Jak nagradzać?
Nagradzaj tym, co lubi dziecko, a nie tym, co chciałabyś, żeby robiło. Jeśli przyjemność sprawia mu pływanie na basenie, to w nagrodę nie namawiaj na zajęcia z ceramiki, bo ty je preferujesz. W ten sposób nagradzasz siebie, a nie dziecko.
Dziecko zawsze musi wiedzieć, za co jest nagradzane. A nagroda musi być adekwatna do czynu. Jeśli córeczka dostała piątkę i chcesz ją docenić, to zanim zabierzesz ją do ulubionej pizzerii, powiedz, jaka jesteś z niej duma, jak bardzo się cieszysz, że dobrze się uczy.
Urozmaicaj nagrody. Jeśli za każdym razem, kiedy uznamy, że dziecko zasługuje na nagrodę, zabieramy je na lody, to w końcu nagroda spowszednieje i znudzi mu się. Postaraj się wykazać wyobraźnią.
- Nagród przede wszystkim powinno być dwa razy więcej, niż kar. One są potrzebne do budowania poczucia wartości dziecka. Pochwały zachęcają do dobrego zachowania, kiedy chwalimy dziecko za umyte zęby, to ta czynność będzie mu się dobrze kojarzyła i chętniej będzie ją wykonywało. Niech nagrodą będzie wspólnie spędzony z rodzicami czas. Tylko niemądre nagrody, przekupstwo rozpuszcza dziecko. Nagrodę powinno dostać za to, co zrobiło. W innym wypadku nie wyniesie śmieci, jeśli nie dostanie nowego modelu MP4. Jeśli jednak nie będziemy chwalić i nagradzać dzieci, nie zbudujemy poczucia wartości, ale także dobrych relacji z nim - mówi Tomasz Srebnicki, psycholog.
Tekst: Monika Doroszkiewicz