Skąd się biorą?
Dwa białka - kolagen oraz elastyna odpowiadają za wytrzymałość skóry za rozciąganie oraz za jej elastyczność. Za produkcję tych białek odpowiadają fibroblasty. Te z kolei nie funkcjonują dobrze, jeśli gromadzi się w nich zbyt duża ilość hormonu stresu – kortyzolu. Hormon ten z kolei jest produkowany przez nadnercza, szczególnie wzmożona jest jego produkcja w ciąży, w okresie dojrzewania i przy okazji nadmiernego, gwałtownego tycia lub wręcz odwrotnie - chudnięcia.
Powstawanie rozstępów wywołuje cała reakcja łańcuchowa wcześniejszych zdarzeń. Uszkodzone fibroblasty wytwarzają niepełnowartościowe białka, które nie są w stanie zbudować wystarczająco silnych i elastycznych włókien kolagenu, co powoduje, że skóra nie może się we właściwy sposób rozciągać i… pęka. Te mikroskopijne pęknięcia w konsekwencji powodują powstawanie rozstępów.
Swoim wyglądem rozstępy przypominają nieco blizny. U kobiet pojawiają się najczęściej na udach, biodrach oraz piersiach. Natomiast u mężczyzn częściej występują w okolicy krzyżowo - lędźwiowej.
POLECAMY: * Wybierz urodzinowe logo WP!*