UrodaJak pokonać rozstępy?

Jak pokonać rozstępy?

Jak pokonać rozstępy?

Obszary strategiczne to zwykle uda, biodra oraz brzuch. Pół biedy, jeśli o pojawianiu się rozstępów informuje charakterystyczne swędzenie lub pieczenie. Gorzej, gdy atakują zupełnie znienacka. Rozstępy są raczej problemem kosmetycznym, a nie zdrowotnym. Nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego też warto z nimi walczyć.

Obszary strategiczne to zwykle uda, biodra oraz brzuch. Pół biedy, jeśli o pojawianiu się rozstępów informuje charakterystyczne swędzenie lub pieczenie. Gorzej, gdy atakują zupełnie znienacka. Rozstępy są raczej problemem kosmetycznym, a nie zdrowotnym. Nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego też warto z nimi walczyć.

Wbrew powszechnie panującej opinii, rozstępy, to nie tylko problem kobiet ciężarnych oraz dorastającej młodzieży. Narażone są na nie osoby, które często stosują różnego typu diety (wahania wagi), intensywnie ćwiczą fizycznie (rozciąganie skóry), osoby cierpiące na niektóre schorzenia hormonalne, a także… osoby zestresowane!

1 / 4

Skąd się biorą?

Obraz
© Jupiterimages

Dwa białka - kolagen oraz elastyna odpowiadają za wytrzymałość skóry za rozciąganie oraz za jej elastyczność. Za produkcję tych białek odpowiadają fibroblasty. Te z kolei nie funkcjonują dobrze, jeśli gromadzi się w nich zbyt duża ilość hormonu stresu – kortyzolu. Hormon ten z kolei jest produkowany przez nadnercza, szczególnie wzmożona jest jego produkcja w ciąży, w okresie dojrzewania i przy okazji nadmiernego, gwałtownego tycia lub wręcz odwrotnie - chudnięcia.

Powstawanie rozstępów wywołuje cała reakcja łańcuchowa wcześniejszych zdarzeń. Uszkodzone fibroblasty wytwarzają niepełnowartościowe białka, które nie są w stanie zbudować wystarczająco silnych i elastycznych włókien kolagenu, co powoduje, że skóra nie może się we właściwy sposób rozciągać i… pęka. Te mikroskopijne pęknięcia w konsekwencji powodują powstawanie rozstępów.

Swoim wyglądem rozstępy przypominają nieco blizny. U kobiet pojawiają się najczęściej na udach, biodrach oraz piersiach. Natomiast u mężczyzn częściej występują w okolicy krzyżowo - lędźwiowej.

2 / 4

W jaki sposób można się ich pozbyć?

Obraz
© Jupiterimages

„Świeże” rozstępy mają zwykle barwę bladoróżową lub fioletową. Na tym etapie są jeszcze najłatwiejsze do usunięcia. Gorzej, gdy rozstępy się „zabliźnią” i w miejscu różowych pasków pojawią się perłowe ślady. Wówczas można już tylko starać się rozjaśnić kolor przebarwionej skóry. Dlatego tak ważne jest, by na bieżąco kontrolować sytuację i stan swojej skóry, zwłaszcza, jeśli należymy do tzw. grupy ryzyka.

W przypadku rozstępów, które jeszcze się nie zabliźniły, najskuteczniejsze jest wmasowywanie w miejsce, w którym się pojawiły odpowiednich preparatów, przeznaczonych do walki z tego typu defektami skóry. Aby wybrać preparat najlepiej spełniający potrzeby naszej skóry, dobrze jest skonsultować się z doświadczoną kosmetyczką.

Bardzo istotne jest także właściwe rozprowadzanie preparatu na skórze. Nie wystarczy posmarowanie miejsca, na którym wystąpiły rozstępy, konieczne jest masowanie skóry. Nie należy jednak robić tego zbyt intensywnie, by dodatkowo nie powiększyć już istniejących rozstępów (należy pamiętać, ze skóra w miejscu ich występowania jest osłabiona).

3 / 4

A co, kiedy mamy już rozstępy koloru perłowego?

Obraz
© Jupiterimages

Na szczęście współczesna medycyna nie zostawia nas bezradnymi w tej sytuacji. Jedynym ograniczeniem w tej kwestii jest zasobność naszego portfela. Blizn porozstępowych, które nabrały już perłowego koloru nie da się usunąć całkowicie, można je jednak rozjaśnić w taki sposób, by stały się niemal niewidoczne.

Zabiegi, o jakie warto zapytać w salonie kosmetycznym to m. in. mikrodermabrazja (pobudza produkcję kolagenu i pomaga pozbyć się martwego naskórka z powierzchni skóry), mezoterapia (zastrzyki pobudzające produkcję kolagenu oraz elastyny), dermabrazja laserowa (stosunkowo najdroższy zabieg) oraz wszelkiego rodzaju peelingi.

4 / 4

Czy rozstępów można uniknąć?

Obraz
© Jupiterimages

Nikt nie da nam gwarancji na brak rozstępów, ponieważ ich występowanie uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji oraz stanu skóry. Warto jednak pamiętać o kilku wskazówkach, które mogą sprawić, że nasza skóra będzie uodporniona na ich występowanie:

- Regularne nawadnianie tkanek przez wypijanie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Należy sięgać po wodę mineralną, ale też soki warzywne, które zawierają cenne minerały oraz witaminy.
- Na co dzień warto pamiętać o właściwej diecie. Źle odżywione komórki, niewłaściwie pracują, a na efekty nie będziemy musieli długo czekać. Sięganie po warzywa, owoce, produkty bogate w błonnik oraz ryby na pewno wyjdzie naszej skórze na zdrowie!
- Utrzymuj stałą wagę. Nawet jeśli masz genetyczne predyspozycje do tycia, jest to możliwe! Wystarczy uczciwie przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej. Czasami wystarczą niewielkie modyfikacje stylu życia, by stać się zdrowszym.
- Pamiętaj o kosmetykach. Po kąpieli masuj delikatnie całe ciało, nakładając na nie wcześniej balsam lub oliwkę, w ten sposób nawilżysz swoją skórę oraz pobudzisz komórki do intensywniejszej pracy.
- Unikaj stresu! Pamiętaj, że to on jest jedną z głównych przyczyn powstawania rozstępów!

Tekst: Pola Zamecka

urodabliznymikrodermabrazja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (55)