Kiedy zaczyna się przemoc domowa?
Zdaniem psycholog Agnieszki Czapczyńskiej, z Fundacji Miejsce Kobiet, przemoc domowa zaczyna się wtedy, kiedy jedna strona w związku zaczyna rościć sobie prawo do kontrolowania życia drugiej strony.
„Zwykle na początku pojawia się przemoc psychiczna – sprawca pod pretekstem „miłości” zaczyna być zazdrosny i z tego powodu ogranicza kontakty ofiary ze znajomymi, rodziną, czasem uniemożliwia pracę zawodową lub dalszą edukację. Robi to różnymi metodami – bezpośrednio okazując swój gniew, niezadowolenie, cierpienie, naśmiewając się z ludzi ważnych dla ofiary, zachowując w skandaliczny sposób w obecności innych tak, że ofiara wstydzi się utrzymywać dalsze kontakty z tymi osobami." - tłumaczy Czapczyńska
„Sprawca działa na rzecz obniżenia poczucia wartości ofiary – nieustannie krytykuje, podważa jej kompetencje, zawstydza jako kobietę, matkę, żonę. Kolejnym narzędziem przemocy psychicznej jest straszenie ofiary – „jeśli nie zrobisz dla mnie…, to ja się zabiję”, albo „ciebie zabiję”, albo „zrobię krzywdę Twojej matce” itp.” - dodaje.
POLECAMY: PRZEMOC W DOMU. JAK ZAREAGOWAĆ?