Blisko ludziMąż mnie bije, bo zasłużyłam!

Mąż mnie bije, bo zasłużyłam!

Mąż mnie bije, bo zasłużyłam!

Przykuł Małgosię kajdankami do kaloryfera, do jej ust wepchnął ręcznik, a potem metodycznie kopał ją w brzuch. Ale kiedy chce, potrafi być „ludzki

Przykuł Małgosię kajdankami do kaloryfera, do jej ust wepchnął ręcznik, a potem metodycznie kopał ją w brzuch. Tylko dwa razy dostała w twarz. Nie chciał zostawiać widocznych śladów. Wiedział, że Małgosia nie pójdzie na policję, ale bał się sąsiadki, która po ostatniej awanturze, zagroziła, że to zgłosi.
Agatę mąż tylko przeciągnął po dywanie i walnął o meblościankę. Potem siedziała z pobitą głową i czuła się dokładnie tak, jak ją nazwał – jak "g…wno, zero, wredna s..ka i dz..wka. ". Agata wie, że to była jej wina, bo jej niewyparzona gęba jak zwykle się nie zamykała. Wie, że kiedyś była inna, a teraz on jej nienawidzi i nic do niej nie czuje. Przecież ona uważa się za pępek świata, a jego „ustawia” i śledzi. To ona nie daje mu żyć, a te 10 lat, które z nią spędził, to stracone lata.
Przez kolejny miesiąc będzie spokój. Będzie mówił, że ja kocha, a nawet zrobi jej prezenty. Kiedy chce, potrafi być „ludzki”.

Tekst: mo/wp.pl

1 / 8

Przemoc ma płeć?

Obraz
© Jupiterimages

Co roku 800 tys. kobiet w Polsce doświadcza przemocy. Najczęściej okazuje się, że oprawcą nie jest jakiś obcy, atakujący w ciemną noc, tylko ktoś dobrze znany – partner, mąż.
Według badań, przeprowadzonych w tym roku na zlecenie Komisji Europejskiej, 97% ankietowanych Polaków słyszało o przemocy domowej wobec kobiet, ale 68% nie zna takich przypadków wśród znajomych i rodziny. Mimo to, prawie 70% badanych uważa, że przemoc domowa wobec kobiet jest w Polsce powszechna.

2 / 8

Kiedy zaczyna się przemoc domowa?

Obraz
© Jupiterimages

Zdaniem psycholog Agnieszki Czapczyńskiej, z Fundacji Miejsce Kobiet, przemoc domowa zaczyna się wtedy, kiedy jedna strona w związku zaczyna rościć sobie prawo do kontrolowania życia drugiej strony.
„Zwykle na początku pojawia się przemoc psychiczna – sprawca pod pretekstem „miłości” zaczyna być zazdrosny i z tego powodu ogranicza kontakty ofiary ze znajomymi, rodziną, czasem uniemożliwia pracę zawodową lub dalszą edukację. Robi to różnymi metodami – bezpośrednio okazując swój gniew, niezadowolenie, cierpienie, naśmiewając się z ludzi ważnych dla ofiary, zachowując w skandaliczny sposób w obecności innych tak, że ofiara wstydzi się utrzymywać dalsze kontakty z tymi osobami." - tłumaczy Czapczyńska
„Sprawca działa na rzecz obniżenia poczucia wartości ofiary – nieustannie krytykuje, podważa jej kompetencje, zawstydza jako kobietę, matkę, żonę. Kolejnym narzędziem przemocy psychicznej jest straszenie ofiary – „jeśli nie zrobisz dla mnie…, to ja się zabiję”, albo „ciebie zabiję”, albo „zrobię krzywdę Twojej matce” itp.” - dodaje.

3 / 8

Ofiary ze złotych klatek

Obraz
© Jupiterimages

To nieprawda, że przemoc domowa wobec kobiet dzieje się głównie w środowiskach patologicznych i wśród niższych warstw społecznych, a jej sprawcami są alkoholicy i narkomani.
To wygodny mit, bo kanalizuje zjawisko jako marginalne, stwarzając barierę w eliminacji przemocy – stwierdziła w jednym z wywiadów prof. Danuta Duch-Krzystoszek z Zespołu Badań nad Kobietami i Rodziną Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
Według statystyk ok. połowa sprawców znęca się na trzeźwo, a ich ofiarami są zarówno kobiety wykształcone, odnoszące zawodowe sukcesy, jak i gospodynie z tzw. "złotych klatek”.
Te ostatnie, prowadząc luksusowe i wygodne życie w domach z basenami, to świetnie wykształcone żony biznesmenów, sportowców, aktorów i polityków. Często na życzenie partnerów rezygnują z kariery, a siniaki i zadrapania ukrywają pod makijażem. W końcu, któregoś dnia zostają wymienione na „młodszy model”.

4 / 8

„Odejdź od niego!”

Obraz
© Jupiterimages

Dlaczego z nim jesteś? Dlaczego od niego nie odejdziesz? Zostaw go! Na forach internetowych nagłówki postów krzyczą do kobiet - ofiar przemocy. Bo trudno jest uwierzyć, że ktoś ciągle mieszka z katem i wierzy w poprawę nałogowego kłamcy.
„Szkoda, że większość osób opluwających "mięczakowatość" bitych kobiet, nie ma zielonego pojęcia o tym, co się dzieje z ich psychiką po latach poniżenia. "Odejdź, zostaw go, szanuj siebie", to są dla bitych kobiet puste slogany. Te kobiety przez lata są tłamszone psychicznie i fizycznie, a ich ego jest na poziomie pantofelka jednokomórkowego. Wieloletnia przemoc pozostawia w psychice rany, których nie da się wykorzenić takimi radami. Jedyne co może pomóc, to systemowe działanie, wsparcie specjalistów, którzy mają z przemocą domową do czynienia na co dzień. To trio - prawnik, psycholog, pracownik socjalny - a często, niestety, również terapeuta od spraw uzależnień i współuzależnień. Bo 90% przemocy domowej odbywa się po spożyciu alkoholu - vide - kobieta która przez lata żyje z alkoholikiem staje się współuzależniona." – pisze na forum poświęconym przemocy domowej nikka 00.

5 / 8

Mąż mnie bije, bo zasłużyłam!

Obraz
© Jupiterimages

Ofiary przemocy mogą też szukać pomocy na spotkaniach tzw. grup wsparcia. Tam kobiety dzielą się ze sobą swoimi odczuciami i doświadczeniami. Można też po prostu przyjść, posłuchać i skorzystać z doświadczeń innych. Często dopiero podczas takich spotkań, prowadzonych przez psychologów, ofiary dostrzegają, jaka jest ich rola i odpowiedzialność w zaistniałej sytuacji i które rzeczy zależą od nich samych, co mogą zmienić i jak mogą to zrobić.
Zdaniem psychologów, kobiety doświadczające przemocy w domu, bardzo często podświadomie czerpią korzyści z bycia ofiarą. I podświadomie godzą się na taki układ.
Chcą w ten sposób pozbyć się odpowiedzialności za własne życie i tkwić w poczuciu, że wina leży nie po ich stronie, ale po stronie kogoś innego. Same ustawiają się w roli osoby, której należy tylko współczuć.

6 / 8

Czy przemoc domowa to zawsze siniaki i stłuczenia?

Obraz
© Jupiterimages

„Siniaki, zadrapania i stłuczenia to przemoc fizyczna, ale przemoc przybiera także inne formy – psychiczną, ekonomiczną, seksualną lub zaniedbania. Przemoc fizyczna jest najbardziej rozpoznawalna przez ofiarę i otoczenie, więc paradoksalnie daje największe szanse na interwencję i pomoc. Inne formy przemocy są zwykle bardziej zakamuflowane i przez to trudniejsze do zdiagnozowania przez ofiarę i otoczenie, trudniejsze także do dowiedzenia na drodze prawnej” - tłumaczy Agnieszka Czapczyńska.
„W wielu związkach nigdy albo bardzo rzadko dochodzi do przemocy fizycznej, natomiast latami sprawca niszczy ofiarę za pomocą dręczenia psychicznego, ekonomicznego czy seksualnego. To często myli ofiary, które uważają, że to czego doświadczają to nie przemoc, bo nie są bite”- dodaje.
„Przy występowaniu przemocy psychicznej, polegającej na wyzwiskach, obrażaniu, grożeniu na różne sposoby, ciągłym manipulowaniu i kontrolowaniu, kobiety nie do końca mają świadomość tego, że to również jest przemoc, która jest czynem zagrożonym karą utraty wolności. Poszkodowane kobiety nie wiedzą, że mogą w związku z tym domagać się jakiejś sprawiedliwości.”

7 / 8

Przerwij milczenie

Obraz
© Jupiterimages

„W zeszłym tygodniu, kładąc dziecko spać, usłyszałam trzaskanie drzwiami, krzyk, przekleństwa i wybuch płaczu kobiety. Błagania o pomoc – „nie bij” i płacz małego dziecka. Potem było trzaskanie mebli, uderzenia o ziemię... Nie wytrzymałam i wezwałam policję. W mieszkaniu pode mną po przybyciu policji zapanowała cisza. Nie dam „skurw..owi” żadnej szansy na maltretowanie tej kobiety. Jestem samotną matką i nie boję się wezwać policji!!!!! – pisze na forum internetowym koni42.
Milczenie w sprawie przemocy domowej muszą przerwać nie tylko ofiary. Głos powinni zabrać także niemi dotychczas świadkowie tych zdarzeń, którzy nie chcieli i nadal nie chcą angażować się w cudze życie i problemy.

8 / 8

Przerwij milczenie

Obraz
© Jupiterimages

Jeżeli doświadczasz kiedy ktoś:
obrzuca Cię obelgami, wyzwiskami;
zmusza Cię do robienia rzeczy, które Cię poniżają;
popycha Cię, policzkuje, uderza, szarpie;
niszczy Twoją własność;
mówi ci, że wie, co jest słuszne dla ciebie;
nie pozwala ci widywać się i rozmawiać z przyjaciółmi, rodziną;
grozi Ci, że cię zabije lub dotkliwie zrani;
obwinia Cię za swoje agresywne zachowanie;
mówi Ci, że wszystkiemu Ty jesteś winna;
zmusza Cię do pożycia seksualnego lub praktyk, które Ci się nie podobają;
grozi, że zabierze Ci wszystko (dzieci, pieniądze, dom), jeśli nie będziesz mu posłuszna;
przeprasza Cię, rozpieszcza prezentami po tym, jak Cię pobił;
jeżeli choć raz byłaś tak pobita przez partnera, że wymagałaś pomocy lekarskiej lub leczenia szpitalnego i czujesz się zagrożona w swoim domu...
...sięgnij po pomoc! Pomocne adresy znajdziesz np. na stronie www.niebieskalinia.pl

tekst:mo/wp.pl

przemocbicieprzemoc domowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (87)