Dobroczynny miód
Miód jest źródłem mikroelementów, takich jak wapń, potas, cynk i magnez. Wpływa dobroczynnie na zdrowie i urodę. Poprawia odporność organizmu i działa antybakteryjnie.
Pomaga zapobiegać biegunkom, łagodzi bóle mięśni i zwiększa zdolność koncentracji. Można go dodawać do herbaty oraz ciast.
Naukowcy twierdzą, że chociaż miód ma słodki smak, to jeśli jest przyjmowany we właściwej dawce jako lekarstwo, nie zaszkodzi pacjentom cierpiącym na cukrzycę. Jest zalecany przy przeziębieniach, ale może pomóc także w problemach z przewodem pokarmowym.
Reguluje pracę wątroby, nerek i przewodu moczowego. Dobroczynnie wpływa na drogi oddechowe i układ krwionośny. Wzmaga apetyt, jest stosowany przy anemii. Jest zalecany osobom z chorobami serca. Wygładza skórę, regeneruje ją, odżywia i łagodzi stany zapalne. Można go nie tylko jeść, ale też dodawać do maseczek i peelingów.
Lecznicze właściwości miodu (podobnie jak i witamina C z cytryny) mogą ulec zniszczeniu, jeśli dodamy go do bardzo gorącej herbaty. Dlatego też, nie używamy go zaraz po zalaniu herbaty wrzątkiem, ale po chwili, kiedy temperatura nieco się zmniejszy.