Kofeina
Często papieros i kawa idą ze sobą w parze. Z badań wynika, że ponad 80 proc. osób spożywa codziennie jakiś kofeinowy napój. Uważamy go za całkiem "naturalny", dlatego nie przywiązujemy do niego większej uwagi. Tymczasem to najpopularniejsza substancja psychoaktywna na świecie.
Kofeina jest wchłaniania przez jelito cienkie, gdzie za pomocą krwi dociera do mózgu. Rozpuszczalna zarówno w tłuszczach, jak i wodzie, może przenikać przez barierę krew-mózg, blokując receptory w mózgu (sygnalizujące wyczerpanie i ból), dając tym samym dawkę potrzebnej energii. Choć filiżanka kawy jest tzw. zastrzykiem energii i nie stanowi dużego problemu, to naukowcy odkryli, że długotrwałe i codzienne spożywanie większej dawki zmienia struktury w mózgu. Centralna część układu nerwowego szybko przyzwyczaj się do kofeiny.
Dobra wiadomość to taka, że kofeina jest substancją chemiczną o dość krótkotrwałym działaniu. Potrzebujemy jedynie 7-12 (nieszczęśliwych) dni, aby mózg oduczył się pracować bez pobudzających środków.