Nastolatki to w większości "kanapowe lenie"
Jedna trzecia dzieci na całym świecie spędza przynajmniej trzy godziny dziennie przed ekranem telewizora lub komputera - wynika z najnowszych badań.
31.03.2010 | aktual.: 01.04.2010 09:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jedna trzecia dzieci na całym świecie spędza przynajmniej trzy godziny dziennie przed ekranem telewizora lub komputera - wynika z badań przeprowadzonych wśród ponad 70 tys. nastolatków z 34 krajów, które zostały opublikowane w "The Journal of Pediatrics".
"Lenie kanapowe" nie są wbrew pozorom jedynie mieszkańcami krajów rozwiniętych. Większość dzieci nie przeznacza wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia niezależnie od tego, czy mieszkają w Stanach Zjednoczonych, czy w Zambii - twierdzi prowadząca badania Regina Guthold ze Światowej Organizacji Zdrowia.
- Biorąc pod uwagę poziom aktywności fizycznej, nie zauważyliśmy dużej różnicy pomiędzy krajami bogatymi a biednymi. Dorastanie w kraju rozwijającym się wcale nie musi oznaczać, że dzieci są bardziej aktywne - mówi Guthold.
Wnioski te płyną z czteroletnich obserwacji dzieci w wieku 13 - 15 lat z Ameryki Północnej i Południowej, Europy, Azji i Afryki. W ich trakcie naukowcy stwierdzili, że jedynie 25 proc. chłopców i 15 proc. dziewczynek przejawia odpowiednią dla swojego wieku aktywność fizyczną (tj. przynajmniej godzina ćwiczeń poza szkołą przez pięć dni w tygodniu), z kolei 25 proc. chłopców i 30 proc. dziewczynek prowadzi siedzący tryb życia.
We wszystkich krajach z wyjątkiem Zambii chłopcy ćwiczą więcej niż dziewczynki. Tam właśnie odnotowano najniższy odsetek aktywnych fizycznie chłopców - zaledwie 8 proc. Najchętniej ćwiczyli natomiast nastolatkowie z Urugwaju (42 proc.). W przypadku dziewczynek najbardziej aktywne okazały się mieszkanki Indii (37 proc.), a najmniej młode Egipcjanki (4 proc.).
Siedzący tryb życia prowadziło aż 58 proc. chłopców i 64 proc. dziewcząt z Saint Lucii i Kajmanów. Najmniej zżyte z kanapą były zaś dzieci w Birmie - odpowiednio 13 i 8 proc.
- Brak aktywności fizycznej wśród dzieci na całym świecie jest poważnym problemem i w związku z tym powinniśmy podjąć odpowiednie kroki - mówi Guthold.