Wąska talia – gdy hormony buzują
Jednym z wyznaczników kobiecej atrakcyjności jest wąska talia. Już w XVI wieku młode dziewczyny ściskały się gorsetami, by zachwycić otoczenie smukłą kibicią.
Niedawno szkoccy naukowcy eksperymentalnie potwierdzili, że kobiety z wcięciem w pasie są uznawane przez mężczyzn za bardziej atrakcyjne seksualnie. „Szczupła talia kojarzy nam się ze zdrowiem – wszak otyłość brzuszna wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo- naczyniowych, a także nowotworowych – to z kolei czyni już kobietę mało atrakcyjną jako partnerkę godową” – tłumaczy prof. Stuart Brody, psycholog z uniwersytetu West Scotland.
Jednak smukła sylwetka może też czasami zwiastować kiepskie prognozy zdrowotne. Wąska talia bywa bowiem efektem wzmożonej aktywności kobiecych hormonów, przede wszystkim estrogenów. Zwykle działają one korzystnie, np. zwiększają szansę na zajście w ciążę. Niestety, nadmierny wzrost poziomu estrogenów może być również czynnikiem wywołującym raka piersi. Z ostatnich badań wynika, że u kobiet, które chorowały już na ten nowotwór i mają dwukrotnie podwyższony poziom estrogenów, zdecydowanie rośnie ryzyko powtórnego ataku choroby.