FitnessOto koszty bycia seksowną

Oto koszty bycia seksowną

Oto koszty bycia seksowną

Co znaczy określenie: atrakcyjna kobieta? Każdy mężczyzna ma własną teorię na ten temat. Przyjmuje się jednak, że większość facetów szczególnie chętnie kieruje wzrok na wysoką, szczupłą damę, obdarzoną dodatkowo obfitym biustem. Jednak zwykle nie zdają sobie sprawy, że taka sylwetka bywa kosztowna dla kobiecego zdrowia. Dlaczego uroda może być szkodliwa? Które panie powinny najbardziej się obawiać?

Co znaczy określenie: atrakcyjna kobieta? Każdy mężczyzna ma własną teorię na ten temat. Przyjmuje się jednak, że większość facetów szczególnie chętnie kieruje wzrok na wysoką, szczupłą damę, obdarzoną dodatkowo obfitym biustem. Jednak zwykle nie zdają sobie sprawy, że taka sylwetka bywa kosztowna dla kobiecego zdrowia. Dlaczego uroda może być szkodliwa? Które panie powinny najbardziej się obawiać?

Tekst: Rafał Natorski

(raf/sr), kobieta.wp.pl

1 / 5

Wąska talia – gdy hormony buzują

Obraz
© 123RF

Jednym z wyznaczników kobiecej atrakcyjności jest wąska talia. Już w XVI wieku młode dziewczyny ściskały się gorsetami, by zachwycić otoczenie smukłą kibicią.

Niedawno szkoccy naukowcy eksperymentalnie potwierdzili, że kobiety z wcięciem w pasie są uznawane przez mężczyzn za bardziej atrakcyjne seksualnie. „Szczupła talia kojarzy nam się ze zdrowiem – wszak otyłość brzuszna wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo- naczyniowych, a także nowotworowych – to z kolei czyni już kobietę mało atrakcyjną jako partnerkę godową” – tłumaczy prof. Stuart Brody, psycholog z uniwersytetu West Scotland.

Jednak smukła sylwetka może też czasami zwiastować kiepskie prognozy zdrowotne. Wąska talia bywa bowiem efektem wzmożonej aktywności kobiecych hormonów, przede wszystkim estrogenów. Zwykle działają one korzystnie, np. zwiększają szansę na zajście w ciążę. Niestety, nadmierny wzrost poziomu estrogenów może być również czynnikiem wywołującym raka piersi. Z ostatnich badań wynika, że u kobiet, które chorowały już na ten nowotwór i mają dwukrotnie podwyższony poziom estrogenów, zdecydowanie rośnie ryzyko powtórnego ataku choroby.

2 / 5

Szczupłe biodra – problemy z sercem

Obraz
© 123RF

Męskie spojrzenia często przyciąga pupa kobiety. W ostatnich latach zapanował kult szczupłych bioder. Wiele gwiazd (szczególnie latynoskich) poddaje się rozmaitym zabiegom i operacjom, żeby „spłaszczyć” pośladki. Na wybiegach królują modelki, które są w ogóle pozbawione kobiecych kształtów.

Jednak zdaniem naukowców tłuszczyk wokół bioder i ud jest bardzo korzystny dla zdrowia, zawiera bowiem czynnik przeciwzapalny, który pomaga chronić naczynia krwionośne przed zatykaniem się. Kobiety z wąskimi biodrami oraz chudą pupą są narażone na poważne zaburzenia metaboliczne, np. cukrzycę. Mają także więcej problemów z sercem i układem krążenia niż panie o pełniejszych kształtach.

3 / 5

Obfity biust – dźwiganie ciężarów

Obraz
© 123RF

Jednak to nie pośladki budzą największe męskie emocje. Według badaczy z nowozelandzkiego uniwersytetu w Wellington prawie połowa facetów (47 proc.) najpierw spogląda na dekolt, co trzeci na brzuch i biodra, a jedynie 20 proc. przygląda się uważnie twarzy poznawanej lub obserwowanej kobiety. Na dodatek biust obserwują najdłużej.

Zdaniem wielu mężczyzn najbardziej seksowną częścią kobiecego ciała są obfite piersi. Jednak dla ich posiadaczek oznacza to nie tylko powód do dumy i radości, ale często również problemy zdrowotne – duży biust ma zwykle spory ciężar, dlatego powoduje bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku piersiowym. Bywa również przyczyną garbienia się, a niekiedy uniemożliwia nawet dłuższe stanie czy siedzenie w pozycji wyprostowanej.

Spora powierzchnia styku piersi ze skórą pod nimi wywołuje odparzenia, czego konsekwencją są bolesne wypryski i swędzenie. Same piersi są również obolałe i nadwrażliwe na dotyk.

4 / 5

Smukłe nogi – ryzyko choroby

Obraz
© 123RF

Zachwyty mężczyzn budzą także długie i szczupłe kobiece nogi. Nie tylko ze względów estetycznych, ale – jak twierdzą niektórzy naukowcy – również… prokreacyjnych. Strzeliste kończyny mają być bowiem wskazówką sygnalizującą dobry stan zdrowia.

Skąd takie przekonanie? Nogi rosną tylko do okresu dojrzewania kobiety, a ich długość jest ważnym wskaźnikiem warunków, w jakich żyła. Długie nogi sugerują, że wyrosła w dobrym otoczeniu, co w oczach faceta ma pozytywny wpływ na jej płodność.

Jednak trochę inną opinię zaprezentowali badacze z Danii. Ich zdaniem zbyt długie, a szczególnie za szczupłe nogi mogą sygnalizować nadciągające problemy zdrowotne. Naukowcy przez 12 lat obserwowali blisko 1,4 tysiąca kobiet. Stwierdzili, że u pań, których obwód ud jest węższy niż 60 cm, większe było ryzyko śmierci w ciągu tych 12 lat. U osób z najszczuplejszymi udami (mniej niż 45 cm) ryzyko rosło nawet dwukrotnie.

5 / 5

Wysoki wzrost – uwaga na nowotwory

Obraz
© 123RF

W powszechnej opinii za seksowne uchodzą przede wszystkim wysokie kobiety. Jednak po przejściu menopauzy ryzyko zachorowania na nowotwory jest u nich większe niż w przypadku pań o niższym wzroście – do takich wniosków doszła ostatnio grupa amerykańskich naukowców.

Badacze przeanalizowali dane blisko 145 tysięcy Amerykanek w wieku 50-79 lat. Co się okazało? Dla każdych 10 dodatkowych centymetrów wzrostu ogólne ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy rosło o 13 proc. Wyższe kobiety są bardziej narażone na raka piersi, tarczycy, odbytnicy, nerki, trzonu macicy, jelita grubego oraz jajnika. W przypadku nowotworu tarczycy oraz szpiku kostnego dodatkowe 10 cm wzrostu oznacza wzrost ryzyka zachorowania o 29 proc.

Naukowcy spekulują, że predyspozycje nowotworowe mogą powstawać w okresie dojrzewania i być wywołane przez czynniki hormonalne lub tryb życia np. niewłaściwe odżywianie.

Tekst: Rafał Natorski

(raf/sr), kobieta.wp.pl

nogiurodazdrowie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (135)