Blisko ludziSeksuolog i literat intymnie nie tylko o miłości

Seksuolog i literat intymnie nie tylko o miłości

Seksuolog i literat intymnie nie tylko o miłości
Źródło zdjęć: © materiały prasowe
06.11.2014 15:59, aktualizacja: 05.06.2018 15:55

„Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości” to książka, dialog-rzeka na temat seksu, która w czwartek trafiła do księgarń. Jej autorami są: seksuolog prof. Zbigniew Izdebski oraz znany pisarz i naukowiec Janusz L. Wiśniewski.

„Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości” to książka, dialog-rzeka na temat seksu, która w czwartek trafiła do księgarń. Jej autorami są: seksuolog prof. Zbigniew Izdebski oraz znany pisarz i naukowiec Janusz L. Wiśniewski.

- Mam nadzieję, że ta książka posłuży dialogowi kobiet i mężczyzn, niech będzie dobrym pretekstem do intymnej rozmowy o seksualności, miłości, o relacjach – podkreśla w książce prof. Izdebski. Według niego zazwyczaj nie potrafimy rozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach i potrzebach, nawet, jeśli jesteśmy w trwałym, udanym związku.

Jak na ogół wyglądają rozmowy Polek i Polaków o seksie? - Często mam wrażenie, że seks traktujemy jako test na inteligencję: dopatrujemy się podtekstów i zastanawiamy się +co ona miała na myśli+ albo +czego on oczekuje+. Powiedzenie, że to było dobre, tego potrzebuje, to mi odpowiada, wydaje nam się ważne, ale okazuje się trudne. Dlatego nigdy dość rozmowy o seksie – zaznaczył prof. Izdebski.

O seksie na szczęście potrafią rozmawiać seksuolodzy, a także literaci. Dialogi Izdebskiego i Wiśniewskiego prowadzone są z ogromną kulturą i erudycją, pisane znakomitym językiem i z poczuciem humoru. To rozmowa, w której obaj rozmówcy są partnerami i pokazują własny punkt widzenia. Nie jest to książka, w której prezentowany jest wyłącznie świat seksuologa.

Janusz L. Wiśniewski jest autorem kilku bestsellerów o miłości, poruszane w nich tematy są często „intymne”. Jedną z jego najgłośniejszych powieści „S@motność w sieci” wydano w kilkunastu krajach. Napisał również „Molekuły emocji”, „Bikini”, „Łóżko”, „Na Fejsie z moim synem” oraz „Miłość oraz inne dysonanse”.

Zrobił doktorat z informatyki i habilitację z chemii. Jest współautorem pierwszego w świecie programu komputerowego AutoNom do automatycznego tworzenia systematycznych nazw organicznych związków chemicznych na podstawie ich wzorów strukturalnych. Zna się również na „chemii miłości”, jak przedstawia go wydawnictwo „Znak”.

Prof. Izdebski jest seksuologiem, pedagogiem i doradcą rodzinny. Autor wielu badań i raportów na temat zachowań seksualnych Polaków. Wydał monumentalne dzieło „Seksualność Polaków 2011”, w którym zawarł wszystkie swe badania na ten temat. Wczoraj opublikował głośny raport, który wykazał, że poglądy polityczne nie wpływają na zachowania seksualne Polaków.

Wiśniewski kończy rozmowę stwierdzeniem, że fantazje seksualne kobiet można określić, jako pragnienie bycia kochaną. - Kobiety chcą w łóżku oddawać siebie, swoje ciało, dawać rozkosz komuś, kto je kocha i kogo one kochają. I rano się z nimi obudzić, i pamiętając minioną noc, ciesząc się na cały wspólny z nim dzień – dodaje.

Izdebski zwraca uwagę, że trzeba umieć dbać o relacje w związku, pielęgnować uczucia. A jeśli już sobie z tym nie radzimy, a związek się rozpada, warto poszukać pomocy u specjalisty. „Nie można czekać do wielkiego rozłamu, totalnej klęski, która kończy się najczęściej na sali rozpraw, tylko należy zacząć pracę w momencie, gdy związek dopiero pęka, pojawiają się rysy, namiętność i pożądanie zaczyna wygasać” – doradza specjalista.

Jak jednak postępować, gdy związku nie udaje się naprawić i uratować? Wiśniewski uważa, że trzeba się zastanowić, czy warto nadal tkwić w sytuacji toksycznej i tracić czas. - Przemijanie jest bolesne szczególnie dla kobiet – podkreśla.

Izdebski doradza, by nie mówić, że nie mam już szans na zbudowanie nowego związku, bo mój czas już minął. Na miłość zawsze jest czas.

Książkę „Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości” wydał krakowski „Znak”.

(PAP) zbw/ par/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także