Krystyna Skarbek
Inteligencja emocjonalna, empatia, umiejętność poskramiania własnego ego i zgodnej pracy w zespole - to cechy, które - zdaniem specjalistów - sprawiają, że kobiety potrafią być bardzo sprawnymi i skutecznymi szpiegami. Niektóre odegrały znaczącą rolę w historii, stając się także bohaterkami filmów czy powieści. Poznajmy najsłynniejsze z nich.
Zacznijmy od naszej rodaczki - Krystyny Skarbek.
Następca brytyjskiego tronu, książę Karol, dwa lata temu odsłonił pomnik wzniesiony na terenie bazy RAF w Tempsford. Upamiętnia ponad 80 kobiet, które służyły podczas II wojny światowej jako brytyjscy tajni agenci. Wśród nich znalazła się Krystyna Skarbek, pierwowzór postaci Vesper Lynd z "Casino Royale" - pierwszej z cyklu powieści o przygodach Jamesa Bonda.
Życiorys pochodzącej z arystokratycznej rodziny Polki, to gotowy scenariusz na film sensacyjny. Po wybuchu II wojny światowej Skarbek trafiła do Anglii i przekonała brytyjski wywiad, by ją zatrudnił. Rozmawiający z nią oficer opisywał Krystynę jako ognistą polską patriotkę, profesjonalną narciarkę, osobę kochającą wyzwania i przygody.
W następnych latach pod pseudonimem Christine Granville uczestniczyła w wielu misjach specjalnych SOE, jednostki powołanej przez Winstona Churchilla do przeprowadzania działań dywersyjnych w krajach okupowanych przez Niemcy. Do Polski przedarła się przez góry na nartach i m.in. przekazała do Londynu informacje o rozlokowaniu hitlerowskich oddziałów pancernych. Skarbek świetnie posługiwała się różnymi rodzajami broni, potrafiła zabijać wrogów nożem, liną, a nawet gołymi rękami.
We Francji zaangażowała się w działalność ruchu oporu, uwalniając z rąk Gestapo jednego z dowódców, na kilka godzin przed egzekucją. Sama była parę razy aresztowana, ale za każdym razem udawało jej się uciec.
Po wojnie pracowała jako pokojówka w hotelu, telefonistka, sprzedawczyni w londyńskim domu towarowym Harrods oraz stewardessa na statku pasażerskim "Rauhine", gdzie poznała Dennisa Muldowneya. 15 czerwca 1952 roku, w londyńskim hotelu, pchnął ją nożem, gdy odrzuciła oświadczyny. Tego samego dnia zmarła.
Tekst: (RAF)/(kg), WP Kobieta