Dla mnie nie ma tematów tabu
Z jakimi problemami zgłaszamy się najczęściej? - Wśród kobiet najczęstszy jest brak ochoty na seks, a wśród mężczyzn zaburzenia erekcji i wytrysk przedwczesny. Często też po pomoc zgłaszają się pary, u których problemy natury seksualnej wynikają z konfliktów i nieporozumień w związku - mówi Magdalena Krzak, psycholog i seksuolog.
Jak wygląda wizyta u seksuologa? Podstawą jest wywiad i rozmowa na temat problemu, który skłonił pacjenta do wizyty. Może on zostać zapytany kiedy pojawiła się niedyspozycja, jak często występuje, czy pojawia się stale czy może nieregularnie. Bardzo ważne są przebyte choroby, urazy, zażywane leki oraz styl życia. Seksuolog może również zadawać pytania związane z wcześniejszymi doświadczeniami seksualnymi, może zapytać o odczucia partnerki. Jeżeli lekarz uzna, że konieczne są dodatkowe badania, z pewnością je zleci.
Pacjenci obawiają się jak seksuolog zareaguje na opis problemu, obawiają się, że ich przypadek będzie wyjątkowy, dziwny. I choć lęk ten jest całkowicie zrozumiały, nie znajduje uzasadnienia w postawie seksuologów, bo, jak podkreślają specjaliści - w tej dziedzinie nie ma tematów tabu.
Daria Jaworska/Paulina Hosaja (dja/pho)