Łupież
Ten nieestetyczny problem dermatologiczny dotyka prawie połowę dorosłych w różnych stadiach życia. Objawia się nadmiernym łuszczeniem się skóry głowy, jej swędzeniem i podrażnieniem. Łupież nasila się zimą. Dzieje się tak dlatego, że grzyby "nie lubią" promieniowania UV, a latem swobodnie dociera ono do skóry głowy.
W sytuacji, gdy się pojawił, najczęściej sięgamy po szampony przeciwłupieżowe, których odpowiednio dobrane, aktywne składniki kontrolują rozwój i zmniejszają ilość drożdżaków, odpowiedzialnych za jego powstawanie. Błędem popełnianym podczas jego stosowania jest zbyt szybkie spłukiwanie kosmetyku z włosów. Warto zaczekać parę minut, by zwiększyć moc ich działania. Niestety skuteczność szamponów przeciwłupieżowych jest sprawą indywidualną i może być zróżnicowana, dlatego nie zniechęcaj się, gdy pierwszy lepszy produkt nie zadziała.
Gdy po dwutygodniowej kuracji szamponem dolegliwości nie znikają, warto udać się do dermatologa, który prawdopodobnie zapisze silniejszy lek przeciwgrzybiczy. Pamiętaj też, by nie przeciążać włosów innymi kosmetykami (takimi jak lakier, pianka czy żele do układania), które przetłuszczają skórę głowy. Włosy myj codziennie.