Wolałybyśmy zapomnieć o nich raz na zawsze, a one powracają jak zły szeląg. Wstydliwe problemy z urodą, takie jak opryszczka, czy łupież, co jakiś czas dają o sobie znać. Zazwyczaj wynika to z faktu, iż likwidujemy ich objawy, a nie przyczyny. Jak więc rozprawić się z nimi raz a dobrze?
Wolałybyśmy zapomnieć o nich raz na zawsze, a one powracają jak zły szeląg. Wstydliwe problemy z urodą, takie jak opryszczka czy łupież, co jakiś czas dają o sobie znać. Zazwyczaj wynika to z faktu, iż likwidujemy ich objawy, a nie przyczyny. Jak więc rozprawić się z nimi raz a dobrze?
Zakłada się, że ponad połowa Polaków zarażona jest wirusem Herpes simplex, czyli wirusem opryszczki. Uaktywnia się on wraz ze spadkiem odporności, nadmierną ekspozycją na słońce, przemęczeniem i stresem oraz miesiączką. Gdy się pojawia, najczęściej sięgamy po stosowane miejscowo maści czy plasterki, przyspieszające zanikanie bolesnych pęcherzyków. W ten sposób pozbywamy się doraźnych objawów, jednak nie usuwamy wirusa z naszego organizmu.
Aby uchronić się przed nawrotami opryszczki, warto udać się do lekarza, który może zalecić lek przeciwwirusowy w tabletkach. Jeśli zostanie on zastosowany zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów (swędzenie, pieczenie) istnieje duża szansa, że widoczne zmiany na ustach w ogóle się nie pojawią. Kuracją warto objąć pozostałych domowników, bowiem wirusem opryszczki zarażamy przez bezpośredni dotyk - pocałunek czy wypicie napoju z tej samej szklanki. Tymczasem Herpes simplex może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
(mtr), kobieta.wp.pl
Łupież
Ten nieestetyczny problem dermatologiczny dotyka prawie połowę dorosłych w różnych stadiach życia. Objawia się nadmiernym łuszczeniem się skóry głowy, jej swędzeniem i podrażnieniem. Łupież nasila się zimą. Dzieje się tak dlatego, że grzyby "nie lubią" promieniowania UV, a latem swobodnie dociera ono do skóry głowy.
W sytuacji, gdy się pojawił, najczęściej sięgamy po szampony przeciwłupieżowe, których odpowiednio dobrane, aktywne składniki kontrolują rozwój i zmniejszają ilość drożdżaków, odpowiedzialnych za jego powstawanie. Błędem popełnianym podczas jego stosowania jest zbyt szybkie spłukiwanie kosmetyku z włosów. Warto zaczekać parę minut, by zwiększyć moc ich działania. Niestety skuteczność szamponów przeciwłupieżowych jest sprawą indywidualną i może być zróżnicowana, dlatego nie zniechęcaj się, gdy pierwszy lepszy produkt nie zadziała.
Gdy po dwutygodniowej kuracji szamponem dolegliwości nie znikają, warto udać się do dermatologa, który prawdopodobnie zapisze silniejszy lek przeciwgrzybiczy. Pamiętaj też, by nie przeciążać włosów innymi kosmetykami (takimi jak lakier, pianka czy żele do układania), które przetłuszczają skórę głowy. Włosy myj codziennie.
Nieświeży oddech
Halitoza, czyli nieświeży oddech, uniemożliwia normalne kontakty i przeszkadza w życiu codziennym. Co robić, gdy zwykłe mycie zębów oraz życie gumy nie likwiduje przykrego zapachu z ust? Przede wszystkim należy wnikliwie przyjrzeć się stanowi naszej jamy ustnej, czyli po prostu iść do dentysty i z jego pomocą zlikwidować ewentualne przyczyny, m. in. ubytki próchnicowe, psujące się pozostawione korzenie zębów, bakteryjne zapalenie dziąseł, grzybicę jamy ustnej.
Przykry zapach z ust towarzyszy czasem chorobie wrzodowej, ostrym nieżytom żołądka oraz przejadaniu się. Oczywiście problem nasila palenie.
Jeśli mimo wzmożonej higieny jamy ustnej, halitoza pojawia się nagle, bez konkretnej przyczyny, należy udać się do lekarza, który pomoże znaleźć inne źródło dolegliwości.
Kurzajki
Kurzajki, zwane też brodawkami, są zmianami skórnymi wywoływanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Szacuje się, że nawet co dziesiąty człowiek może być jego nosicielem. Zarazić się możemy przez kontakt z osobą zakażoną. Należy szczególnie uważać we wszystkich miejscach publicznych, takich jak baseny, sauny czy sale gimnastyczne i nigdy nie chodzić w nich na boso.
Domowe sposoby usuwania brodawek (np. nacieranie ich octem i cytryną czy zmiażdżonym ząbkiem czosnku) nie dają oczywiście gwarancji, że pozbędziemy się zmian skórnych w należyty sposób, nie zarażając przy okazji innych domowników. Wizyta u dermatologa to najlepsze rozwiązanie, gdyż rozpozna on rodzaj kurzajki oraz najlepszą metodę ich usunięcia. Zwłaszcza, że często bywają one mylone z odciskami, wycinane lub smarowane płynami na odciski. Taka kuracja nigdy nie skończy się powodzeniem.
Wraz z lekarzem możemy zastanowić się, która metoda najbardziej nam odpowiada. Jeśli ktoś boi się chirurgicznego lub laserowego usuwania brodawek, może np. zdecydować się na ich stopniowe usuwanie chemicznymi preparatami. Popularną metodą jest także wymrażanie.
Wszawica
Wszawica jest bodaj najbardziej wstydliwą chorobą, kojarzoną z brudem i biedą. A to nieprawda - wszy występują na całym świecie, nawet w dobrych warunkach higienicznych. Przenoszą się w środkach komunikacji miejskiej, szkołach i przedszkolach. Albo przez grzebienie, czapki, szaliki, bieliznę pościelową. Wystarczy bliski kontakt z nosicielem.
Te pasożyty można zwalczyć preparatem kupionym w aptece. Może mieć on postać szamponu, pianki lub płynu. Preparat należy nakładać bardzo starannie, uważając, żeby nie miał kontaktu z innymi częściami ciała, ponieważ jest bardzo toksyczny. Po takim zabiegu dorosłe wszy powinny wyginą - wówczas trzeba je wyczesać grzebieniem.
Trudniej zwalczyć jaja wesz (czyli gnidy), które są składane bardzo blisko skóry głowy, zwykle nad karkiem i za uszami. Gnidy najlepiej usunąć ręcznie przy pomocy gęstego grzebienia. Jeśli zostawimy gnidy, wszawica powróci. Kurację odwszenia należy powtórzyć po 7-8 dniach. Należy także wyprać pościel, ręczniki, ubrania, pluszowe zabawki, których używaliśmy, w temperaturze min. 60 stopni.
(mtr), kobieta.wp.pl