Zakonnice na wybiegu? Takie sceny widzieliśmy już w "Rzymie" Felliniego, kiedy filmowy pokaz u włoskiego reżysera zamienił się w obrazoburczą prezentację mody sakralnej.
Zakonnice na wybiegu? Takie sceny widzieliśmy już w "Rzymie" Felliniego, kiedy filmowy pokaz u włoskiego reżysera zamienił się w obrazoburczą prezentację mody sakralnej. Parada duchownych w awangardowych szatach liturgicznych raczej nie przypominała nobliwych przedstawicieli Kościoła. Filmowy marsz był oczywiście dowodem antyklerykalnej postawy samego Felliniego, miał ukazać próżność kleru i pustkę duchowego świata.
W późniejszych latach, podobne religijne motywy zainteresowały pokaźne grono innych twórców. Jedni wykorzystali je jako ciekawą inspirację do realizacji własnych unikalnych pomysłów. Inni poszli drogą na skróty, zdobywając się jedynie na formę taniej prowokacji.
Jak powyższy temat wykorzystała modowa branża?
Magdalena Jasek na wybiegu Txell Miras
Obok tego rodzaju motywów, wielu artystów nie przechodzi obojętnie. Modelki przebrane za zakonnice równie chętnie przechadzały się po wybiegu, co pozowały przed obiektywem znanych fotografów mody. Ostatnio w takim wydaniu mieliśmy okazję zobaczyć Polkę - Magdalenę Jasek, która pojawiła się w stylizacji wyraźnie inspirowanej strojem zakonnicy przy okazji pokazu Txell Miras w Barcelonie.
Jesienno-zimowa kolekcja hiszpańskiej marki raczej nie wywoła żadnej rewolucji, ani nie zaskoczy szeregiem nietuzinkowych pomysłów. Pojawiły się w niej artystyczne grafiki z wizerunkiem sióstr zakonnych, a stylizacje uzupełnione zostały o takie dodatki jak kornety, krzyże czy czarne sandały. Czy taki pokaz to coś wyjątkowego? Obecnie tego rodzaju bezpośredniość ani nie szokuje, ani nie zachwyca.
Zakonnice na pokazach mody: Gareth Pugh, Moschino, Mugler
Na liście projektantów pojawiły się jednak nazwiska, które mistrzowsko wykorzystały podobne "religijne tematy". W tym gronie można wymienić J.W. Andersona, Garetha Pugh czy Thierry’ego Muglera. Co ich wyróżnia? Przede wszystkim kreatywne, a nie bezpośrednie, użycie znanych już wszystkim motywów.
Wyjątkiem jest Jeremy Scott, dyrektor kreatywny domu mody Moschino, który zdecydował się na prosty i nieskomplikowany cytat. Ci, którzy znają jego twórczość, z pewnością nie czują się zaskoczeni jego interpretacją tematu.
Zakonnice przed obiektywem
Wyeksponowana seksualność i powściągliwość. Zachowawczość i prowokacja. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do takiej gry kontrastów.
Kiedyś przed obiektywem Cedrica Bucheta, przy okazji sesji dla "Vogue Paris", w stylizacji na seksowną zakonnicę pojawiła się modelka Lara Stone. Z kolei na okładce magazynu "Pop" uwodziła Agyness Deyn, przybierając zmysłowe pozy w seksownych koronkach.
Zakonnica w reklamie marki Benetton
Włoski fotograf Oliver Toscani nigdy nie stronił od kontrowersyjnych tematów, o czym niejednokrotnie mogliśmy się przekonać przy okazji jego głośnych kampanii dla marki Benetton.
Kiedy na początku lat 90. światło dzienne ujrzała fotografia z całującymi się księdzem i zakonnicą, wiele osób nie kryło oburzenia. Podobno kontrowersyjny plakat wisiał w Warszawie jedynie 24 dni, a w Katowicach zniknął z widoku w ciągu trzech godzin.
Zakonnice w kampanii Dolce & Gabbana
Na włoskim targu u projektantów marki Dolce & Gabbana nie sprzedaje się tylko i wyłącznie świeżych warzyw i owoców. Na lokalnych straganach znalazło się również miejsce dla luksusowych torebek, a wśród zainteresowanych nimi klientek nie zabrakło również sióstr zakonnych.
Rodzinne, radosne i bardzo przyjemne dla oka kampanie reklamowe włoskiej marki nie mają jednak nic wspólnego z prowokacją.
Lady Gaga w teledysku "Alejandro"
Sukienka z mięsa, ozdoby do włosów z metalowych puszek, kreacja z pluszowych maskotek Hello Kitty - w garderobie Lady Gagi pojawiło się już wszystko. Przy tak dziwacznych pomysłach, strój zakonnicy, w którym piosenkarka znalazła się na planie teledysku "Alejandro", raczej nie wywoła zaskoczenia - czasy, w których Madonna szokowała wszystkich tego rodzaju pomysłami minęły bezpowrotnie.