Katar, swędzenie i łzawienie oczu, świszczący oddech... Dobrze znasz objawy wiosennej alergii? Nie martw się, nie jesteś sama. Problem dotyka coraz większej liczby osób. Jakie naturalne metody przyniosą ukojenie?
Katar, swędzenie i łzawienie oczu, świszczący oddech. Dobrze znasz objawy wiosennej alergii? Nie martw się, nie jesteś sama. Problem dotyka coraz większej liczby osób. Jakie naturalne metody przyniosą ukojenie?
Tekst na podst. doctoroz.com/(ms/gabi)/WP Kobieta
Rumianek
Jest najczęściej stosowanym naturalnym remedium na alergię. Badania wykazały, że ekstrakt z rumianku obniża poziom histaminy w mastocytach.
Rumianek przynosi ulgę łzawiącym i swędzącym oczom. Jednak należy zachować ostrożność, bo zioło stosowane zewnętrznie potrafi także uczulać.
Pokrzywa
Stosowana wewnętrznie zmniejsza stan zapalny i łagodzi objawy alergii. Jej zasługą jest redukowanie efektu swędzących oczu. Najlepiej przyjmować ją w formie naparu. Pokrzywa to cenne źródło witaminy C, prowitaminy A, chlorofilu i żelaza.
Mięta
Swędzące i zaczerwienione oczy warto przemywać ciepłym kompresem przygotowanym z herbatki miętowej.
Torebki świeżo zaparzonej mięty należy pozostawić na powiekach przez 5-10 minut. Picie mięty łagodzi także uczucie zapchanego nosa, które często towarzyszy pierwszym objawom alergii.
Magnolia
Już od dawna znane są dobroczynne właściwości kwiatu magnolii. Naukowcy twierdzą, że wpływa na receptory odpowiedzialne za powstawanie alergii i zwiększanie poziomu histaminy. Dzięki temu może zapobiegać stanom alergicznym, takim jak astma.
Tymianek
Wykazuje działanie wykrztuśne i antybakteryjne. Rozrzedza towarzyszącą sezonowym alergiom flegmę i walczy z zakażeniem. Szczególnie w okresie wiosennym warto przynajmniej raz dziennie pić herbatę z tymianku.
Aromaterapia
Dobrym sposobem na katar sienny mogą być olejki eteryczne, m.in. miętowy, sosnowy, lawendowy i eukaliptusowy. Redukują obrzęk, zmniejszają wydzielinę i mają właściwości przeciwbakteryjne.
Ulgę przyniesie wąchanie skropionej olejkiem chusteczki. Olejki usprawniają oddychanie i poprawiają krążenie.
Tekst na podst. doctoroz.com/(ms/gabi)/WP Kobieta