Niska wydajność w pracy, problemy z koncentracją, "krótka pamięć". Sygnały, że nasz mózg jest głodny, mylimy często z niedospaniem i sięgamy po czekoladowy batonik i kawę.
Niska wydajność w pracy, problemy z koncentracją, "krótka pamięć". Sygnały, że nasz mózg jest głodny, mylimy często z niedospaniem i sięgamy po czekoladowy batonik i kawę. Niestety, na dłuższą metę takie rozwiązanie nie działa - za paręnaście minut poziom cukru we krwi spada i znów jesteśmy w punkcie wyjścia. Ażeby nasz umysł działał bez zarzutu, musimy karmić go odpowiednimi produktami. Nie są one ani drogie, ani niedostępne.
Masło migdałowe
Najczęściej konsumują je najmłodsi domownicy. Dzieci wiedzą, co jest dla nich dobre! Masło migdałowe zawiera trzy razy więcej witaminy E, co masło z orzeszków ziemnych. Witamina ta - co udowodniły badania naukowe - zapobiega zaburzeniom poznawczym, dotykających starszych ludzi. Chroni też przed Alzheimerem i wpływa na regenerację mózgu.
Masło migdałowe możesz zjeść z kawałkiem selera lub dodać jedną łyżkę do jogurtu z musli.
Na podst. Shape.com (mtr)/WP Kobieta
Warzywa liściaste
Wszelkie warzywa liściaste oraz różyczki brokułu są świetną przekąską, gdy czeka nas ciężki dzień w pracy. Wysoka zawartość witaminy K oraz kwasu foliowego czynią z nich naturalny dopalacz dla mózgu.
Jeśli do sałatki z zielonych liści dodasz jajko, zawierające witaminę B12, będzie to prawdziwe śniadanie mistrzów.
Zielona herbata
Kojarzymy ją z gorącym naparem, a szkoda, bo również latem smakuje wyśmienicie schłodzona, jako składnik lemoniad i koktajli. Zielona herbata usprawnia pracę mózgu, a zwłaszcza pamięć roboczą, co udowodnili naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei.
Należy pamiętać, aby nie zaparzać listków dłużej niż 3 minuty (po tym czasie uwalniają się składniki relaksujące, a nie pobudzające). Temperatura wody nie powinna też przekraczać 80 stopni Celsjusza.
Jagody i borówki amerykańskie
Granatowe i pyszne kojarzą się w Polsce przede wszystkim z latem. A szkoda - zwłaszcza dla kondycji naszego mózgu. Jagody warto zamrozić w mniejszych porcjach i raczyć się nimi także zimą. Owoce te to skarbnica flawonoidów oraz antyoksydantów. W wielkim skrócie, substancje zatrzymują starzenie się mózgu oraz usprawniają zapamiętywanie.
Owoce i warzywa z czerwoną skórką
Im czerwieńszą mają skórkę, tym lepiej. Pomidorki koktajlowe, jabłka, czerwone porzeczki - zawarte w nich karotenoidy wspomagają pamięć długotrwałą. Likopen zawarty w skórce pomidorów chroni także przed szkodliwym działaniem słońca. Po trzecie, wysoka zawartość witaminy D zawarta w pomidorach polepsza nastrój, a nawet zapobiega depresji.
Warzywa korzenne
Marchewka, botwinka czy rzodkiewka są ważne szczególnie w diecie osób starszych. Zawarte w nich azotany polepszają przepływ krwi w mózgu. Jak najczęściej chrup marchewkę - twój mózg ci za to podziękuje.
Ryby morskie
Łosoś, tuńczyk (jeśli z puszki, to tylko raz w tygodniu), makrela, sardynki... Morskie tłuste ryby to bogate źródło kwasów omega-3 niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jeśli nie przepadasz za rybami, oliwa z oliwek czy owoce morza będą dobrym zamiennikiem.