Pięknie pachną, mają naturalnie słodki smak i są bardzo zdrowe. Warto je jeść, by poprawić pamięć, wzmocnić układ krążenia i schudnąć. Sprawdźmy, jakie właściwości zdrowotne kryją w sobie maliny.
Pięknie pachną, mają naturalnie słodki smak i są bardzo zdrowe. Warto je jeść, by poprawić pamięć, wzmocnić układ krążenia i schudnąć. Sprawdźmy, jakie właściwości zdrowotne kryją w sobie maliny.
Zawierają niewiele kalorii - zaledwie 30 na 100 gram. Warto zwrócić uwagę na skład owoców, w którym znajdują się m.in. witaminy C, K i E, żelazo, potas, mangan, kwas foliowy, tiaminy, ryboflawiny, niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, wapń, magnez, fosfor, cynk i miedź. Maliny uznaje się za cenne przeciwutleniacze, dzięki temu, że zawierają alfa i beta - karoten, luteinę, zeaksantynę i cholinę. Są także bogatym źródłem polifenoli. Ponadto czerwone owoce dostarczą nam błonnika.
Dopóki trwa sezon, należy cieszyć się ich smakiem i korzystać z właściwości leczniczych. Owoce te stanowią remedium na wiele dolegliwości, chronią przed poważnymi chorobami, takimi jak nowotwory lub miażdżyca. Lista zdrowotnych właściwości malin jest naprawdę imponująca.
Zacznijmy od wpływu na proces przemiany materii. Osoby walczące z nadwagą powinny jeść maliny, ponieważ zawierają wiele błonnika, który poprawia przemianę materii i oczyszcza układ pokarmowy. Ponadto zawierają keton malinowy, naturalny związek z grupy fenoli, spalający tłuszcz i zapobiegający jego odkładaniu. Działa podobnie jak l-karnityna.
Tekst: Małgorzata Brzezińska/(mb)/(kg), WP Kobieta
Chronią przed rakiem
Maliny zawierają silne antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki. Hamują rozwój nowotworów i zmniejszają stan zapalny w organizmie.
W owocach znajdują się polifenole, chroniące przed chorobami serca, a także przed rakiem przełyku, płuc, jamy ustnej, gardła, raka trzonu macicy, trzustki, prostaty i odbytu.
Leczą przeziębienie
Sok malinowy to jeden z najskuteczniejszych i naturalnych sposobów na przeziębienie. Czerwone owoce są bogate w witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy.
Maliny mają działanie rozgrzewające, napotne i antyseptyczne. Łagodzą ból, kaszel i obniżają gorączkę.
Wspomagają leczenie cukrzycy
Owoce mają dużo błonnika. Jedzenie żywności obfitującej w błonnik pomaga utrzymać poziom cukru we krwi na stałym poziomie.
Badania wykazały, że u chorych na cukrzycę typu 1, którzy stosują dietę bogatą w błonnik, obniża się poziom glukozy we krwi.
Opóźniają procesy starzenia
Polifenole, silne przeciwutleniacze zawarte w malinach, to składnik wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej. Stymulują produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawiają mikrokrążenie.
Dzięki temu skóra jest jędrniejsza i mniej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne i zanieczyszczenie powietrza.
Łagodzą bóle menstruacyjne
Maliny mają działanie rozkurczowe, dlatego łagodzą bóle brzucha wywołane skurczami w czasie menstruacji. Zapobiegają też zbyt obfitym krwawieniom.
Kobiety, które skarżą się na bolesne miesiączki, powinny pić herbatę z liści malin, ponieważ napój ten rozluźnia mięśnie i ma działanie uspokajające.
Zapewniają dobry wzrok
Produkty bogate w witaminę C korzystnie wpływają na oczy, zapewniając im ochronę przed promieniowaniem UV.
Spowalniają też procesy zwyrodnienia plamki żółtej, związane ze starzeniem się organizmu.
Dbają o zdrowe serce i poprawiają pamięć
Antocyjany, które są zawarte malinach, hamują stany zapalne mogące prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych.
Z kolei flawonoidy poprawiają pamięć i koncentrację.
Wspomagają trawienie
Dzięki dużej zawartości błonnika poprawiają pracę jelit. Ponadto mają właściwości antybakteryjne, dlatego są pomocne w leczeniu biegunek.