GotowaniePrzepisyBez tych kobiet nasze życie byłoby inne

Bez tych kobiet nasze życie byłoby inne

Bez tych kobiet nasze życie byłoby inne

Na liście wielkich uczonych znajdziemy kobiety, które, tak jak Marie Skłodowska-Curie, zmieniły swoimi odkryciami naukę. Tym razem nie będziemy jednak pisać o wielkich wynalazczyniach, ale przyjrzymy się tym kobietom, których odkrycia oraz działalność ułatwiły życie innym kobietom. Niektóre z patentów oraz pomysłów okazały się ponadczasowe i mają zastosowanie do dziś...

Na liście wielkich uczonych znajdziemy kobiety, które, tak jak Maria Skłodowska-Curie, zmieniły swoimi odkryciami naukę. Tym razem nie będziemy jednak pisać o wielkich wynalazczyniach, ale przyjrzymy się tym kobietom, których odkrycia oraz działalność ułatwiły życie innym kobietom. Niektóre z patentów oraz pomysłów okazały się ponadczasowe i mają zastosowanie do dziś...

Josephine Cochrane - konstruktorka pierwszej zmywarki do naczyń

Josephine od dziecka interesowała się mechaniką, dzięki czemu w późniejszym okresie życia wynalazła zmywarkę do naczyń. Prototyp urządzenia Josephine opatentowała w... 1886 roku! Cochrane denerwowało to, że jej służba ciągle bije kolejne talerze w rodzinnej zastawie z drogiej chińskiej porcelany, postanowiła więc, że zbuduje maszynę, która ochroniłaby jej cenny dobytek. Zbudowana przez nią maszyna napędzana była ręcznie, jednak egzemplarze wyprodukowane kilka lat później zaopatrzone były w silnik parowy. Jej wynalazkiem zainteresowały się szybko hotele oraz restauracje, gdzie problem rozbijania naczyń przez pracowników pojawiał się równie często co w domu Cochrane. Do domów zmywarka trafiła nieco później, dziś jednak należy do podstawowego wyposażenia kuchni.

(al/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 6

Trotula di Ruggiero - nowoczesna ginekolog

Obraz
© salevnomagazine.it

Była Włoszką i żyła w XI wieku w Bolonii. W czasach, kiedy rolą kobiety było rodzenie dzieci oraz usługiwanie mężowi, Ruggiero zajmowała się medycyną - nie tylko pisała prace, w których zapisywała własne spostrzeżenia, ale także prowadziła własną praktykę lekarską. Ponadto kierowała katedrą w Schola Medica Salernitana, a na jej kursy uczęszczały inne kobiety, chcące zgłębić tajniki wiedzy medycznej. Interesowała się głównie ginekologią. To Ruggiero odkryła, jak ważny wpływ na zdrowie i życie kobiety ma higiena. W czasach, gdy kobiety umierały przy porodach od zakażeń oraz innych komplikacji, Ruggiero zalecała zachowanie czystości zarówno przez rodzącą, jak i akuszerkę. Jej książka pt. "O cierpieniu kobiety przed w trakcie i po porodzie" była rewolucyjna jak na czasy średniowiecza. Do czasów Trotuli wiedzę medyczną spisywali jedynie mężczyźni, nie interesowało ich więc to, co odczuwa kobieta w trakcie porodu. Trotula poruszyła tę kwestię. Ponadto Włoszka zwróciła uwagę na ochronę krocza w trakcie porodu. To
ona, można powiedzieć, jest prekursorką akcji "Rodzić po ludzku".

2 / 6

Coco Chanel - precz z gorsetem

Obraz
© AFP

Urodzona jeszcze pod koniec XIX wieku, Chanel wprowadziła w damskiej modzie prawdziwą rewolucję. To dzięki niej kobiety zaczęły ubierać się bardziej wygodnie, nie tracąc przy tym szyku i elegancji. Chanel wymyśliła spodnie "dzwony" oraz sukienkę, tzw. "małą czarną", która dziś znajduje się w garderobie większości z nas. Projektantka zaczęła też szyć ubrania z miękkiego dżerseju, który do tej pory używany był tylko w przemyśle bieliźniarskim. Promowała styl, zwany przez nią "a'la skromna panienka" - krótkie, wygodne sukienki bez falban oraz innych niewygodnych ozdób i, przede wszystkim, bez gorsetu! Do czasów Chanel wszystkie eleganckie kobiety musiały nosić niewygodny i hamujący krążenie gorset. Ubrania od Coco Chanel były nie tylko rewolucją w modzie, ale i w stylu życia - dawały kobietom więcej swobody ruchu.

3 / 6

Mary Phelps Jacob - wynalazczyni pierwszego wygodnego biustonosza

Obraz
© phelpsfamilyhistory.com

Zanim Coco Chanel wyrugowała gorset z mody, wygodzie kobiet przysłużyła się inna wynalazczyni - Mary Phelps Jacob. Jacob otrzymała patent na wygodny biustonosz w 1913 roku - kilka lat przed tym, jak Chanel otwarła swój pierwszy dom mody. Do czasów Jacob biustonosze uciskały ciało kobiety i były wykonane z drucianej siatki, powleczonej materiałem. Jacob wymyśliła, że połączy ze sobą wstążką dwie chusteczki i w ten sposób postał... pierwszy stanik, przypominający te, które nosimy współcześnie. Biustonosz Jacob był wygodny i nie utrudniał oddychania, a ponadto dobrze podtrzymywał biust. Wynalazek Mary Phelps Jacob szybko zdobył uznanie kobiet, a biustonosz jej pomysłu stał się bardzo popularny.

4 / 6

Marion Donovan - to jej zawdzięczamy pieluszki jednorazowego użytku

Obraz
© uc3m.es

Marion Donovan urodziła się 15 października 1917 roku w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych. Gdy miała zaledwie siedem lat, zmarła jej matka. Wolny czas spędzała więc w fabryce ojca i wujka, obserwując ich prace. Rodzinna żyłka do wynalazków dała o sobie znać, gdy 23-letnia Marion urodziła córeczkę i stanęła przed przykrym obowiązkiem prania brudnych pieluch. Zamiast pogodzić się z uciążliwą czynnością, młoda mama zaprojektowała w 1946 roku prototyp dzisiejszej pieluszki jednorazowego użytku. Użyła do tego celu... zasłonki prysznicowej. Doskonalenie pieluszki, której nie trzeba prać i suszyć, i ponownie używać, a jedynie zdjąć, zwinąć i wyrzucić, zajęło Marion kilka lat. W końcu Donovan odkryła odpowiednią kombinację i konsystencję wkładów papierowych, które przenosiły wilgoć z dala od skóry, zapewniając dziecku uczucie suchości. Po niespełna 10 latach pierwszy mężczyzna zainteresował się jej wynalazkiem, przeczuwając, że produkt ten będzie w przyszłości wielkim sukcesem. Był nim Victor Mills pracujący w
spółce Procter&Gamble, który posługując się patentem Marion, stworzył markę pieluszek Pampers i ułatwił życie świeżo upieczonym mamom na całym świecie.

5 / 6

Margaret Sanger - prekursorka planowania rodziny

Obraz
© skepticism.org

Ta amerykańska feministka, żyjąca na przełomie XIX i XX wieku, poświęciła swoje życie promowaniu wiedzy wśród kobiet na temat ciąży i płodności. Jest prekursorką świadomego macierzyństwa. Edukację seksualną Amerykanek zaczęła od prowadzenia w gazecie "New York Call" rubryki pt. "Co każda dziewczyna powinna wiedzieć". Choć jej praktyki mające zapobiec ciąży w późniejszym czasie zostały uznane za szkodliwe dla zdrowia (np. płukanki ziołowe pochwy o działaniu aborcyjnym), cieszyła się dużą popularnością wśród kobiet amerykańskich - do jej czasów jedyną znaną formą antykoncepcji był kalendarz menstruacyjny. Sanger twierdziła, że kalendarz jest niewystarczającą formą ochrony przed zajściem w ciążę. To za namową amerykańskiej feministki biolog Gregory Pinkus wynalazł pierwszy doustny środek antykoncepcyjny.

6 / 6

Virginia Apgar - twórczyni skali Apgar

Obraz
© aheadmagazine.wordpress.com

Skala Apgar, stworzona w latach 50. XX wieku przez amerykańską pediatrę, stosowana jest po dzień dzisiejszy do oceny zdrowia noworodków. Noworodek może otrzymać od 0 do 10 punktów. Apgar zwróciła uwagę na takie cechy noworodka, jak napięcie mięśni, czy reakcja na bodźce, a także kolor skóry. Badanie wykonane jest tuż po urodzeniu się dziecka - w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia noworodka. Wprowadzona przez nią skala pomaga lekarzom w określeniu stanu ogólnego noworodka i sprawia, że łatwiej jest im wychwycić pierwsze oznaki złego stanu zdrowia dziecka. Ilość punktów w skali Apgar interesuje także pediatrów leczących dzieci poniżej drugiego roku życia - niektóre późniejsze komplikacje zdrowotne mogą wynikać z trudnego porodu. Dla matek zaś jest to informacja, czy ich maluch po prostu jest zdrowy, czy też trzeba go bacznie obserwować.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (43)