FitnessBłędne koło zmęczenia...

Błędne koło zmęczenia...

Coraz więcej z nas narzeka na zmęczenie. Szczególnie wiosną jest nam bardzo trudno. Przesilenie wiosenne daje w kość. Czujemy się ospałe, ciągle zmęczone, brak nam energii. Czy można sobie z tym poradzić?

Błędne koło zmęczenia...

23.04.2008 | aktual.: 27.05.2010 16:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Coraz więcej z nas narzeka na zmęczenie. Szczególnie wiosną jest nam bardzo trudno. Przesilenie wiosenne daje w kość. Czujemy się ospałe, ciągle zmęczone, brak nam energii. Czy można sobie z tym poradzić?

- Jestem ciągle zmęczona, chce mi się wciąż spać, mimo że nic takiego nie robię! Mogłabym spać i spać. Mam dopiero 24 lata, a czuję się jak jakaś staruszka. Co ze mną jest nie tak? Nie to, że jestem leniwa, ja po prostu nie mam w ogóle sił. Na nic! - skarży się na forum internetowym dla kobiet jedna z internautek. Co jej może być? Być może to wina złej aury pogodowej.

To, co mamy za oknem nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Chmury, deszcz, niska temperatura, wiatry i częste zmiany - to wszystko sprawia, że czujemy się gorzej zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Nie znaczy to jednak, że nie ma na to sposobu. Można próbować walczyć ze złym samopoczuciem i przemęczeniem, które zabiera radość życia, a nawet trzeba to robić.

Złe samopoczucie bardzo często jest spowodowane tym, co dzieje się na zewnątrz. Kiepska pogoda, niskie ciśnienie sprawiają, że wszyscy są senni, zmęczeni i mało pozytywnie nastawieni do świata. Zmęczenie spowodowane pogodą nie jest objawem choroby i, na szczęście, można z nim walczyć i dać sobie z nim radę.

Kolejna kawa nic nie daje, a napoje energetyzujące zamiast dawać energię, sprawiają, że zaczynają się kłopoty ze snem? Warto w takich momentach zaopatrzyć się w preparaty witaminowe, które już po kilku dniach dadzą efekt w postaci lepszego samopoczucia. Dobrze jest również zwrócić uwagę na dietę i wzbogacić ją w owoce i warzywa oraz pić codziennie dużo niegazowanej wody mineralnej. Kolejną filiżankę kawy zastąpić zieloną albo czerwoną herbatą, albo sokami owocowymi lub warzywnymi.

Nic tak nie dodaje energii jak ruch. Dlatego warto codziennie spacerować. Pół godziny ruchu naprawdę może wiele zdziałać. Aerobik, taniec, pływanie czy jazda na rowerze to również niezłe pomysły na walkę z osłabieniem wiosennym. Dobrze jest mieć możliwość przynajmniej raz na jakiś czas spędzić kilka godzin na świeżym powietrzu, oczywiście, najlepiej w ruchu. Basen, przynajmniej raz w tygodniu również pomoże nabrać sił na wiosnę i zadbać o kondycję. Nie można zapominać o śnie! Zamiast iść spać po północy, lepiej położyć się wcześniej, a dzięki temu, obudzić się wypoczętą i zadowoloną.

Tradycyjne, domowe sposoby jak herbata z cytryną i miodem na pewno nie zaszkodzą. Wielu poleca wyciąg z jeżówki, aloesu lub echinacei jako doskonałe preparaty, które wzmocnią odporność. Dobrze zrobi czosnek i syrop z cebuli. Można zaopatrzyć się również w odpowiednie mieszanki ziół dostępne w sklepach zielarskich. Pomogą również owoce cytrusowe. Wielu poleca żeń-szeń, który dodaje energii, wspomaga koncentrację i sprawia, że czujemy się wypoczęci.

Niestety, przemęczenie nie zawsze związane jest wyłącznie z pogodą i przesileniem wiosennym. Permanentne zmęczenie, brak energii i chęci do życia mogą być objawami chorobowymi. Może to świadczyć o wielu różnych kłopotach ze zdrowiem, dlatego warto zrobić sobie podstawowe badania krwi i wybrać się z nimi do lekarza. Może to anemia, albo problemy z ciśnieniem lub poziomem cukru we krwi sprawiają, że nie masz ochoty wstać z łóżka? Jeśli zmęczenie utrzymuje się przez dłuższy czas i jest coraz bardziej uciążliwe, nie ma na co czekać, lepiej spytać specjalisty, czy z organizmem wszystko jest w porządku.

Stany zmęczenia mogą być po prostu niemiłymi objawami związanymi wyłącznie z pogodą i minąć wraz z nadejściem cieplejszych dni. Jednak permanentne przemęczenie, brak chęci do życia, ciągła senność, to wszystko może świadczyć, że coś złego dzieje się w organizmie i trzeba to jak najszybciej wyleczyć. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem i nie czekać aż zmęczenie zamieni się w coś znacznie poważniejszego i całkowicie odbierze siły.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)