FitnessCzerniak - co musisz o nim wiedzieć?

Czerniak - co musisz o nim wiedzieć?

Według statystyk sporządzonych w 2005 roku w Polsce tylko u ok. 28 proc. chorych na nowotwory stwierdzono całkowity powrót do zdrowia, gdy w USA liczba ta wynosiła 65 proc. Ta rażąca różnica jest skutkiem zaniedbań i braku świadomości społecznej. Badania profilaktyczne nie są odpowiednio promowane, skutkiem czego mało osób z nich korzysta.

Czerniak - co musisz o nim wiedzieć?
Źródło zdjęć: © 123RF

Według statystyk sporządzonych w 2005 roku w Polsce tylko u ok. 28 proc. chorych na nowotwory stwierdzono całkowity powrót do zdrowia, gdy w USA liczba ta wynosiła 65 proc. Ta rażąca różnica jest skutkiem zaniedbań i braku świadomości społecznej. Badania profilaktyczne nie są odpowiednio promowane, skutkiem czego mało osób z nich korzysta.

Ponadto nasza wiedza na temat nowotworów i metod diagnostycznych jest niewielka. Jak pokazują badania, przeciętny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych jest w stanie zaobserwować u siebie niepokojące objawy dzięki informacjom zawartym w Internecie, prasie czy telewizji. W przypadku przeciętnego polskiego obywatela jest to prawie niemożliwe, ponieważ brakuje odpowiednio rozpowszechnionych treści, poruszających ten temat. Sporą barierą do pokonania są uprzedzenia i mity jakie krążą na temat diagnozowania i walki z nowotworami. To znacznie zmniejsza nasze szanse na wczesne rozpoznanie choroby i skuteczną z nią walkę.

Czerniak – dlaczego jest tak niebezpieczny?

Wśród nowotworów czerniak złośliwy odznacza się tym, że bardzo dobrze ukrywa swoją obecność. Bo skąd możemy wiedzieć, że ta plamka to czerniak, a nie przebarwienie? Nie możemy wiedzieć, dopóki nie zostaniemy przebadani specjalistycznym sprzętem. I choć czerniak stanowi zaledwie 1 proc. nowotworów występujących u człowieka, jest istotnym problemem onkologicznym oraz dermatologicznym ze względu na wysoką umieralność. Od kilkudziesięciu lat można bowiem zaobserwować dynamiczny i ogólnoświatowy wzrost zachorowalności na tę chorobę. Czerniak dotyka zwłaszcza osoby stosunkowo młode, w przedziale wiekowym 30-50 lat.

Problem potwierdzają statystyki. Liczba zachorowań na czerniaka skóry w Polsce w latach 1982-2002 w przypadku mężczyzn wzrosła o 12 tysięcy. W tym samym czasie liczba zgonów spowodowanych tą przypadłością w przypadku mężczyzn wzrosła o 200 tysięcy, natomiast wśród kobiet – o 250 tysięcy. Widać zatem wyraźnie, że pomimo ogromnego postępu w medycynie, lekarze nadal borykają się z takim problemem, jakim jest czerniak. Jedynie bardzo wczesne rozpoznanie choroby daje szansę na skuteczną kurację.

Czynniki, które mogą wpływać na rozwój choroby to mi.in:
- promieniowanie ultrafioletowe;
- środki chemiczne;
- wirusy HPV i HIV;
- zaburzenia genetyczne;
- migracje ludności i związana z nimi zmiana ekspozycji społecznej (np. przeprowadzka ze Szwecji do Autralii).

Nowoczesne metody diagnostyczne

Nie każdy pacjent wie, że w obecnych czasach lekarz dysponuje dodatkowymi możliwościami diagnozowania znamion skórnych. Przy tym szczególnie podkreślić należy nieinwazyjność tych metod. Dermatoskopia czy nowocześniejsza SIA-scopia wspomagają proces diagnozowania zmian skórnych. Ta ostatnia metoda wykorzystuje spektrofotometrię. Polega ona na analizie ilości promieni emitowanych przez głowicę i pochłanianych lub odbijanych przez różne składowe skóry. Otrzymany na ekranie obraz pokazuje lekarzowi ilość i rozkład barwnika w naskórku, skórze właściwej, ilość i rozkład hemoglobiny (tym samym naczynia) oraz strukturę włókien skóry. Pokazuje więc rzeczy niewidoczne nie tylko nieuzbrojonym okiem, ale i kamerą dermatoskopu. Pozwala ocenić ewentualny wzrost danej zmiany skórnej w głąb. Można ponadto diagnozować przy jego pomocy rozrosty pozbawione barwnika, a cechujące się nowotworowym typem wzrastania ilości patologicznych naczyń, typowych dla raka podstawnokomórkowego i czerniaków. Taki bezpieczny i skuteczny sposób
diagnozowania pozwala na obserwację znamion w dłuższym okresie. Obraz przechowywany na płytce czy w komputerze może być porównywany z późniejszymi badaniami i oceniany pod względem zachodzących zmian.

*W dniach 25-27 kwietnia 2103 roku odbędzie się VII edycja akcji „Rak nie boli – badaj się i żyj”. W jej ramach zostanie przeprowadzonych 100 bezpłatnych badań dermatoskopowych znamion skórnych, wykonywanych przez zespół doświadczonych lekarzy chirurgów, najnowocześniejszym urządzeniem- "Mole-Mate". * Lista osób przebadanych będzie weryfikowana.
Konieczna rezerwacja wizyty:
*Face & Body Institute ul. Starowiślna 4/1 31-032 Kraków tel.: 791-489-592 e-mail: akcja@raknieboli.pl * Po przekroczeniu liczby 100 wykonanych badań - kolejne badania oferowane będą z 70 proc. zniżką.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: * www.raknieboli.pl*

Źródło artykułu:Informacja prasowa
rakznamionaczerniak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)