Czy przyjaciele mogą zastąpić rodzinę? O korygujących doświadczeniach zastępczych
Twoją naturalną potrzebą, podobnie jak każdego człowieka, jest posiadanie grona bliskich osób, partnera, kilku lub chociaż jednego przyjaciela i znajomych, z którymi możesz miło spędzać czas.
01.09.2011 14:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Twoją naturalną potrzebą, podobnie jak każdego człowieka, jest posiadanie grona bliskich osób, partnera, kilku lub chociaż jednego przyjaciela i znajomych, z którymi możesz miło spędzać czas. Dzięki ludziom, z którymi wchodzisz w znaczące kontakty osobiste, zaspokajasz swoje potrzeby, przeżywasz emocje i wzbogacasz swoje życiowe doświadczenia.
Rodzina
Zwykle to w naszej rodzinie generacyjnej uczymy się podstawowych wartości, jak odróżniać dobro od zła, jak sobie radzić w życiu, co znaczy być kobietą czy mężczyzną, jak wchodzić w relacje z ludźmi i tworzyć dobre związki.
Jeśli miałaś szczęście wychowywać się w ciepłym, przepełnionym miłością i zrozumieniem domu, to mama i tata byli osobami, które pomagały ci zrozumieć kim i jaka jesteś, co jest twoją mocną stroną, jak możesz sobie radzić w życiu, aby osiągać swoje cele i marzenia.
Ale jeśli w twojej rodzinie problemy i nieszczęście zabrały całą uwagę rodziców, jeśli np. obecny w niej był alkohol, przemoc, jakaś poważna choroba lub rodzice kłócili się i nie potrafili się dogadać, z pewnością doświadczyłaś wielu przykrości, wiele krzywdzących i bolesnych zachowań rodziców, czułaś się zaniedbywana i nieważna. Prawdopodobnie w związku z tymi przeżyciami masz teraz sporo trudności w swoim obecnym życiu, mnóstwo ograniczających przekonań i zahamowani, które przeszkadzają ci żyć szczęśliwie.
Osobisty krąg wsparcia
Nawet jeśli masz przykre wspomnienia z dzieciństwa i od rodziców nie dostałaś tyle życzliwej uwagi i akceptacji, ile powinnaś, to jeszcze nie koniec świata. Możesz zbudować wokół siebie swój osobisty krąg wsparcia, grono bliskich i szczerych osób, na które będziesz mogła zawsze liczyć.
Badania psychologów pokazują, że do szczęścia i życiowego spełnienia ludziom są potrzebne dobre relacje z ludźmi.
POLECAMY:
Jak my wszyscy, pragniesz przyjaciół, od których otrzymasz troskę, wsparcie, pomoc i zrozumienie. Jest to bardzo potrzebne, zwłaszcza w trudnych chwilach, w sytuacjach kryzysów i życiowych zawirowań. Dzięki swoim przyjaciołom lepiej poradzisz sobie ze stresem, unikniesz depresji, będziesz się czuła zdrowsza i szczęśliwsza. Ich akceptacja doda ci wiary w siebie, we własną atrakcyjność i życiowe możliwości. Twoje życie będzie ciekawsze i pogodniejsze. Masz nawet szansę na dłuższe życie, niż gdybyś była samotna i wyizolowana.
Podzielone zmartwienie, podwojona radość
Od przyjaciół i znajomych możesz uczyć się wielu ciekawych rzeczy, poznawać ich spojrzenie na świat. To oni stymulują cię do działania, pomagają ci się rozwijać i szybciej realizować swe pasje i marzenia. Dlaczego tak się dzieje? Bo nie lubisz być samotna, a ludzie dają ci poczucie przynależności do ich grupy, uwagę, życzliwe zainteresowanie. Wspierają cię i chwalą, są dumni z twoich sukcesów, a o porażkach pozwalają ci szybko zapomnieć. Dodają ci otuchy i wiary, że wszystko może ci się udać, bo jesteś wyjątkowa, mądra i oni cię kochają. Taka świadomość bycia akceptowanym i rozumianym działa jak zastrzyk pozytywnej energii, dodaje mocy sprawczej i powoduje, że rosną ci skrzydła.
Rodzina zastępcza
Twoi przyjaciele są niemal jak rodzina zastępcza. To do nich zwracasz się o pomoc, ich pytasz o zdanie i poradę w ważnych, życiowych kwestiach, do nich masz zaufanie i oczekujesz ich szczerości, otwartości i lojalności. To przyjaciółka powie ci prawdę o nowym stroju czy fryzurze i to jej możesz się wypłakać, gdy twój związek się rozpadnie.
To dzięki przyjaciołom masz szansę zmieniać się na lepsze, uczyć się prosić, otwarcie komunikować swoje potrzeby, szczerze wyrażać emocje, zarówno radość, jak smutek i złość. To oni będą dla ciebie lustrem, pokażą ci, co robisz, jak się zachowujesz i czy to ci pomaga w życiu. Są świetnymi obserwatorami i doskonale cię znają. Ponieważ cię kochają i chcą dla ciebie jak najlepiej, powiedzą ci, co w tobie cenią, a co może ci szkodzić. Lepiej poznajesz i rozumiesz siebie oraz świat, który cię otacza, a wymieniając się opiniami i uczuciami wzbogacasz swoje życie. Stajesz się lepszym człowiekiem, jak Justyna, która nie wyobraża sobie życia bez swoich przyjaciół:
„Bardzo się do nich przywiązałam i z trudem znoszę długa rozłąkę. Uwielbiam spędzać z nimi czas, kocham nasze Sylwestry i wakacje, szaleństwo na nartach i nasze długie rozmowy o życiu. Wiem, że mnie rozumieją i kochają taką, jaka jestem naprawdę i wesołą, i smutną. Nie muszę niczego udawać, niczego ukrywać czy się wstydzić. Mogę im wszystko powiedzieć, a jak nie chcę, to mogę milczeć i to też będzie w porządku.”
Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta warszawskiego Ośrodka Rozwoju i Psychoterapii "Strefa Zmiany". Pomaga ludziom borykającym się z problemami depresji, lęków, z kryzysami w związkach, w relacjach z ludźmi, z syndromem DDA.
(ak/sr)