FitnessCzy wiesz, jakie czynniki zwiększają ryzyko raka piersi?

Czy wiesz, jakie czynniki zwiększają ryzyko raka piersi?

Czy wiesz, jakie czynniki zwiększają ryzyko raka piersi?
Źródło zdjęć: © 123RF
16.10.2014 13:12, aktualizacja: 17.10.2014 09:48

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Nie bez przyczyny chorobie tej poświęcony został cały miesiąc – jest ona najczęstszym i najbardziej śmiertelnym nowotworem dotykającym kobiety.

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Nie bez przyczyny chorobie tej poświęcony został cały miesiąc – jest ona najczęstszym i najbardziej śmiertelnym nowotworem dotykającym kobiety. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, ponad 13 proc. zgonów kobiet w Polsce na skutek raka przypada właśnie na nowotwór piersi.

Ponieważ rak piersi został zaliczony do tzw. chorób cywilizacyjnych, na które zachorowalność będzie najprawdopodobniej wzrastać, w krajach UE, w tym także i w Polsce, postanowiono promować działania mające na celu szybkie wykrywanie tej śmiertelnej choroby. Kobiety otrzymują zaproszenia na bezpłatne badania mammograficzne (choć, niestety, według statystyk tylko 20 proc. pań z nich korzysta!). Poza tym prowadzona jest kampania informacyjna na temat tego nowotworu.

Dołączając do ruchu podwyższania poziomu świadomości na temat raka piersi, dziś publikujemy dla was listę czynników zwiększających ryzyko zachorowania.

Zamęt wokół raka piersi

Francuskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło przygotować listę tych czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi oraz tych, które według najnowszych danych nie mają wpływu na rozwój choroby, pomimo iż w potocznej świadomości wydają się być z nią związane.

I tak, według publikowanych tam informacji, ani picie kawy, ani mocnej herbaty, ani nawet palenie papierosów nie mają znaczącego wpływu na to, czy rak piersi wystąpi czy nie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku nieustabilizowanego rytmu życia, braku snu czy noszenia zbyt ciasnego biustonosza – tutaj również francuscy eksperci od spraw zdrowia nie doszukali się wystarczających dowodów na to, że czynniki te zwiększą ryzyko zachorowania.

Tabletki antykoncepcyjne, których wpływ na zdrowie od jakiegoś czasu budzi na Zachodzie żywe dyskusje, na skutek czego w ostatnim roku zanotowano we Francji 45 proc. spadek sprzedawalności doustnej antykoncepcji, także nie zostały w raporcie wskazane jako czynnik znacząco zwiększający prawdopodobieństwo rozwoju raka.

Według danych francuskiego Ministerstwa tabletki zwiększają ryzyko nowotworu piersi zaledwie o 1 proc. Do tej ostatniej informacji należy jednak podchodzić z ostrożnością, ponieważ dane na ten temat pochodzące z innych ośrodków są nieraz bardzo odmienne. Dla przykładu, testy przeprowadzone przez amerykańskie Centrum Badań nad Rakiem w Seattle wykazały, że przyczyną wzrostu zachorowań na raka piersi w ostatnich latach może być właśnie rozpowszechnienie się doustnej antykoncepcji. Według amerykańskich naukowców tabletka antykoncepcyjna jest odpowiedzialna nawet za 50 proc. zachorowań! Jak widzimy, niektóre faktory ryzyka wywołują spory wśród specjalistów. Co do niektórych przyczyn zachorowań na raka piersi naukowcy są jednak zgodni. Oto one:

Czynniki podwyższające ryzyko raka piersi

  1. Przebycie w przeszłości raka piersi lub innego nowotworu złośliwego. Osoby, które wyleczyły się z raka powinny mieć się na baczności do końca życia i regularnie wykonywać badania.
  1. Nietypowy rozrost komórek w piersiach, zwany nietypowym rozrostem przewodowym lub nietypowym przerostem zrazikowym. Obie anomalie znacznie zwiększają szansę wystąpienia zmian nowotworowych.
  1. Przebyte w przeszłości silne promieniowanie w obrębie klatki piersiowej, (np. będące wynikiem leczenia innej choroby).
  1. Czynniki genetyczne. Kobiety, które miały w rodzinie osoby chore na raka piersi, znajdują się w grupie ryzyka zachorowania.
  1. Przyjmowanie leków hormonalnych. Chodzi tu zwłaszcza o leki łagodzące objawy menopauzy.
  1. Otyłość. O ile otyłość w wieku młodzieńczym nie jest aż tak niebezpieczna, o tyle nadwaga w okresie menopauzy i po niej stanowi już czynnik zwiększający ryzyko zachorowania.
  1. Zła dieta, a w szczególności spożywanie dużej ilości tłustego, czerwonego mięsa oraz alkoholu. Niezdrowe jedzenie nie jest największym, lecz niemniej bezspornym czynnikiem mającym wpływ na rozwój komórek rakowych w organizmie.
  1. Późna ciąża. Kobiety rodzące późno pierwsze dziecko chorują statystycznie częściej na raka piersi niż te panie, które zostały matkami w młodym wieku.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych w badaniach opublikowanych niedawno na łamach pisma „Environmental Health Perspectives” umieścili tymczasem listę środków chemicznych wpływających na ułatwienie rozwoju komórek rakowych w organizmie. Według badaczy, publikacja miała na celu uświadomienie kobietom, że substancje, z którymi mają one codzienny kontakt, są dla ich zdrowia niebezpieczne. Dane opublikowano na podstawie badań przeprowadzonych na samicach ssaków.

Oto substancje wpływające na rozwój nowotworów piersi:

  1. Spaliny – gazy wydobywające się z rury wydechowej samochodu są znaczącym czynnikiem rozwoju raka.
  1. Perchloroetylen – substancja ta występuje w wielu proszkach do prania, wybielaczach i odplamiaczach.
  1. Wędzone lub spalone produkty – wędzone kiełbasy i przysmaki z grilla choć smaczne, są bardzo szkodliwe.
  1. Pianka poliuretanowa – rakotwórcza pianka jest powszechnie wykorzystywanym w budownictwie materiałem izolacyjnym (np. do izolacji poddaszy), może jednak znaleźć się także np. w materacu do spania czy w poszyciu kanapy.
  1. Materiały odporne na plamienie – dywany, serwety i obrusy wykonane z materiałów plamoodpornych (nie dotyczy to obrusów foliowych) nasączone są często substancjami rakotwórczymi. Według amerykańskich badaczy codzienny kontakt z nimi zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Na podst. Aufeminin.fr Anna Loska/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także