FitnessDieta dla modelki

Dieta dla modelki

Co powinny jeść młode dziewczyny, które chcą pracować jako modelki? Jak rozsądnie schudnąć i co oznacza zdrowe odżywianie? Na te i inne pytania odpowiada Alicja Kalińska, Dyrektor Centrum Dietetycznego SetPoint, które dba o dietę modelek w konkursie Elite Model Look.elek

Dieta dla modelki

14.03.2007 | aktual.: 27.05.2010 19:22

Co powinny jeść młode dziewczyny, które chcą pracować jako modelki? Jak rozsądnie schudnąć i co oznacza zdrowe odżywianie? Na te i inne pytania odpowiada Alicja Kalińska, Dyrektor Centrum Dietetycznego SetPoint, które dba o dietę modelek w konkursie Elite Model Look.

Czy nastolatka, która chce być modelką, powinna stosować dietę?

Zacznijmy od tego, że słowo dieta oznacza sposób żywienia. W tym rozumieniu każdy z nas ma jakąś dietę. Młode dziewczyny, chcące pracować jako modelki, powinny kłaść duży nacisk na to, co jedzą. To, jak wyglądają, w dużej mierze wynika z tego, jak się odżywiają i żadna skrajność nie jest tutaj wskazana. Jeśli odżywiamy się prawidłowo, to piękniejemy – mamy lśniące włosy, zdrową skórę i paznokcie. Nawet jeśli mamy zgubić parę centymetrów przed pokazem, niewskazane są reżimowe diety, które w przyszłości zemszczą się na naszym wyglądzie, a my nie będziemy mogły zapanować nad swoim organizmem.

Czy powinna uważać na to co je, mimo braku nadwagi?

Oczywiście, tak samo jak każdy z nas. Tym bardziej, że organizmowi, który nie ma zbyt dużo zapasów, trudniej jest utrzymać stabilną masę ciała i w dodatku pożądaną z punktu widzenia zawodu.

RUSZA KOLEJNA EDYCJA ELITE MODEL LOOK Jak ważne w życiu nastolatki jest prawidłowe odżywianie się?

Jest to bardzo ważny moment w życiu każdej kobiety. Zazwyczaj po 17. roku życia z dziewczyny rodzi się kobieta i wiążą się z tym duże zmiany w naszym wyglądzie. Jest to moment, który młode dziewczyny chcą zatrzymać i to właśnie wtedy rozpoczynają się „eksperymenty dietetyczne” z efektami najlepiej na jutro.

Jakie są skutki złego odżywiania się?

Łuszczenie i suchość skóry. Kruchość, łamliwość i wypadanie włosów. Zmiany nastroju - zniechęcenie, znużenie. Zawroty głowy, obniżenie ciśnienia, omdlenia. Ogólnie zły wygląd i pogarszający się stan zdrowia, tak samo fizycznego, jak również psychicznego.

Jak powinna wyglądać dieta nastolatki dbającej o linię?

Racjonalna dieta powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilościach i proporcjach odpowiadających jego potrzebom. Zdrowa dieta to dieta urozmaicona, o odpowiedniej kaloryczności, która zawiera wszystkie grupy produktów. Ważne jest także regularne jedzenie.

Czy powinno się jeść częściej, a mniej czy rzadziej, a więcej?

Ideałem jest 5 posiłków dziennie, 3 główne i 2 mniejsze przegryzki, zjadane co 2-3 godz. Podstawowym błędem osób mających problemy z masą ciała jest jedzenie 1-2 posiłków dziennie, oczywiście po południu lub wieczorem. Powoduje to rozregulowanie metabolizmu i problemy z utrzymaniem figury.

RUSZA KOLEJNA EDYCJA ELITE MODEL LOOK Czy można przez odżywianie poprawić wygląd skóry, włosy i paznokci?

Oczywiście. Niedobory pokarmowe (składniki odżywcze, witaminy, minerały) widoczne są w pierwszej kolejności w postaci zmian w wyglądzie skóry, paznokci, włosów. Dieta wysokoenergetyczna i wysokotłuszczowa wpływa znacząco na zmiany w jędrności skóry i powstawanie cellulitu. Wniosek: jeżeli dostarczamy naszemu organizmowi cegiełek dobrej jakości, to on wykorzystuje je do budowy naszego ciała i odwdzięcza się pięknym wyglądem.

Nadwaga i otyłość są czynnikami, które decydują o estetyce wyglądu.

U modelki – zawsze, u zwykłej kobiety - niekoniecznie. Na pewno otyłość jest chorobą i co do tego, by z nią walczyć, nie mam najmniejszych wątpliwości. Najczęściej nam kobietom przeszkadza nie konkretna ilość kilogramów, ale raczej fałdki na brzuchu. Niestety wszystkie zapasowe kilogramy odkładają się w tkance podskórnej i to one powodują, że nasza sylwetka zatraca zgrabne kontury. I z tym najczęściej walczymy. Jednakowoż ostatnio minęłam na ulicy bardzo dużą i bardzo atrakcyjną kobietę, z takim uśmiechem na twarzy, że nie chciałabym jej odchudzić ani o gram.

Czy dieta może być skuteczna bez aktywności fizycznej?

Tak, ale zdecydowanie w mniejszym stopniu. Aktywność fizyczna, szczególnie umiarkowana, rekreacyjna, nie spala tak wielkich ilości energii i nie sprawia, że chudniemy w oczach. Jej zbawienny wpływ to przyspieszanie działania naszego organizmu i efektywność przetwarzania jedzenia na energię potrzebną do życia, a nie na zapasy sadełka.

Schudłam i co teraz? Jak powstrzymać efekt jo-jo?

To naprawdę proste. Po pierwsze dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białka i sama dieta powinna być wsparta systematyczną aktywnością fizyczną, ale umiarkowaną. I co najważniejsze, nie może być reżimowa na samej wodzie i ogórkach. Dlaczego? Bo przy takich dietach nasz metabolizm prawie się zatrzymuje. Gdy po skończeniu "diety-cud" wracamy do starego stylu jedzenia, ciało odrabia zaległości w tempie błyskawicznym.

RUSZA KOLEJNA EDYCJA ELITE MODEL LOOK Czy picie wody naprawdę jest tak ważne?

Tak. Nasz organizm w ponad 60 procentach składa się z wody. Krew i inne płyny ustrojowe to prawie sama woda. Jeśli pijemy za mało nasz organizm w kryzysowej sytuacji będzie ją kumulował. Mogą powstać obrzęki - jest to widoczne szczególnie na twarzy i nogach. Przy zbyt małej podaży wody nasz organizm nie oczyszcza się ze zbędnych produktów przemiany materii. Są one produkowane przez całą dobę. Zatrzymane w organizmie krążą i sprawiają, że zaczynamy wyglądać i czuć się coraz gorzej. Bez wody jesteśmy w stanie przeżyć tylko 3-4 dni. Co ważne: nie umiemy pić wody. Czekamy do momentu gdy czujemy ogromne pragnienie- to błąd. Pragnienie to sygnał, że już jesteśmy odwodnieni. Co wtedy robimy? Wlewamy w siebie szklankę wody na raz, a ta woda w większości przez nas przeleci. Wodę powinniśmy popijać łykami przez cały dzień. Mamy wtedy szansę wypić jej odpowiednią ilość, czyli około 2 litrów. Jak to zrobić? Trzeba mieć przy sobie, w drzwiach samochodu, na biurku w pracy, czy na uczelni małe wody najlepiej ze sportowym
korkiem.

Jak najlepiej ujędrnić ciało po schudnięciu?

Jeśli chodzi o dietę, to nie może w niej zabraknąć wody, witamin i składników mineralnych. Nasz organizm co dzień potrzebuje 60 składników odżywczych do pracy i odbudowy. O ciało powinniśmy również dbać z zewnątrz nie tylko po, ale i w trakcie diety, by wspomóc ją by dopasowała się do malejącego wnętrza. Oczywiście najlepiej udać się do specjalistki, która oceni stan ciała i zaproponuje pielęgnację dopasowaną do potrzeb. Oczywiście gros działań trzeba kontynuować w domu na co dzień, a nie tylko raz w tygodniu w salonie urody.

A co można zrobić żeby przytyć?

„Zdrowe" przytycie powinno polegać na zwiększeniu masy mięśniowej, a nie przybieraniu w tkance tłuszczowej. Tłuszcz jest oczywiście niezbędny, ale to jego nadmiar odpowiada za powstawanie nadwagi czy otyłości oraz cellulitu. Ponadto nadmiar tkanki tłuszczowej negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, serca oraz ogólnie na wydolność (zarówno fizyczną jak i psychiczną).

Zdrowsze jest więc zwiększenie masy ciała przez przyrost masy mięśniowej. Możemy to osiągnąć przez stosowanie diety bogatobiałkowej (najlepiej ułożonej przez specjalistę i dostosowanej do indywidualnych warunków życia i wymagań organizmu) oraz regularny trening (głównie siłowy).

Poza tym gdy dziewczyny mają zastrzeżenia do poszczególnych partii swego ciała, z punktu widzenia diety, nie da się zaprogramować jadłospisu tak, by przytyć tylko w udach czy pupie. W takim przypadku pomogą tylko odpowiednie ćwiczenia. W zależności od intensywności oraz rodzaju wykonywanych ćwiczeń możemy rozbudować te grupy mięśni, na których najbardziej nam zależy.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)