Dzieci z nadwagą mają skłonności do depresji
Dzieci z nadwagą już w przedszkolu doświadczają osamotnienia i stanów lękowych – wykazały badania amerykańskie, o których informuje pismo „Applied Developmental Science”.
07.07.2009 | aktual.: 15.06.2010 03:34
Dzieci z nadwagą już w przedszkolu doświadczają osamotnienia i stanów lękowych – wykazały badania amerykańskie, o których informuje pismo „Applied Developmental Science”.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Missouri prowadzili badania nad społecznym rozwojem oraz zmianami zachowań w grupie 8 tys. dzieci – od kiedy poszły do przedszkola aż do trzeciej klasy podstawówki. W analizie uwzględniono wiek, w którym dzieci zaczęły mieć nadwagę oraz czas jej trwania.
- Okazało się, że zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, które były otyłe od przedszkola przez trzecią klasę miały więcej objawów depresji, stanów lękowych i przeżywały większe osamotnienie niż dzieci, które nigdy nie miały problemów ze zbędnymi kilogramami. Te negatywne uczucia pogarszały się wraz z upływem czasu – komentuje biorąca udział w badaniach Sara Gable.
Problemy te były widoczne zwłaszcza w przypadku dziewczynek. Te, które miały nadwagę od przedszkola po trzecią klasę, jak również te, których masa ciała graniczyła z nadwagą, były postrzegane mniej przychylnie niż rówieśniczki, które nigdy nie miały zbędnych kilogramów. Nauczyciele informowali, że dziewczynki z nadwagą miały też mniej pozytywnych relacji z innymi i więcej problemów z samokontrolą.
Jak wyjaśnia Gable, nadwaga jest powszechnie uważana za stygmatyzujące schorzenie, a osoby, które na nią cierpią zazwyczaj są obarczane za to winą. Doświadczenie napiętnowania często prowadzi do przeżywania negatywnych emocji, nawet u dzieci - dodaje specjalistka.
Badaczka uważa, że w miarę jak przybywa dzieci z nadwagą, potrzeba więcej badań, które pozwolą zrozumieć konsekwencje tego zjawiska oraz stworzyć skuteczne programy, które powstrzymają ten trend.
Naukowcy zapowiadają, że będą kontynuować badania nad wpływem nadwagi na rozwój dzieci.