FitnessKiedy dziecko jest za grube

Kiedy dziecko jest za grube

Kiedy dziecko jest za grube

Wszystkie niemowlęta mają wałeczki, okrągłe rączki i dołeczki, które tak rozczulają rodziców. Warstwa tłuszczyku pomaga ochronić wątły jeszcze organizm przed chłodem, osłania kości, wspomaga obronę przed infekcjami. Problem pojawia się wtedy, kiedy dziecko rośnie, ale fałdki nie znikają. Otyłość dzieci jest już chorobą cywilizacyjną.

Wszystkie niemowlęta mają wałeczki, okrągłe rączki i dołeczki, które tak rozczulają rodziców. Warstwa tłuszczyku pomaga ochronić wątły jeszcze organizm przed chłodem, osłania kości, wspomaga obronę przed infekcjami. Problem pojawia się wtedy, kiedy dziecko rośnie, ale fałdki nie znikają. Otyłość dzieci jest już chorobą cywilizacyjną.

1 miliard mieszkańców Ziemi ma nadwagę. Co czwarte dziecko w Europie jest otyłe, w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Przeprowadzone badania wykazały, że wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nadwaga występuje u około 6 proc., a otyłość u około 4 proc. dzieci.

1 / 7

Nadmiar kilogramów rodzi kompleksy

Obraz
© sxc.hu

Lekarze nie mają wątpliwości, że otyłe dzieci częściej niż szczupłe z problemem nadwagi zmagają się również w dorosłości, czasami przez resztę życia. To nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Prowadzi bowiem do wielu poważnych chorób, takich jak problemy kardiologiczne, krążenia, czy cukrzyca.

Poza tym nadmiar kilogramów rodzi kompleksy. Dzieci otyłe częściej są dyskryminowane przez rówieśników, są nieśmiałe, brakuje im wiary w siebie, tak bardzo potrzebnej w życiu. Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o prawidłową wagę pociech już od najmłodszych lat.

2 / 7

Jeszcze w normie, czy już za dużo

Obraz
© Jupiterimages

Pogląd, że pulchne dziecko to okaz zdrowia, można włożyć między bajki. Szczupłe dziecko to częściej szczupły dorosły. Czasami jednak rodzice zastanawiają się, kiedy waga dziecka jest jeszcze w normie, a kiedy już potrzebna jest dieta. Te dylematy może rozwiązać pediatra.

Przyjmuje się jednak, że przeciętnie niemowlęta przybierają na wadze szybciej, niż starsze dzieci i nie ma w tym nic niepokojącego - 600-1000 g w pierwszym i 500-700 g w drugim półroczu życia.

3 / 7

Dwulatki jedzą na obiad fast foody!

Obraz
© sxc.hu

Kiedy maluszek przybiera na wadzie kilogram miesięcznie, trzeba przyjrzeć się jego odżywianiu. Częściej tak się dzieje, kiedy jest karmiony sztucznym mlekiem, niż piersią. Może się wydawać, że trudno przekarmić niemowlaka, ale jest to możliwe kiedy mamy, babcie i ciocie podsuwają co chwila maluszkowi kleiki ryżowe, słodkie kaszki, biszkopty i herbatniki. A już nawet dwulatki dostają słodycze, czipsy, a na obiad fast foody.

4 / 7

Na efekty nie trzeba długo czekać

Obraz
© Jupiterimages

Częściej otyłe są dzieci rodziców, którzy zmagają się z tym problemem, niż tych szczupłych. Skłonność do nadwagi bywa dziedziczna. Nie ma jednak powodu, żeby problem kwitować słowami "to wina genów i tyle". Najczęściej bowiem jest spowodowany błędami w żywieniu: zbyt obfitymi posiłkami, źle skomponowanymi, zbyt kalorycznymi potrawami.

Niebagatelne znaczenie ma codzienna porcja słodyczy, słodkich napojów i chipsów. Poza tym coraz częściej dzieci całe godziny spędzają przed ekranem telewizora lub komputera. Na efekty nie trzeba długo czekać.

5 / 7

Odchudzić dziecko

Obraz
© Jupiterimages

Dorośli mają problemy z przestrzeganiem diety, bo nie potrafią się rozstać ze swoimi ulubionymi, choć kalorycznymi potrawami i zmienić złe nawyki żywieniowe. Dziecku jeszcze trudniej wytłumaczyć, że dziś nie dostanie słodkiego batonika, chociaż dostawało go codziennie. Maluchowi, który rośnie i rozwija się, nie można też zafundować żadnej z drakońskich diet, posiłki muszą być zbilansowane.

6 / 7

Całkiem nowa dieta

Obraz
© Jupiterimages

Najczęściej menu musi zmienić cała rodzina i zamiast tłustych kotletów z ziemniakami gotować lżejsze posiłki. W pierwszej kolejności należy zrezygnować ze słodkich deserów, czipsów i słodyczy. Zamiast tego podawać maluchowi owoce i przygotowywać zdrowe smakołyki na bazie owoców i mleka.

Białe pieczywo zastąpić razowym, do zup dodawać jogurt. Zamiast smażyć, lepiej gotować i piec. Szczupłej sylwetce sprzyja też regularne spożywanie posiłków, niewielkich, ale częściej. Jeśli dziecko cierpi na dużą nadwagę, warto wybrać się do dietetyczki, która skomponuje menu i zaleci odpowiednią dawkę ćwiczeń.

7 / 7

Nie zwalniaj dziecka z WF-u

Obraz
© Jupiterimages

Niektórzy mogą sądzić, że te rady są trudne do przyjęcia, ale trzeba wiedzieć, że już po kilku tygodniach nowy sposób odżywiania staje się nawykiem. Aby nauczyć się gotować zdrowo i niskokaloryczne, można kupić poradnik, albo znaleźć zestaw potraw w Internecie. Łatwiej jest przestawić się na nową dietę, jeśli będzie nie tylko zdrowa, ale też smaczna.

Warto też zachęcać dziecko do aktywności fizycznej. Maluszka 2-letniego na spacerach wyjmować z wózka, żeby sobie pobiegał. Znajdźmy przyjemność w pływaniu na basenie, wspólnej jeździe na rowerze, czy chociaż spacerach i nie zwalniajmy dziecka z lekcji WF-u, bo nie lubi ćwiczyć. Zapiszmy raczej na dodatkowe zajęcia sportowe.

Tekst: Monika Doroszkiewicz

fast foodnadwagadziecko

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (72)