Najlepsze i najgorsze diety według U.S. News w 2015 roku

Najlepsze i najgorsze diety według U.S. News w 2015 roku
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Programów żywieniowych jest tak dużo, że trudno się w tym połapać. Co roku powstają nowe diety, reklamowane jako "cudowne" i "najlepsze".

Dieta odchudzająca? Obniżająca ciśnienie krwi? Pomagająca utrzymać zdrowy wygląd skóry? Programów żywieniowych jest tak dużo, że trudno się w tym połapać. Co roku powstają nowe diety, reklamowane jako "cudowne" i "najlepsze". Specjaliści z portalu U.S. News wykonali mrówczą pracę i wybrali najlepsze oraz najgorsze diety w kończącym się roku. Sprawdźmy, co według nich zasługuje na pochwałę, a czego unikać za wszelką cenę.

1 / 10

Dieta DASH

Obraz
© Shutterstock.com

Najwyżej oceniona została Dieta DASH. Ten mało znany w Polsce program odżywiania wspomaga walkę z wysokim ciśnieniem krwi. Jest bardzo bezpieczna, może być stosowana praktycznie przez każdego. Ma prewencyjne działanie przeciwcukrzycowe, wspomaga pracę serca oraz ułatwia kontrolowanie już rozwiniętej cukrzycy. Zasady tej diety nie są bardzo klarowne, ale to - zdaniem ekspertów - mały problem. Dieta DASH zawiera mnóstwo produktów bogatych w błonnik, wapń, potas i białko. Nie używamy soli i cukru, a jemy warzywa, owoce, kasze i ryby.

2 / 10

Dieta TLC

Obraz
© 123RF.COM

Na drugim miejscu rankingu znalazła się dieta TLC (Therapeutic Lifestyle Changes - terapeutyczne zmiany w trybie życia). Ma ona bardzo niewiele słabych punktów. Jej największym atutem jest wpływ na funkcjonowanie układu krążenia. Jest to dieta prozdrowotna, kompletna i bezpieczna. Wymaga ona jednak samodzielności w tworzeniu posiłków, bo nie ma gotowych przepisów. Znając jednak zestaw produktów - chude mięso, warzywa i owoce, łatwo sobie z tym poradzić.

3 / 10

Dieta Mayo Clinik

Obraz
© 123RF.COM

Zdrowe jedzenie musi stać się zdrowym nawykiem - to motto twórców diety Mayo Clinik. Pozytywne oceny otrzymała za wysoki poziom składników odżywczych, bezpieczeństwo, a także jako narzędzie walki w rozwoju cukrzycy, gdyż jej podstawą jest całkowita rezygnacja z cukru. Jeśli chodzi o odchudzanie, eksperci określili tą dietę jako umiarkowanie skuteczną w zmniejszaniu masy ciała. Jej dużą zaletą jest jednak możliwość najadania się do syta.

4 / 10

Dieta śródziemnomorska

Obraz
© Fotolia

Dieta znana w Europie od wieków została bardzo wysoko oceniona przez amerykańskich ekspertów. Zawierająca warzywa, owoce, ryby, makarony i oliwę dieta śródziemnomorska jest bardzo urozmaicona i nietucząca, co jest ogromną zaletą dla osób chcących się odchudzać. Jak stwierdzili eksperci, ludzie żyjący w rejonie Morza Śródziemnego żyją dłużej i mają o wiele mniej problemów z układem krążenia niż np. Amerykanie. To także zasługa spożywanych pokarmów.

5 / 10

Dieta Strażników Wagi

Obraz
© Shutterstock.com

Bardzo pozytywnie oceniona została także dieta Strażników Wagi (Weight Watchers). Jest łatwa do stosowania, a efektem jest utrata masy ciała - i to nie tylko krótkoterminowa! Jest dość dobrze dobrana pod kątem zawartości składników odżywczych, a także bezpieczna. Dieta ta zakłada jedzenie znacznej ilości owoców i warzyw, a także pozwala na małe szaleństwa, co nie jest bez znaczenia dla stosujących ją osób.

6 / 10

Dieta Paleo

Obraz
© Shutterstock.com

Na drugim końcu skali są diety najgorsze - trudne do przestrzegania, nieskuteczne, szkodliwe czy wręcz niebezpieczne. Stosowanie diety Paleo eksperci odradzają z tego pierwszego powodu. Mówiąc prościej, uznali, że dieta Paleo jest po prostu za bardzo skomplikowana. Choć w jadłospisie znajdują się zdrowe produkty - chude mięso i dziko rosnące rośliny, to komponowanie pełnych posiłków jest bardzo trudne, a dla większości osób zwyczajnie niemożliwe.

7 / 10

Dieta Dukana

Obraz
© 123RF.COM

Ta słynna dieta ma tylu przeciwników, co zwolenników. To dieta odchudzająca, której główną zasadą jest jest zwiększenie spożycia białek podczas jednoczesnego ograniczenia spożywania węglowodanów i tłuszczów. Skutki uboczne jedzenie samego białka mogą być jednak bardzo niebezpieczne. W dodatku nie ma potwierdzonej naukowo skuteczności takiej diety.

8 / 10

Dieta surowa

Obraz
© 123RF.COM

Czy może być coś lepszego niż dieta odchudzająca, bazująca na produktach surowych? Okazuje się, że i owszem. Eksperci zaliczyli bowiem taki sposób odżywiania do najmniej polecanych. Jest niezwykle trudna do przestrzegania i ma niewłaściwe proporcje składników odżywczych, przez co jest niebezpieczna dla zdrowia. Stosowanie tej diety wymaga poświęcenia, zaangażowania, a także wiedzy - by sobie nie zaszkodzić.

9 / 10

Dieta Atkinsa

Obraz
© 123RF.COM

Ta bardzo popularna dieta niskowęglowodanowa powinna być, zdaniem ekspertów U.S. News zabroniona. Ani dzięki niej nie schudniemy, ani nie będziemy zdrowsi. Oparta na tłuszczach i białku, a uboga w witaminy i minerały obecne w warzywach, zawiera bardzo niewiele cennych składników odżywczych. Zdaniem specjalistów jej długotrwałe stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

10 / 10

Dieta 5:2

Obraz
© 123RF.COM

Jedną z najgorzej ocenianych diet okazała się nowa dieta 5:2. Zakłada ona, że normalnie odżywiamy się przez pięć dni w tygodniu, a przez dwa dni zmniejszmy poziom przyjmowanych kalorii do 25 proc. normalnej dziennej dawki (czyli w przypadku mężczyzn 600, a w przypadku kobiet 500 kalorii). Według fachowców to bzdura i niszczenie sobie zdrowia. Nie polecamy!

AD/mp/WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)