Nakrycie świątecznego stołu
Nakrycie świątecznego stołu. Jak elegancko i wykwintnie nakryć świąteczny stół? Wspólne biesiady to ważny element...
30.11.2015 | aktual.: 16.04.2019 08:51
Zestawienie czerwieni oraz złota jest bardzo eleganckie i już od lat kojarzy się ze świętami. Obie barwy doskonale ze sobą współgrają także na stole. Gdy jest on niewielki wystarczy czerwony obrus i złote akcenty np. w postaci obrączek na serwetkach albo – najbardziej pożądanych w tym sezonie – złotych sztućców. Tak przygotowany stół nie wymaga żadnych dodatkowych dekoracji. Proste, białe talerze z ozdobną obwódką, srebrne lub złote noże i widelce należycie podkreślą uroczysty nastrój wigilijnej wieczerzy. W nowocześniejszej wersji złoto i czerwień zestawia się z ciemnym brązem lub naturalnym drewnem. Warto wtedy postawić na fantazyjne formy naczyń, a zamiast tradycyjnego obrusu śmiało można położyć matę z włókien kokosowych czy lniany bieżnik. Bazaltowe podkładki, marmurowe świeczniki, drewniane trzonki noży i widelców a nawet talerze to także topowe akcenty nadchodzących świąt.
Przy mniejszej liczbie dekoracji na stole nic nie ujdzie uwadze gości, dlatego szczególnie trzeba zadbać o sztućce. Te układa się w kolejności ich używania, zaczynając od zewnątrz. Widelce powinny znaleźć się z lewej strony talerza, noże i łyżka do zupy z prawej, a łyżeczka do herbaty i deseru poziomo nad nakryciem. Do ryby podaje się specjalny nóż, ułatwiający zdejmowanie z niej skórki.
Za sztućcami po prawej stronie stawia się kieliszki – bliżej do wina czerwonego, dalej do wody. Mały talerzyk po lewej stronie jest przeznaczony na pieczywo.
Tyle klasyczny savoir-vivre, bo współczesne trendy w aranżacji wigilijnego stołu dopuszczają też inne układy sztućców, pomysłowo wkomponowując je w nakrycie. Ciekawym pomysłem jest wsunięcie ich do wełnianego lub filcowego woreczka, który może później posłużyć jako prezent dla gości.
Serwetki nie tylko służą higienie podczas jedzenia, lecz także pełnią funkcję ozdobną. Do dekoracji świątecznego stołu najlepiej wybrać płócienne. Dopasuj je do innych elementów wystroju stołu stylistycznie i kolorystycznie – na zasadzie dopełnienia lub kontrastu. W sieci z pewnością odnajdziesz liczne podpowiedzi, dotyczące efektownego składania serwetek w kształt wachlarza, łabędzia lub eleganckiej kieszonki na sztućce. Tradycyjnie serwetkę kładzie się z lewej strony talerza. Możesz jednak fantazyjnie ją na nim udrapować albo spiąć dekoracyjną obrączką. Na świąteczny stół przebojem wkraczają motywy zwierzęce. Licz się więc z tym, że miniaturowe jelonki i ptaszki będą przysiadać w te Boże Narodzenie od czasu do czasu na obrusach i serwetkach.
Nakrycie świątecznego stołu nie musi tonąć w czerwieni i złocie. Biała, porcelanowa zastawa i migoczące w blasku świec kryształowe kieliszki, karafki i srebrne sztućce to klasyka sama w sobie. Współczesne trendy hołdujące subtelniejszej, surowszej stylistyce lubią łączyć je z błękitem, szarością, delikatnym fioletem, srebrem a nawet czernią. Tak przybrany stół kojarzy się z mroźnym krajobrazem.
Nie ma obowiązku, by wszystkie elementy zastawy pochodziły z tego samego kompletu, pod warunkiem że zachowasz stylistyczną ciągłość. Jeżeli wybierzesz gładką zastawę, możesz sobie pozwolić na położenie wzorzystego obrusu i odwrotnie. Łączenie deseni nie jest oczywiście wykluczone. Wymaga jednak dużo estetycznego zmysłu. Jeśli boisz się ryzykować, lepiej całkowicie zrezygnuj z obrusu. Taka minimalistyczna koncepcje stołu, wymaga oczywiście ograniczenia dekoracji. Dwu-, trzykolorowe bombki ułożone piętrowo na paterze czy w dekoracyjnym słoju w zupełności wystarczą.
Zobacz także:
Palma wielkanocna – co z nią zrobić po Wielkanocy?
Wielkanoc