WP

Palma wielkanocna – co z nią zrobić po Wielkanocy?

Palma wielkanocna symbolizuje gałązki oliwne, którymi witano Chrystusa w Jerozolimie i jest nieodłącznym elementem Wielkanocy. Jednak co zrobić z poświęconą palmą? Wyrzucić, spalić? Sprawdź, co zrobić z palmą wielkanocną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co zrobić z poświęconą palmą wielkanocną?
Co zrobić z poświęconą palmą wielkanocną? (East News)
WP

Palma wielkanocna – co symbolizuje?

Zwyczaj święcenia palm wielkanocnych pochodzi jeszcze z czasów pogańskich. Palma w tradycji chrześcijańskiej symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy – tłum rzucał mu pod nogi gałązki palmowe. To również symbol nieśmiertelności i zwycięstwa.

Zobacz także: Jajka faszerowane na Wielkanoc. Sprawdzone przepisy

WP
Palma wielkanocna to nieodłączny element Wielkanocy 123RF
Podziel się

Palma wielkanocna – co z nią zrobić?

Nie ma przepisów, które jednoznacznie określałyby, co zrobić z poświęconą palma wielkanocną. Dla osób wierzących wyrzucenie palmy wielkanocnej do kosza może być trudne – choć jest to najłatwiejsze rozwiązanie. Ważne, by palmę traktować z szacunkiem. Co w takim razie zrobić z palmą wielkanocną?

Spalić. Popiół z palm wielkanocnych wykorzystywany jest do posypywania głów w Środę Popielcową. Palmę należy jednak trzymać cały rok – zgodnie z wierzeniami palmy wielkanocne chronią przed złem i chorobami – by później zanieść ją do parafii.

WP

Trzymać w wazonie jako dekorację. Podczas Wielkanocy palma w wazonie będzie cieszącą oko dekoracją, która umili czas spędzony w rodzinnym gronie.

Zakopać w ogródku lub w lesie. Naturalne, roślinne palmy można zakopać w ziemi, uprzednio pozbywając się wszelkich wstążeczek i elementów z nienaturalnych materiałów.

Wyrzucić. Palma wielkanocna nie jest symbolem kultu, dlatego wyrzucenie jej nie jest złamaniem żadnych kościelnych zasad. Warto jednak, zamiast wrzucać ją do kosza z pozostałymi odpadkami, wyrzucić ją do pojemnika na cmentarzu.

Zobacz także: Skąd się wzięły tradycje wielkanocne?

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Test jajek. Jak sprawdzić które są świeże?

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP