Nerwica wpływa na seks, a seks na nerwicę
Twój partner zaczął mieć problemy ze wzwodem lub zaczął cierpieć z powodu przedwczesnego wytrysku? A może jego libido w gwałtowny sposób wzrosło? Powstrzymaj się od komentarzy, ponieważ może to być objawem poważnej choroby – nerwicy. Na świecie, według różnych ekspertów, choruje na nią od 4 do 10 procent społeczeństwa. Jakkolwiek mężczyźni chorują dwa-trzy razy rzadziej niż kobiety, to problem ten w niemałym stopniu dotyczy także ich.
Twój partner zaczął mieć problemy ze wzwodem lub zaczął cierpieć z powodu przedwczesnego wytrysku? A może jego libido w gwałtowny sposób wzrosło? Z pewnością sytuacja jest nowa i może być niekomfortowa, ale powstrzymaj się od komentarzy, ponieważ może to być objawem poważnej choroby – nerwicy. Na świecie, według różnych ekspertów, choruje na nią od 4 do 10 procent społeczeństwa. Jakkolwiek mężczyźni chorują dwa-trzy razy rzadziej niż kobiety, to problem ten w niemałym stopniu dotyczy także ich.
Niektórzy z nas reagują na problemy zdecydowanie silniej. Zdarza się, że kłopoty kumulują się do tego stopnia, że wpędzają nas właśnie w nerwicę, czasem jest ona następstwem zaledwie jednego, aczkolwiek dramatycznego, wydarzenia. Sama nazwa choroby wskazuje na jej klasyfikację, z pewnością niewiele osób jednak wie, że nerwica jest silnie powiązana ze sferą seksualną. Ten związek działa, niestety, w obie strony.
Choroba może zostać wywołana przez trudne dla mężczyzny, np. zawstydzające wydarzenia, bądź odwrotnie: sama choroba powstała z zupełnie innych przyczyn może powodować trudności w pożyciu seksualnym. Związek seksualności mężczyzn z nerwicą jest więc bardzo silny. Warto zatem, w przypadku pojawienia się problemów w życiu erotycznych przyjrzeć się partnerowi pod tym kątem. Subtelność i dyskrecja, jednak, to dwa podstawowe warunki takiego działania.
Nie baw się w eksperta
Jak odkryć, czy to rzeczywiście nerwica wpływa na nasze kłopoty w alkowie? Z pewnością nie wolno nam bawić się w eksperta. Specyfika tej choroby jest dość złożona i o faktycznym jej wystąpieniu orzec powinien specjalista. Same jednak, na podstawie obserwacji, możemy poczynić pewne spostrzeżenia i w razie podstaw do niepokoju o zdrowie partnera zacząć działać.
Co może być objawem nerwicy? Niestety, wiele rzeczy - tym bardziej, że istnieje też wiele jej odmian. Z punktu widzenia osoby zaniepokojonej objawionymi się trudnościami w życiu erotycznym, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim, nerwicę obsesyjną i fobiczną, aczkolwiek każdy rodzaj nerwicy może spowodować zmiany w podejściu do seksualności.
Nerwica obsesyjna
Dopada bardzo często mężczyzn po trzydziestym roku życia z dużym bagażem kompleksów oraz manią perfekcyjności. Niepokojącym symptomem może być wielokrotne sprawdzanie czynność, którą już wykonali. Chorzy na nerwicę obsesyjną podejmują nie mające żadnego uzasadnienia działania, które mogą być nawet niebezpieczne, targają nimi silne emocje oraz odczuwają często ogromne zmęczenie.
Niechciane i odrzucane przez chorego myśli wywołują duże napięcie oraz, w konsekwencji: lęk. Problemy seksualne mają najczęściej postać seksualnych wyparć lub obaw np. przed zakażeniem, co skutkuje niepożądanymi reakcjami fizjologicznymi.
Nerwica fobiczna
To, ogólnie rzecz ujmując, irracjonalny strach przed różnymi sytuacjami. Znamy ją dobrze ze słyszenia jako różnego rodzaju klaustrofobie (lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami, tłumem), agorafobię (lęk przed otwartymi przestrzeniami), arachnofobię (lek przed pająkami), itp. Mniej znaną postacią tej choroby jest lęk, który specjaliści określają jako „strach przed uwodzeniem” albo „strach przed byciem uwiedzionym”. Objawia się to obawą przed spojrzeniami innych.
Seks jak lekarstwo
Jakie objawy w życiu seksualnym dają tego rodzaju nerwice? Najczęstszym są kłopoty ze wzwodem oraz ogólnie zaniżone libido. Częstą dolegliwością jest także przedwczesny wytrysk. Czasem występuje także całkowita niemożność osiągnięcia orgazmu, a także gwałtownie wzmożone libido. Wewnętrzne niepokoje chorych, mimo względnie bezproblemowego przebiegu stosunku, w ostatecznym rozrachunku także mają negatywny wpływ na pożycie. W chorobę wpisany jest, bowiem, często egocentryzm oraz gwałtowna reakcja na niepowodzenia, czy też niezaspokojone oczekiwania.
Jakkolwiek wspólny seks partnerów najczęściej cierpi w obliczu nerwicy, to jest także, paradoksalnie, jednym z najlepszych lekarstw. Błogostan, w jakim pozostawiają nas endorfiny wyzwalające się podczas seksu, działają kojąco przecież także na chorych. Istnieje w tym jednak duże zagrożenie dla związku. Zarówno sam chory, jak i partnerka mogą próbować w ten sposób rozładować nagromadzone napięcia, co na dłuższą metę może doprowadzić do uprzedmiotowienia ukochanej osoby.
Objawy lub przyczyny
W amatorskim poszukiwaniu przyczyn problemów seksualnych partnera pomoże nam z pewnością lista ogólnych objawów nerwicy. Kłopoty natury seksualnej, w różnych jej odmianach, mogą być zarówno na jej początku, jak i na końcu. Mogą być też zarówno objawem, jak i przyczyną choroby.
Kłopoty w pożyciu seksualnym możemy powiązać z nerwicą, gdy obok nich występują także różnego rodzaju bóle, zaburzenia widzenia i słyszenia, drażliwość, kłopoty ze snem, otępienie, drżenie kończyn dolnych i górnych, zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, dreszcze, problemy z pamięcią, nieuzasadniony strach przed zwierzętami bądź przedmiotami codziennego użytku, kłopoty z koncentracją, różnorakie lęki, porywczość, bierność, notoryczne uczucie znużenia, szybkie męczenie się, nawet podczas wykonywania prostych rzeczy.
(smż/gabi), kobieta.wp.pl