Przed laty był ceniony przede wszystkim ze względu na właściwości lecznicze - powszechnie aplikowano go osobom zmagającym się z zaparciami. Współczesny świat odkrył także inne atuty oleju rycynowego, który jest dziś uznawany za bardzo skuteczny środek wspomagający pielęgnację urody.
Przed laty był ceniony przede wszystkim ze względu na właściwości lecznicze - powszechnie aplikowano go osobom zmagającym się z zaparciami. Współczesny świat odkrył także inne atuty oleju rycynowego, który jest dziś uznawany za bardzo skuteczny środek wspomagający pielęgnację urody.
W polskich parkach czy ogrodach możemy często spotkać ozdobny krzew, którego liście i owoce przypominają trochę kasztanowca. To rycynus pospolity, zwany także rącznikiem. Roślina pochodzi z Afryki, gdzie osiąga znacznie większe rozmiary niż u nas - niektóre okazy mają nawet kilkanaście metrów wysokości.
To właśnie rycynus, a właściwie jego ziarna, dostarczają cennej substancji - oleju rycynowego. Jest on wyciskany na zimno, a następnie wygotowywany z wodą, co umożliwia rozkład bardzo toksycznych i śmiertelnie trujących substancji - toksalbumin, które znajdują się we wszystkich częściach rośliny.
Dzięki odpowiedniej obróbce olej pozbawiony zostaje niebezpiecznych składników, a zyskuje fantastyczne właściwości lecznicze, kosmetyczne i nie tylko - wykorzystuje się go także do produkcji paliw, smarów, farb czy lakierów.
Rafał Natorski/(gabi), kobieta.wp.pl
Lek na zaparcia
Olej rycynowy był obowiązkowym wyposażeniem apteczek naszych babć i prababć. Wiele pokoleń młodych Polaków miało okazje poznać jego niezbyt przyjemny smak, ponieważ substancję chętnie aplikowano w przypadkach przewlekłych zaparć.
Do dziś olej rycynowy uchodzi za jeden z najskuteczniejszych środków ułatwiających wypróżnianie. Preparat podany doustnie ulega rozpadowi na glicerynę i kwas rycynolowy w jelicie cienkim, powodując nasilenie ruchów perystaltycznych, a także wzmożenie wydzielania gruczołów trawiennych i upłynnienie treści jelitowej. Wypróżnienie następuje zazwyczaj w ciągu 2-4 godzin od wypicia substancji.
Leczy i łagodzi dolegliwości
Współczesne badania naukowe potwierdziły też skuteczność stosowanych od lat okładów z oleju rycynowego. Leczą i łagodzą dolegliwości związane z wieloma schorzeniami: wrzodami, chorobami przewodu pokarmowego, bólami głowy, infekcyjnym zapaleniem wątroby, nadciśnieniem czy hemoroidami. Okłady pomagają też kobietom zmagającym się z m.in. zapaleniem szyjki macicy, pochwy, jajnika, śluzówki macicy i sutka, cystą jajnika, włókniakiem macicy czy problemami z miesiączką.
Przygotowanie okładu nie jest skomplikowane. Kilkukrotnie złożony kawałek miękkiego materiału (najlepiej flaneli) należy nasączyć lekko podgrzanym wcześniej olejem rycynowym i przyłożyć do odpowiedniego miejsca na ciele. Dobrze jest przykryć okład folią, żeby utrzymać wysoką temperaturę i zostawić na kilka godzin (najlepiej na całą noc). Po zdjęciu okładu przemywamy skórę roztworem wykonanym z łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody.
Na trądzik, zmarszczki i przebarwienia
Olej rycynowy jest także bardzo skutecznym środkiem wspomagającym pielęgnację urody. Nieprzypadkowo stanowi popularny składnik kremów, mydeł i innych preparatów, które korzystnie działają na włosy czy skórę.
W domowym zaciszu warto wykorzystać zalety "czystego" oleju rycynowego. Zawarty w nim kwas rycynolowy wykazuje silne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, a przenikając w głąb skóry pozwala skutecznie uporać się ze zmianami trądzikowymi. Dzięki regularnemu wcieraniu substancji rozjaśnimy także przebarwienia, pozbędziemy się kurzajek, a nawet zapobiegniemy powstawaniu zmarszczek.
Zmiękcza i nawilża
Olej rycynowy ma także bardzo korzystny wpływ na dłonie (skóra staje się delikatniejsza, natomiast paznokcie mniej łamliwe) oraz stopy (kwas rycynolowy pomaga w usunięciu zrogowaciałego naskórka, wspiera nas także w walce z popękanymi piętami czy odciskami).
Wyciąg z nasion rycynusa doskonale nawilża skórę. Smarowanie nim okolic brzucha i uda zapobiega powstawaniu rozstępów.
Do pielęgnacji włosów i rzęs
To także skuteczny kosmetyk do pielęgnacji włosów. Dzięki wcieraniu oleju (zawierającego m.in. duże dawki dobroczynnych kwasów omega-9 oraz witaminy E) fryzura staje się bardziej lśniąca, a lepiej odżywione włosy przestają wypadać. Nacieranie skóry głowy pobudza porost nowych w ciągu kilku miesięcy.
Również brwi i rzęsy staną się gęstsze i nie będą wypadać, jeśli wieczorem zostaną natarte odrobiną oleju rycynowego.
Efekty uboczne
Olej rycynowy ma niewątpliwie wiele zalet, a jego zakup - co bardzo istotne - nie wymaga dużych nakładów finansowych. Opakowanie tego specyfiku to koszt kilku złotych. Należy go przechowywać w zakręconej butelce, w ciemnym i chłodnym miejscu.
Zanim zaczniemy stosować olej rycynowy warto też poznać jego możliwe skutki uboczne. Jeśli substancja ma być wykorzystywana zewnętrznie, musimy wiedzieć, że niekiedy może wywoływać alergie.
Osoby ze skłonnością do reakcji uczuleniowych powinny zatem zachować szczególną ostrożność. Przeciwwskazaniem do okładów z oleju rycynowego jest miesiączka. Doustnie nie wolno używać go także w ciąży, ponieważ może spowodować powikłania, a czasem nawet poronienia.
Kobietom karmiącym piersią przed zastosowaniem produktu zaleca się konsultację się z lekarzem. Także dzieciom powinniśmy aplikować olejek rycynowy według zaleceń specjalisty. Podobne środki ostrożności muszą zachować osoby zmagające się ze stanami zapalnymi narządów jamy brzusznej. Z olejowej kuracji zrezygnujmy, gdy występują bóle brzucha, nudności czy wymioty.
Rafał Natorski/(gabi), kobieta.wp.pl