FitnessOrbitrek - efekty. Jak ćwiczyć na orbitreku?

Orbitrek - efekty. Jak ćwiczyć na orbitreku?

Orbitrek - efekty. Jak ćwiczyć na orbitreku?
Źródło zdjęć: © 123RF | Andrii Klemenchenko
05.10.2018 23:59

Orbitrek nazywany też trenażerem lub rowerem eliptycznym łączy zalety roweru, steppera i bieżni. Regularne ćwiczenia na orbitreku pozwalają pozbyć się tkanki tłuszczowej, poprawiają wydolność oddechową i wzmacniają mięśnie. Na orbitreku można ćwiczyć zarówno na siłowni, jak i w domowym zaciszu. Sprawdź, jak ćwiczyć, aby szybko zobaczyć efekty.

Orbitrek, czyli rower eliptyczny

Na ogół orbitrek posiada praktyczny komputer, który został połączony z przejrzystym ekranem LCD (ewentualnie wyświetlaczem siedmiosegmentowym). Wyświetla on najważniejsze dane, które kontrolują i mierzą efekty treningu.

Osoby trenujące na orbitreku mają dostęp do takich informacji, jak pokonany dystans, aktualna prędkość, liczba spalonych kalorii, czas treningu oraz poziom pulsu (jeżeli orbitrek ma wbudowany sensor dotyku).

Orbitrek - zalety ćwiczeń na orbitreku

Podczas ćwiczeń na orbitreku nogi poruszają się ruchem owalnym (podobnie jak w czasie biegu narciarskiego), spalanie kalorii jest efektywniejsze niż na bieżni czy rowerku stacjonarnym, ponieważ pracuje całe ciało (ręce, nogi, brzuch).

Ponadto orbitrek odciąża stawy i ścięgna, dzięki czemu zalecany jest osobom z dużą nadwagą. Trening na orbitreku wzmacnia i kształtuje mięśnie ud, podudzi, ramion i brzucha. Można ćwiczyć z różną prędkością, co jest ważne dla osób początkujących.

Orbitrek - jak ćwiczyć, aby schudnąć?

Aby schudnąć podczas ćwiczeń na orbitreku, trzeba:

  • ćwiczyć regularnie, min. 3 razy w tygodniu po ok.30 min;
  • dbać o odpowiedni przedział tętna (70-80 proc. tętna maksymalnego) , dzięki czemu spalanie tłuszczu będzie efektywniejsze;
  • zadbać o prawidłową sylwetkę, tj. proste plecy, uniesiona głowa, ręce na uchwytach drążków, a stopy płasko na pedałach.

Jak przy każdych ćwiczeniach, tak i tu ważne są fazy ćwiczeń, czyli rozgrzewka, trening właściwy i ćwiczenia rozciągające. Rozgrzewka powinna trwać ok. 10 min. Dzięki temu zapobiegniemy ewentualnym skurczom i urazom. Rozgrzewkę można wykonać na orbitreku (ćwiczenia na minimalnym oporze) lub na płaskiej powierzchni, np. skłony, wymachy, podskoki.

Następnie trzeba zwiększyć wysiłek fizyczny (trening właściwy na orbitreku) i ustawić odpowiednie obciążenie, które będziemy utrzymywać ćwicząc przez 15 min. Z czasem można zwiększyć obciążenie i wydłużyć fazę stałej prędkości. Na koniec - ćwiczenia rozluźniające. Powinny trwać co najmniej 5 min. Ta faza pozwoli nam odpocząć i rozluźnić mięśnie.

Orbitrek - efekty ćwiczeń

Aby uzyskać najlepsze efekty ćwiczeń, warto ćwiczyć na orbitreku co najmniej 3 razy w tygodniu po ok. 30-60 min. Przed treningiem należy pamiętać o rozgrzewce, a po - o ćwiczeniach rozciągających. Orbitrek to tzw. ćwiczenia cardio (wytrzymałościowe), których celem jest poprawa wydolności serca.

Ćwiczenia na orbitreku polecane są wszystkim osobom, bez względu na wiek i stopień zaawansowania fizycznego. Trening cardio pozwala schudnąć, dotlenia organizm i pozytywnie wpływa na układ krążenia. Efekty ćwiczeń na rowerze eliptycznym zauważyć można już po 4 tygodniach regularnych treningów.