Trwa ładowanie...

Trening cardio. Ćwiczenia wytrzymałościowe na zgrabną sywletkę

Trening cardio to forma ćwiczeń, które przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej. Nazywany jest również treningiem wytrzymałościowym, który dotlenia organizm i wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Jakie są korzyści treningu cardio i o czym należy pamiętać podczas wykonywania ćwiczeń?

Trening cardio. Ćwiczenia wytrzymałościowe na zgrabną sywletkęŹródło: 123RF
d10gqsj
d10gqsj

Czym jest trening cardio?

Trening cardio to trening wytrzymałościowy lub tlenowy, którego zadaniem jest przyspieszenie przemiany materii oraz spalania tkanki tłuszczowej. Trening kardio pobudza serce do wzmożonej pracy, które dzięki wzmocnieniu pompuje więcej krwi bogatej w tlen.

Trening cardio można wykonywać dosłownie wszędzie. Na siłowni, w domu lub na świeżym powietrzu. Plan treningowy cardio zakłada intensywność i krótki czas ćwiczeń, podczas których tętno jest utrzymywane na stałym poziomie. Trening cardio obejmuje takie aktywności fizyczne, jak bieganie, jazda na rowerze, stepy lub ćwiczenia na orbiterku.

Intensywne treningi cardio są polecane zaawansowanym sportowcom opierają się na interwałach połączonych z ćwiczeniami aeorobowymi. Na trening cardio najczęściej decydują się osoby, które chcą spalić jak najwięcej tkanki tłuszczowej. W czasie długiego wysiłku organizm czerpie energię właśnie z warstw tłuszczu, dlatego umiarkowane ćwiczenia, trwające dłużej niż pół godziny, są idealnym sposobem na spalenie kalorii i smukłą sylwetkę.

Zalety treningu cardio

Trening cardio jest bardzo korzystny dla zdrowia, niejednokrotnie mawia się, że przedłuża on życie. Sporty wytrzymałościowe, do których zalicza się ćwiczenia cardio, wzmacniają mięsień sercowy, który usprawnia funkcjonowanie układu krążenia. Regularne wykonywanie ćwiczeń cardio zwiększa przepustowość naczyń krwionośnych, co w przyszłości zapobiega zawałom serca, udarom mózgu, miażdżycy, nadciśnieniu, cukrzycy, a przede wszystkim nadwadze i otyłości.

Ćwiczenia cardio na redukcję

Trening cardio jest zalecany osobom z nadwagą, dlatego w procesie odchudzania to wręcz wymagana aktywność fizyczna. Najczęściej wybieranymi formami treningu cardio są pływanie, bieganie, marszobiegi czy jazda na rowerze.

d10gqsj

Warto zainwestować w domowy sprzęt, taki jak orbitrek czy rowerek stacjonarny, które pozwolą na wykonywanie ćwiczeń w trakcie oglądania ulubionego serialu czy filmu. Trening cardio pomaga w odchudzaniu podczas każdej pory roku. W lecie można zdecydować się na rolki czy szybkie marsze, w zimie natomiast można wybrać narty biegowe albo łyżwy. Aby ćwiczenia cardio przyniosły zamierzony rezultat, muszą być wykonywane regularnie, przynajmniej przez 30-45 minut.

Co jest ważne podczas treningu cardio?

Dobrze zaplanowany trening cardio ma odpowiednio ustalony czas trwania, intensywność oraz częstotliwość. Najgorszym możliwym scenariuszem, są nagłe zrywy, w których adepci treningów cardio, zaczynają od bardzo intensywnych, a przy tym krótkich ćwiczeń. Taka forma nie pomoże spalić tłuszczu, a skutecznie zniechęci do dalszych treningów. Trening cardio najlepiej rozwijać stopniowo. Warto zacząć od mało wymagającej aktywności, jaką jest na przykład szybki marsz, pływanie czy jazda na rowerze. Taką aktywność należy wykonywać minimum 3 razy w tygodniu przez około 45 minut.

Po przyzwyczajeniu mięśni do wysiłku fizycznego, warto podkręcać tempo oraz wydłużać czas treningu. Należy również urozmaicać treningi i jednego dnia decydować się na bieganie, drugiego na aerobik, a trzeciego jazdę na łyżworolkach.

d10gqsj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10gqsj