UrodaPolecane na trądzik

Polecane na trądzik

Trądzik pospolity jest powszechnym schorzeniem skóry, z którym boryka się wiele młodych osób. Jak radzić sobie z tym uciążliwym problemem?

Polecane na trądzik

04.06.2007 | aktual.: 31.05.2010 12:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trądzik pospolity jest powszechnym schorzeniem skóry, z którym boryka się wiele młodych osób. Nie jest on niczym wyjątkowym w wieku kilkunastu lat. Ostatnio jednak co raz częściej spotyka się osoby po dwudziestym piątym roku życia, u których proces ten się dopiero rozpoczyna lub nasila. Zdarzają się także przypadki utrzymywania się procesu chorobowego u osób trzydziesto-, a nawet czterdziestoletnich.

Jak powstają wypryski?

Negatywny proces rozpoczyna się z momentem nadmiernej produkcji łoju. Na zgrubiałej skórze twarzy dochodzi do zatkania ujścia gruczołu łojowego. Następnie sebum gromadzi się wewnątrz gruczołu, nie znajdując drogi ujścia.

Kolejne etapy rozwoju wyprysków są widoczne na skórze, ich efektem jest zaczerwieniona wypukłość zwana potocznie pryszczem. W zatkanym gruczole łojowym gromadzą się bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes, które odpowiedzialne są za powstawanie stanu zapalnego.

Ważne jest, aby zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu serum oraz, jeśli to możliwe, przerywać proces powstawania niedoskonałości w jak najwcześniejszym etapie.

Nawet kilka razy dziennie oczyszczaj skórę i stosuj pełną gamę kosmetyków do cery trądzikowej. Skuteczne będą: Anti Acne Ideal Skin - FlosLek, Under Twenty - Anti Acne, Perfecta No Problem - Dax Cosmetics, No More – Bielenda. W każdej z linii znajdziesz produkty do oczyszczania twarzy, toniki, kremy antybakteryjne oraz kremy punktowe na niedoskonałości.

Hormony a trądzik

Powody powstawania trądziku w młodym wieku są jasne. Wiele jest też kosmetyków do pielęgnacji tego typu problemów. Sytuacja komplikuje się, gdy trądzik dotyka kobiety po dwudziestym piątym roku życia. Jakie jest jego podłoże?

Kiedy okres dojrzewania masz już za sobą, a mimo to nadal masz kłopoty z cerą, spowodowane są one prawdopodobnie zmianami hormonalnymi. Wypryski w twoim przypadku pojawiają się regularnie, przed każdą miesiączką i towarzyszą ci przez kilka dni.

Miedzy dwudziestym piątym a trzydziestym piatym rokiem życia skóra podlega szczególnym zmianom, poddając się wpływowi hormonów różnych faz kobiecego cyklu. Jeśli stosujesz jakąś terapię hormonalną, prawdopodobnie przechodzisz te procesy łagodniej.

Zbyt duża produkcja sebum na skórze często związana jest z wysokim poziomem androgenów. U kobiet mogą mieć na to wpływ zmiany w poziomie żeńskiego hormonu płciowego – progesteronu.

Z tymi problemami możesz obecnie radzić sobie, stosując specjalistyczne kosmetyki. Odpowiedzią na tego typu defekty są np. produkty linii Skin Mood dr Ireny Eris. Kosmetyki Skin Mood to linia, która zapobiega wpływowi cyklicznych zmian hormonalnych na wygląd kobiecej skóry. Pomaga zapobiegać powstawaniu specyficznych wyprysków, które pojawiają się co miesiąc, pod koniec fazy kobiecego cyklu. Kosmetyki te poza zmniejszaniem wydzielania serum, dbają o jej odpowiednie nawilżenie.

Zestresowana skóra

Ostatnie badanie wykazały, że sytuacje stresowe mają także duży wpływ na stan twojej skóry. Niektóre z hormonów stresu, poza odpowiedzialną funkcją obronną organizmu, odpowiadają także za zbyt duże natłuszczenie skóry.

Mają więc znaczący wpływ na rozwój chorób skóry: łojotoku i trądziku, a także niedoborów składników tłuszczowych w skórze. Można zatem domniemywać, że jeśli żyjesz w stresie, odbija się to widocznie nie tylko na twoim samopoczuciu, ale także na stanie cery.

Zestresowana skóra twarzy wybłyszcza się nadmiernie i jest skłonna do zanieczyszczeń: zaskórników i wągrów.

Geny a trądzik

Za zmiany trądzikowe mogą być odpowiedzialne także czynniki genetyczne. Mogą one decydować o nadmiernym wydzielania łoju i zwiększonym zasiedlaniu bakterii beztlenowych w gruczołach łojowych.

Przy tych skłonnościach rogowacenie ujść mieszków włosowych znacznie wzmaga kłopoty skórne. W takiej sytuacji zapobieganie problemom będzie stanowiło gwarancję sukcesu. Wystarczy stała dbałość o codzienną pielęgnację, a stan twojej skóry nie będzie zadowalający. Nawet jeśli twoje problemy trądzikowe nie są poważne, warto jest im zapobiegać, aby potem nie powodowały większych zmartwień.

Powodów postawania niedoskonałości jest wiele, w każdej jednak sytuacji ważne jest regularne i odpowiednie dbanie o stan skóry.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)