UrodaTwarzowa odnowa

Twarzowa odnowa

Zabiegi takie jak lifting czy poprawa kształtu nosa są teraz dostępne w wersji light. Swoje nowe oblicze możesz pokazać światu już po tygodniu. Mniejsze ryzyko powikłań, krótszy okres rekonwalescencji, spektakularny efekt.

Twarzowa odnowa
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

24.05.2007 | aktual.: 31.05.2010 12:14

Zabiegi takie jak lifting czy poprawa kształtu nosa są teraz dostępne w wersji light. Swoje nowe oblicze możesz pokazać światu już po tygodniu. Mniejsze ryzyko powikłań, krótszy okres rekonwalescencji, spektakularny efekt.

Liczba wykonywanych w Europie operacji nosa jest porównywalna z liczbą zabiegów powiększania piersi. Okazuje się, że jesteśmy wręcz masowo niezadowoleni z kształtu naszych nosów. Niełatwo jest nam również pogodzić się z oznakami starzenia pojawiającymi się na twarzy. Jednak tu tendencja jest odwrotna: pełne liftingi wykonywane są u nas zdecydowanie rzadziej niż w Stanach Zjednoczonych. Przyczyna? Cenimy sobie naturalny wygląd, boimy się bólu i efektu „maski”.

Skłaniamy się raczej ku łagodniejszym metodom odmładzania oferowanym przez gabinety medycyny estetycznej. Dlatego również chirurgia plastyczna oferuje mniej drastyczne metody odmładzania. Stosowane od niedawna specjalne techniki pozwalają wykonać tzw. minilifting – szybki, z naprawdę niewielkim ryzykiem powikłań.

Nos jak marzenie

Jest najbardziej wyeksponowaną częścią twarzy. Zbyt duży, szeroki czy opadający może niekorzystnie zmieniać jej charakter. Tymczasem wiele jego mankamentów można poprawić bez łamania kości. Ingerencja jedynie w części chrzęstne nosa jest zdecydowanie mniej obciążająca. A efekt? Często spektakularny!

Przed operacją
- Udaj się na pierwszą wizytę konsultacyjną do chirurga. Powinien dokładnie wyjaśnić Ci, na czym polega zabieg, oraz opowiedzieć o wszelkich możliwych powikłaniach. Może sporządzić również symulację komputerową, dzięki której dokładnie zobaczysz, jak będziesz wyglądać z nowym nosem. Pamiętaj jednak, że obraz na komputerze nie musi być identyczny z wynikiem operacji. Wiele zależy bowiem od anatomii.
- Na tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować aspiryny i innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków, które zmniejszają krzepliwość krwi.
- Na 14 dni przed zabiegiem wskazana jest rezygnacja z palenia tytoniu. Na 6 godz. przed zabiegiem nie należy nic jeść ani pić.
- Zalecane: dobry stan zdrowia, usunięcie makijażu przed zabiegiem, konsultacja laryngologiczna.

Na czym polega operacja?

W uproszczeniu – na odtworzeniu prawidłowego kształtu nosa poprzez usunięcie fragmentów chrząstek lub dzięki zastosowaniu implantów chrzęstnych. Można wyróżnić dwie techniki operacyjne: otwartą i zamkniętą. Otwarta polega na przecięciu skóry u podstawy kolumienki i odsłonięciu chrząstek. Przy zamkniętej wszystkie cięcia odbywają się wewnątrz nosa. Odsłonięcie chrząstek w technice otwartej sprawia, że zabieg może być przeprowadzony z większą precyzją.

Po operacji

- Bezpośrednio po zabiegu pojawia się obrzęk i zasinienie powiek, które na szczęście ustępują po kilku dniach. Często występują też niewielkie bóle głowy i łzawienie oczu. Normalną rzeczą po operacji jest wysychanie śluzówki gardła (spowodowane koniecznością oddychania przez otwarte usta). Po wybudzeniu się nie powinnaś jednak odczuwać bólu.
- Po 8–10 dniach zdejmuje się opatrunek gipsowy i można już zobaczyć swój nowy nos, choć jeszcze z obrzękiem i bez czucia na skórze.
- Pierwszego dnia po zabiegu należy pozostać w łóżku z głową uniesioną nieco wyżej. Stosowanie zimnych okładów zmniejsza krwiaki i łagodzi obrzęki.
- W pierwszym miesiącu po zabiegu unikaj wysiłku fizycznego, wchodzenia po schodach, schylania się i ćwiczeń.
- Przez 3 miesiące unikaj urazów, przegrzewania się (solarium, sauna) i oziębiania. Niewskazane jest też noszenie okularów.

Rekonwalescencja

- Opatrunek modelujący należy nosić przez 9–12 dni po zabiegu.
- Zdjęcie szwów, jeśli nie ma żadnych komplikacji: 9–12 dni po zabiegu (w przypadku rozpuszczalnych nie ma takiej potrzeby).
- Możliwe komplikacje: asymetria, nierówności widoczne na skórze nosa, przedłużające się obrzęki i zasinienia, utrzymujące się krwawienie z nosa, które może wymagać założenia setonów, infekcje, problemy z oddychaniem.

Efekt: Na ostateczny rezultat trzeba poczekać zazwyczaj ok. 3–6 miesięcy. Przez ten czas nos będzie się kształtować, a jego koniec może być nieco opuchnięty. Jednak tylko Ty będziesz widziała różnicę.
Czas: Sama operacja trwa ok. 1–2 godz. Noc trzeba spędzić w klinice.
Koszt:Uzależniony jest od stopnia trudności zabiegu. W przypadku operacji ograniczającej się jedynie do części chrzęstnej waha się w granicach 4000–6000 zł.

Co poprawi operacja nosa: - kształt koniuszka (bulwiasty, pudełkowaty, spłaszczony, szeroki, rozdwojony, zbyt wąski, opadający),
- długość (zbyt długi, zbyt krótki),
- skrzywienie (jednoczesna poprawa oddychania).

Kształt idealny

Nie jest łatwo określić kształt idealny, bo dla każdego jest troszkę inny. Zależy m.in. od wieku, rasy i płci. Jednak chirurdzy twierdzą zgodnie: idealny nos to taki, który dopasowany jest do proporcji twarzy i w pełni z nią harmonizuje. Można przedstawić jego proporcje, nie można jednak do końca opisać go za pomocą linii i liczb. Po prostu: nie za mały i nie za duży – taki, który nie wysuwa się szczególnie na plan pierwszy i nie rzuca się w oczy.

Idealne proporcje:
Proporcje twarzy u kobiet – trzy równe części: 1/3 czoło, 1/3 nos, 1/3 usta i broda.
Kąt pomiędzy wargą a kolumienką nosa: u kobiet powinien wynosić ok. 105–110 stopni.
Kąt między grzbietem nosa a linią pionową łączącą czoło z brodą: 34 stopnie.
Kąt pomiędzy czołem a grzbietem nosa: 134 stopnie.

Budowa nosa

O tym, jaki kształt i wielkość ma nasz nos, decyduje jego kostno-chrzęstny szkielet. Kości budują górną część nosa. Poniżej znajdują się wyłącznie części chrzęstne, których ułożenie decyduje o kształcie i długości koniuszka nosa. Pomiędzy chrząstkami znajduje się przegroda, która stanowi rusztowanie dla całego nosa. Wysokość kopuły koniuszka opisuje tzw. zasada trójnogu. Ramiona trójnogu stanowią: kolumienka oraz dwie boczne chrząstki skrzydełkowe . To długości „nóg” decydują o tym, czy nos jest wystający, spłaszczony, długi czy krótki.

5 lat mniej!

Z biegiem lat skóra staje się coraz luźniejsza i zaczyna opadać. Szczególnie widoczne jest to u kobiet o pociągłej twarzy. Wtedy częstym problemem stają się tzw. chomiki, czyli zwisający nadmiar skóry na granicy policzek – żuchwa. Minilift metodą MACS (Minimal Access Coronal Suspension), czyli ograniczony lifting połączony z podciągnięciem powięzi, pozwala zlikwidować chomiczki, wygładzić skórę twarzy i szyi. Przy tym jest zdecydowanie mniej inwazyjny od pełnego liftingu, niesie mniej powikłań i pozwala szybko wrócić do pracy.

Uważa się, że zabieg ten ujmuje z naszego wyglądu 5–8 lat, choć ostatecznego efektu operacji nie można do końca przewidzieć. Jedno jest pewne: po zabiegu powinnaś wyglądać młodo jak na swój wiek. Zabieg poprawia zarys twarzy i napięcie pokrywającej ją skóry, ale nie daje całkowitego wygładzenia wszystkich zmarszczek. Rozwiązaniem problemu jest wykonanie podczas operacji dodatkowych zabiegów uzupełniających, to jest plastyki powiek, głębokiego peelingu laserowego lub chemicznego czy zabiegów z użyciem wypełniaczy.

Operacja nie zatrzymuje procesu starzenia się twarzy, a jedynie cofa go do pewnego punktu, z którego postępuje on nadal. Mimo to efekty są trwałe i utrzymują się w zależności od trybu życia, wpływów genetycznych, ekspozycji na słońce, palenia papierosów itp. od kilku do kilkunastu lat. Zawsze będziesz wyglądała młodziej niż wyglądałabyś bez operacji.

Przed operacją

- Konieczna jest wizyta konsultacyjna, podczas której omówione zostaną wszystkie możliwe powikłania i technika zabiegu. Po podjęciu ostatecznej decyzji będziesz musiała wykonać podstawowe badania. Dokładne zalecenia i instrukcje dostaniesz od lekarza.
- Na dwa tygodnie przed operacją nie wolno Ci przyjmować leków rozrzedzających krew, np. aspiryny. Powinnaś również na 4 tygodnie przed planowanym terminem zabiegu ograniczyć palenie papierosów. Jeśli tego nie zrobisz, znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo powikłań.
- Na sześć godzin przed operacją nie należy nic jeść ani pić.

Na czym polega operacja?

Po podaniu znieczulenia ogólnego operowane tkanki zostają miejscowo znieczulone płynem, który dodatkowo obkurcza naczynia krwionośne, aby zminimalizować ryzyko krwawień i siniaków. Cięcie rozpoczyna się we włosach na wysokości skroni, biegnie ukośnie do ucha, przed małżowiną, i – jeśli to potrzebne – skręca za płatek ucha. Potem skóra zostaje delikatnie odseparowana od leżących poniżej tkanek, odsłaniając tkankę tłuszczową i powięź (cienką błonę, do której przymocowane są mięśnie). Następnie powięź zostaje podciągnięta za pomocą nici chirurgicznych. Szycie rozpoczyna się na wysokości skroni i schodzi pionowo w dół (ku żuchwie), potem zakręca i powraca do punktu wyjścia.

Chirurg tworzy coś w rodzaju fastrygi w kształcie litery U, aby następnie ściągnąć nić i unieść tkanki. Na koniec chirurg naciąga skórę na „nową” twarz, usuwa nadmiar fałdek i zszywa ranę.

Po operacji

- Elastyczne opatrunki, które pomagają ukształtować się tkankom, zakładane są na okres mniej więcej tygodnia.
- Jedną noc będziesz musiała zostać w klinice, a po 7–10 dniach można będzie zdjąć szwy.
- Przez kilka pierwszych dni powinnaś się oszczędzać: nie wolno Ci się schylać i dźwigać (zmiany ciśnienia mogą przyczynić się do powstania krwiaków i siniaków). Warto również stosować maść przyspieszającą gojenie i zmniejszającą obrzęki. W aptece znajdziesz m.in. takie zawierające arnikę lub witaminę K.
- Po tygodniu od zabiegu należy rozpocząć masaże (możesz je wykonywać sama), aby rozluźnić tworzącą się pod skórą bliznę. Najpierw lekarz dokładnie Cię poinstruuje i pokaże, jak poprawnie należy to robić.
- Przez pewien czas (ok. 6 miesięcy) utrzymuje się swoista niedoczulica tkanek – daje to uczucie „nie swojej” skóry.

Powikłania: Do najczęstszych należą: krwiak wymagający doraźnej reoperacji, znacznie przedłużające się zasinienia i obrzęki, infekcja lub opóźnione gojenie ran (zwłaszcza u palaczek), przerost blizn, krwawienia, trwałe napięcia. Mogą też powstać blizny lub krwiaki, a także obrzęki.

Efekt:Trzeba poczekać od jednego do trzech miesięcy, ale już po upływie tygodnia powinnaś bez problemów wrócić do pracy. W tym czasie na twarzy będzie utrzymywał się jeszcze niewielki obrzęk.
Czas:Operacja trwa do 2 godzin.
Koszt: ok. 6500 zł.

Sprawdź na sobie efekt liftingu

Stań przed lustrem i ułóż dłonie tak, aby kciuki znalazły się na brodzie, palce wskazujące w okolicy zagięcia żuchwy, a pozostałe na kości policzkowej. Minimalnie przesuwając dłoń ku górze, uzyskasz efekt odpowiadający w przybliżeniu efektowi zabiegu.

Co poprawia mały lifting:

- likwiduje zwisającą skórę na policzkach, przywracając wyraźną linię żuchwy,
- częściowo napina skórę szyi,
- delikatnie wygładza zmarszczki nosowo-wargowe.

Najczęściej zadawane pytania:

- Jakie kryteria powinna spełniać idealna kandydatka?
Aby efekty operacji były najlepsze, oznaki starzenia powinny być zauważalne, ale skóra nie może być zbyt wiotka. Na tego typu zabiegi najczęściej zgłaszają się kobiety w wieku ok. 45–55 lat.

- Czy zabieg można powtórzyć?
Tak. Po kilku latach można ponownie wykonać plastykę twarzy. Należy jednak pamiętać, że skóra traci elastyczność i można uzyskać efekt nieruchomej maski.

- Czy są inne, łagodniejsze metody odmładzania twarzy?
Istnieje wiele technik operacyjnych pomagających w stosunkowo łagodny sposób odmłodzić twarz. Np. S-lift, w którym powięź również jest podciągana, ale szew przebiega nieco inaczej.

- W jakim wieku można poddać się operacji nosa?
Podstawowym warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest ukończony wzrost nosa (ok. 16. roku życia). Dobrze, jeśli zgłasza się do nas osoba pełnoletnia i w pełni świadoma swoich decyzji. W wyjątkowych sytuacjach za zgodą opiekunów przeprowadzamy zabiegi również u nastolatków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)