UrodaRzęsy o idealnej długości

Rzęsy o idealnej długości

Rzęsy nie powinny być ani zbyt krótkie, ani zbyt długie. Idealna długość dla rzęs stanowi jedną trzecią szerokości oka.

Rzęsy o idealnej długości
Źródło zdjęć: © 123RF

26.02.2015 | aktual.: 26.02.2015 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rzęsy nie powinny być ani zbyt krótkie, ani zbyt długie. Idealna długość stanowi jedną trzecią szerokości oka – informują amerykańscy naukowcy na łamach „Journal of the Royal Society Interface”.

Badacze z amerykańskiej uczelni wyliczyli, że idealne rzęsy powinny mieć długość wynoszącą 1/3 szerokości oka, aby zapewnić rogówce optymalne nawilżenie i ochronę przed cząsteczkami kurzu. Krótsze rzęsy mają zbyt mały wpływ na kształtowanie przepływu powietrza, dłuższe kierują jego strumień do wnętrza oka, przyspieszając wysychanie rogówki i narażając ją na kontakt z drażniącymi drobinkami.

Autorzy publikacji rozpoczęli badania nad idealną długością w 2012 roku. Najpierw wybrali się do Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku i zmierzyli długość rzęs i wielkość oczu u 22 różnych ssaków, m.in. żyrafy, jeża i człowieka. Stwierdzili, że wszystkie okazy - poza słoniem, który ma wyjątkowo długie rzęsy - mają taki sam stosunek długości rzęs do szerokości oka.

Następnie skonstruowali tunel aerodynamiczny, umieścili w nim naczynko imitujące rogówkę i otoczyli je siateczką, która miała pełnić funkcję rzęs. Dzięki temu mogli odtworzyć naturalne warunki, którym podlega ludzkie oko i obserwować, jakie efekty wywoła manipulacja długością.

„Kiedy rzęsy stawały się nieco dłuższe, redukowały podmuchy powietrza, tworząc nad rogówką warstwę spowolnionego przepływu. To pozwalało dłużej zachować wilgoć i trzymało cząsteczki kurzu z dala od powierzchni oka. Powietrze po prostu odbijało się od rzęs” – tłumaczy koordynator badania David Hu.

Niestety zbyt długie rzęsy nie przyczyniały się do lepszej ochrony oka – wręcz przeciwnie – tworzyły coś w rodzaju cylindra, który kierował powietrze i znajdujące się w nim drobinki wprost do oka, prowadząc do szybszego wysychania rogówki.

„To dlatego sztuczne rzęsy wcale nie są idealne. Mogą dobrze wyglądać, ale nie są zdrowe dla oka” – ostrzega Guillermo Amador, jeden z badaczy.

Rezultaty badania mogą mieć zastosowanie nie tylko w codziennym życiu, ale także w inżynierii i posłużyć do projektowania lepszych osłon dla paneli słonecznych, czujników fotograficznych oraz robotów funkcjonujących w zakurzonym środowisku.

(PAP), ooo/ agt/

Źródło artykułu:PAP
urodarzęsysztuczne rzęsy
Komentarze (15)