Blisko ludziTe alergie niszczą życie seksualne

Te alergie niszczą życie seksualne

Sformułowanie, że ktoś ma alergię na seks, brzmi dość zabawnie, jednak dla tych, którzy borykają się z taką przypadłością, nie jest to powód do śmiechu.

Te alergie niszczą życie seksualne
Źródło zdjęć: © 123RF

Uczulenie na spermę czy wymianę śliny w trakcie pocałunku nieraz bardzo skomplikuje życie osobiste osoby z tego typu nadwrażliwością.

To brzmi dość nieprawdopodobnie, niemniej jednak jest faktem - uczulenia związane z kontaktem intymnym istnieją naprawdę. Zwykle słowo „alergia” kojarzy nam się z występującym w okresie letnim wyciekiem z nosa, kichaniem, zaczerwienieniem skóry i wypryskami.

Alergia może się jednak objawić w mniej oczekiwany sposób. Jeżeli po odbytym stosunku pojawia się u nas swędzenie narządów płciowych, lekki obrzęk warg sromowych lub problemy z oddychaniem, bierzemy zwykle tego typu objawy na infekcję spowodowaną przedostaniem się do pochwy bakterii. Tymczasem objawy takie, zwłaszcza jeśli występują regularnie po penetracji, oznaczać mogą właśnie nadwrażliwość związaną z seksem. W takim wypadku warto zgłosić się do alergologa i wykonać testy, które potwierdzą nasze podejrzenia. Poniżej przedstawiamy kilka uczuleń związanych ze sprawami intymnymi.

Alergia na lateks

Najczęściej pojawiającą się alergią ograniczającą nasze poczynania seksualne jest alergia na lateks. Szacuje się, że na to uczulenie cierpi około 3 procent populacji, zaś w środowiskach osób mających codzienny kontakt z tą substancją (pracownicy służby zdrowia, używający stale rękawic gumowych, osoby zatrudnione w przemyśle produkującym wyroby lateksowe, często hospitalizowani pacjenci szpitali itp.) odsetek uczulonych sięga nawet 15 procent.

Tego typu alergia nie przekreśla życia seksualnego (na rynku dostępne są prezerwatywy bez lateksu oraz inne środki antykoncepcyjne, ponieważ większość z nich produkowana jest z lateksu.

Najczęstszymi objawami uczulenia na lateks jest występujące tuż po stosunku z użyciem prezerwatywy swędzenie narządów płciowych, obrzęk, pokrzywka, reakcje astmatyczne i wyciek z nosa.

W najpoważniejszych przypadkach dojść może do wstrząsu anafilaktycznego, manifestującego się dużym obrzękiem, nagłym obniżeniem ciśnienia krwi, utratą przytomności, co w konsekwencji doprowadzić może nawet do zatrzymania oddychania. Taka reakcja (na szczęście bardzo rzadka), wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.
Warto także wspomnieć, że alergia na lateks występuje często łącznie z alergią pokarmową na pewne owoce (reakcja krzyżowa). Zwiększone ryzyko uczulenia na lateks mają osoby nie tolerujące brzoskwiń, kiwi, awokado, bananów, pomidorów, kasztanów jadalnych, a także marakui.

Alergia na spermę u kobiet

Tego typu alergia pojawić się może zarówno podczas pierwszego kontaktu intymnego, jak i po latach aktywności seksualnej - np. w sytuacji zmiany partnera. Alergenem w takim wypadku jest najczęściej któryś z aminokwasów, występujący w spermie mężczyzny. Ponieważ skład chemiczny nasienia jest sprawą bardzo indywidualną (jest nieco inny u każdego mężczyzny i zależy od wielu czynników, zarówno genetycznych, jak zewnętrznych – np. od diety)
, kobiety z alergią na spermę nie reagują uczuleniem na każdego faceta.

W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest używanie prezerwatywy. Problem komplikuje się, jeśli planujemy dziecko – jedynym sposobem może być wówczas próba odczulania, czyli wstrzykiwania małej ilości spermy (ok. 1 ml na jeden raz) pod kontrolą lekarza i stopniowe zwiększanie dawki.

Alergia na spermę u mężczyzn

Alergia mężczyzn na swoją własną spermę jest jeszcze dziwniejszym zjawiskiem, niemniej jednak istnienie takiego uczulenia zostało potwierdzone naukowo przez ekipę holenderskich naukowców z zespołu profesora Marcela Waldingera.

Holendrzy badali mężczyzn, którzy po wytrysku odczuwali długotrwałe zmęczenie, napięcie mięśni, przekrwienie błony śluzowej nosa, swędzenie oczu oraz trudności z koncentracją. Do tej pory takie reakcje wiązano z psychologią, jednak badania opublikowane w 2011 roku na łamach czasopisma „Journal of Sexual Medicine” przez ekipę Waldingera wykazały, że jest to typowo uczuleniowa reakcja organizmu, zaś alergenem jest kontakt zewnętrzny z własną spermą (dopóki nasienie znajduje się w jądrach, pacjenci czują się dobrze).

Alergia a pocałunki

Podczas pocałunku dochodzi do wymiany śliny między partnerami. Osoby mające alergie na pewne pokarmy lub substancje mogą więc obserwować u siebie objawy uczulenia po pocałunku z partnerem, który zjadł to, co powoduje u nas podrażnienie. Jeśli jesteśmy silnie uczulone na orzeszki arachidowe lub seler, to pocałunek z osobą, która właśnie zjadła tego typu przekąskę może być przyczyną pojawienia się reakcji immunologicznej. Ta sama zasada dotyczy alergii na substancje zawarte w lekarstwach – nie całujmy partnera, który przyjmuje preparat wywołujący u nas alergię, gdyż może się to skończyć wystąpieniem objawów uczulenia.

Na podst. Femina/Anna Loska/(gabi)/WP Kobieta

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)