Blisko ludziWesele na zamku

Wesele na zamku

Czy zorganizowanie w Polsce wesela na zamku to tylko mrzonka? Przyjęcie w otoczeniu starych pamiętających czasy królów ścian, wysokich wypełnionych aurą tajemnicy pomieszczeń i parków „z duszą”, to nie tylko filmowe ujęcia, ale i marzenie, które także w Polsce może się spełnić.

Wesele na zamku
Źródło zdjęć: © Magazyn Wesele/Zamek Gniew

27.10.2014 15:45

Czy zorganizowanie w Polsce wesela na zamku to tylko mrzonka? Przyjęcie w otoczeniu starych pamiętających czasy królów ścian, wysokich wypełnionych aurą tajemnicy pomieszczeń i parków „z duszą”, to nie tylko filmowe ujęcia, ale i marzenie, które także w Polsce może się spełnić.

Wyruszamy w poszukiwaniu polskich historycznych obiektów, które otwierają swoje starodawne bramy przed Młodą Parą, zapraszając na średniowieczne dziedzińce.

Miejsca z historią w tle

Chociaż wesele na Zamku Królewskim w Warszawie czy na Wawelu w Krakowie jest nieosiągalne, w Polsce wcale nie brakuje pięknych, zabytkowych miejsc na zorganizowanie wesela w iście królewskim stylu. Zaczynając naszą podróż od północy kraju, na samym początku nie sposób nie wspomnieć o zamku tuż nad brzegiem morza. Nadmorski „Kurhaus” – Zamek Neptun w Łebie już od ponad stu lat jest ozdobą polskiego krajobrazu. Ten przedwojenny kurort, urządzony w stylu angielskim, z jednej strony otoczony morzem z drugiej gęstym lasem, przywołuje subtelny urok przeszłości. Zorganizujecie tam nie tylko klimatyczne przyjęcie weselne, ale także ceremonię ślubną nad brzegiem morza.

W gościnie u Krzyżaków

Pozostając w północnej części kraju, przenosimy się na Pomorze, gdzie nad lewym brzegiem Wisły góruje niezmiennie od XIII wieku imponująca krzyżacka forteca - Zamek Gniew. Dla pary szukającej niebanalnej oprawy swego wesela, Zamek Gniew szykuje szereg atrakcji, zaczynając od salwy armatniej na powitanie, poprzez pojedynki rycerskie, a na inscenizowanym porwaniu Panny Młodej kończąc. Będąc na szlaku zamków krzyżackich, zorganizowanie niezapomnianego przyjęcia oferuje także najsłynniejsza forteca – zamek w Malborku.

Bogactwo południa

Południe Polski jest wprost zasypane zabytkowymi obiektami. Kierując się na południowy wschód, dotrzemy do dwóch okazałych zamków, magnackiego w Łańcucie z pięknym zabytkowym parkiem angielskim wokół oraz skarbu polskiej architektury renesansowej, Zamku w Krasiczynie. Łańcut oferuje Parze Młodej piękną scenerię XVIII-wiecznego parku do zorganizowania tam wyjątkowej sesji zdjęciowej. Zamek Krasiczyn natomiast zachwyca unikalnymi dekoracjami ściennymi – sgraffitami oraz zaciekawia historią. Według legendy na schodach prowadzących do wieży zegarowej spotkać można Białą Damę, ducha krasiczyńskiego zamku, którego historię poznać można… na własnym weselu. Zamek oferuje bowiem, podczas przyjęcia weselnego nocne spotkanie z kamerdynerem i Białą Damą oraz wysłuchanie opowieści z dziejów zamku.

Twierdz tajemnice

Zamek w Mosznej nie bez powodu uważany jest za jedną z najpiękniejszych fortec w Polsce. Słynie z 99 wież i, jak głosi legenda, leży w miejscowości, która niegdyś należała do Zakonu Templariuszy. Jego pierwotna, środkowa część pałacowa pochodzi z początku XVIII wieku, a przez prawie 40 lat aż do 2013 roku, znajdował się w nim szpital. Obecnie obiekt został przekształcony na hotel oraz restaurację z możliwością urządzenia niezapomnianego wesela i zapierającej dech w piersiach sesji zdjęciowej w ponad dwustuhektarowym parku.

Nazwany dolnośląskim Wersalem, Zamek Książ z wyjątkową architekturą, położony w malowniczym terenie, jest trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce. Pierwsza udokumentowana wzmianka o tej budowli pojawia się pod koniec XIII wieku a jego wieloletnia historia skrywa wiele tajemnic – niektórzy uważają nawet, iż ukryto w nim legendarną Bursztynową Komnatę. Obecnie Młodą Parę w Zamku Książ czeka wiele atrakcji oraz nieoceniona pomoc profesjonalistów przy organizacji weselnego przyjęcia. Ostatnim przystankiem na tej krótkiej mapie polskich zabytków jest Zamek Czocha, upodobany przez wiele ekip filmowych. Kręcono tutaj m.in. „Wiedźmina”, „Tajemnicę Twierdzy Szyfrów”, a całkiem niedawno teledysk do utworu popularnej piosenkarki Sylwii Grzeszczak. Twierdza Czocha, jeden z najciekawszych zabytków Dolnego Śląska, powstała w XIII wieku, a położona jest na skalnym cyplu nad brzegiem jeziora. W tej niezwykłej warowni Para Młoda zorganizuje wesele w niezwykłej atmosferze, wzbogacając je o oferowane przez zamek
atrakcje, takie jak na przykład rejs po jeziorze Leśniańskim.

Niebanalność w cenie

Kiedy zdecydujemy już, w którym historycznym miejscu zorganizujemy wesele czy też ślubną ceremonię, pamiętajmy także o kilku ważnych kwestiach organizacyjnych w związku z tym „zabytkowym” przedsięwzięciem. Jeśli zastanawiacie się nad ceremonią ślubną lub weselem w parku otaczającym zamek, warto sprawdzić jego stan oraz zapoznać się z obostrzeniami, które może stawiać przed nami regulamin korzystania z obiektu. Podobne problemy możemy także napotkać przy dekoracji sali weselnej, gdyż w niektórych zabytkowych obiektach, część rozwiązań dekoracyjnych może zostać zabroniona lub ograniczona.

Wesele na zamku to nie tylko obostrzenia. Jak przystoi na historyczne, wyjątkowe otoczenie, można tam dodatkowo zorganizować niebanalne weselne atrakcje, jak się przekonaliśmy oferowane także przez obsługę samego obiektu. Pokazy walk rycerskich, tematyczne przedstawienia, historyczne gry i zabawy na oczepiny, to i wiele innych uświetnią zamkowe przyjęcie.

Oficjalne wydanie internetowe „Magazynu Wesele”: magazynwesele.pltekst: Paulina Stępień

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)