Wstydliwe problemy z urodą
Opryszczka wargowa
Wolałybyśmy zapomnieć o nich raz na zawsze, a one powracają jak zły szeląg. Wstydliwe problemy z urodą, takie jak opryszczka, czy łupież, co jakiś czas dają o sobie znać. Zazwyczaj wynika to z faktu, iż likwidujemy ich objawy, a nie przyczyny. Jak więc rozprawić się z nimi raz a dobrze?
Wolałybyśmy zapomnieć o nich raz na zawsze, a one powracają jak zły szeląg. Wstydliwe problemy z urodą, takie jak opryszczka czy łupież, co jakiś czas dają o sobie znać. Zazwyczaj wynika to z faktu, iż likwidujemy ich objawy, a nie przyczyny. Jak więc rozprawić się z nimi raz a dobrze?
Zakłada się, że ponad połowa Polaków zarażona jest wirusem Herpes simplex, czyli wirusem opryszczki. Uaktywnia się on wraz ze spadkiem odporności, nadmierną ekspozycją na słońce, przemęczeniem i stresem oraz miesiączką. Gdy się pojawia, najczęściej sięgamy po stosowane miejscowo maści czy plasterki, przyspieszające zanikanie bolesnych pęcherzyków. W ten sposób pozbywamy się doraźnych objawów, jednak nie usuwamy wirusa z naszego organizmu.
Aby uchronić się przed nawrotami opryszczki, warto udać się do lekarza, który może zalecić lek przeciwwirusowy w tabletkach. Jeśli zostanie on zastosowany zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów (swędzenie, pieczenie) istnieje duża szansa, że widoczne zmiany na ustach w ogóle się nie pojawią. Kuracją warto objąć pozostałych domowników, bowiem wirusem opryszczki zarażamy przez bezpośredni dotyk - pocałunek czy wypicie napoju z tej samej szklanki. Tymczasem Herpes simplex może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
(mtr), kobieta.wp.pl