Blisko ludziWybieramy przedszkole dla dziecka

Wybieramy przedszkole dla dziecka

Obecnie w Polsce żyje ponad 1,5 mln dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Ponad połowa ich rodziców stanęła lub stanie przed wyborem przedszkola dla swojej pociechy. Czym różnią się dostępne formy opieki nad małym dzieckiem i na co zwrócić uwagę szukając idealnej placówki? Obecnie przedszkola bardzo się od siebie różnią i nie ma uniwersalnej reguły, która pozwala wybrać jedną placówkę dla wszystkich dzieci. Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie idealne w przypadku Twojego malucha.

Wybieramy przedszkole dla dziecka
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

21.02.2011 | aktual.: 22.02.2011 14:44

Obecnie w Polsce żyje ponad 1,5 mln dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Ponad połowa ich rodziców stanęła lub stanie przed wyborem przedszkola dla swojej pociechy. Czym różnią się dostępne formy opieki nad małym dzieckiem i na co zwrócić uwagę szukając idealnej placówki? Obecnie przedszkola bardzo się od siebie różnią i nie ma uniwersalnej reguły, która pozwala wybrać jedną placówkę dla wszystkich dzieci. Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie idealne w przypadku Twojego malucha.

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej do przedszkola uczęszcza ok. 60% dzieci w wieku od 3 do 5 lat, pod tym względem bardzo odbiegamy od innych państw Unii Europejskiej. Najtrudniejszy dostęp do placówek jest na wciąż na obszarach wiejskich. Zmiany w regulacjach prawnych dotyczących zakładania prywatnych przedszkoli mają na celu upowszechnienie tej formy edukacji, zarówno w miastach jak i na wsi. Minie jednak sporo lat zanim każdy 3-latek będzie miał zagwarantowane miejsce.

Wybór wbrew pozorom wcale nie jest łatwy – z jednej strony z przerażeniem słuchamy docierających do nas informacji o nocnych kolejkach przed sekretariatem wymarzonego przedszkola, z drugiej obserwujemy wciąż powstające placówki zapewniające o jedynej słuszności realizowanego programu nauczania. Patrzymy na naszą pociechę i nie wierzymy, że to już, przecież dopiero co zaczął raczkować, chodzić, mówić… i już przedszkolak? Czy już mam go posłać, czy to nie za wcześnie, czy nie lepiej jeszcze w domu?

Po co dziecku przedszkole?

Zadaniem przedszkola, zarówno publicznego jak prywatnego, jest opieka nad dziećmi od 3 roku życia do rozpoczęcia obowiązku szkolnego. Maluchy przebywają w placówce zwykle przez 8-9 godzin, w czasie swojej największej aktywności – nabyte tam doświadczenia są więc bardzo istotne dla ich rozwoju. Wiek przedszkolny to okres silnej aktywności poznawczej, dziecko jak gąbka chłonie docierające do niego informacje, zapamiętuje, pyta oraz samo szuka odpowiedzi. Potrzebuje więc kogoś, kto odpowiednio pokieruje tą dziecięcą energią.

Jednocześnie maluch dojrzewa do nawiązywania pierwszych kontaktów z rówieśnikami, rozpoczynają się zarówno wspólne zabawy jak i konflikty, które uczą norm i aprobowanych sposobów zachowania. To właśnie obecność innych dzieci motywuje często małe leniuszki do samodzielnego jedzenia, prób ubierania się i rozbierania – przedszkolaki naśladują siebie nawzajem na każdym kroku.

Rodzice często obawiają się, że ich dziecko nie jest jeszcze gotowe na spotkanie z tak dużą grupą dzieci i zasadami funkcjonującymi w przedszkolu. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i na jego możliwości adaptacyjne składają się zarówno indywidualne cechy malucha, jak i sposób wychowania przez rodziców. Większość dzieci jednak bez problemu odnajduje się w placówce, a dzięki wsparciu i cierpliwości opiekunów szybko dostrzeże zalety bycia przedszkolakiem.

A może punkt przedszkolny?

Alternatywą dla tradycyjnego przedszkola są punkty przedszkolne oraz zespoły wychowania przedszkolnego. Powstają w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz. U. Nr 161, poz. 1080), które weszło w życie 1 września 2010 r. Od typowego przedszkola placówki te różnią się wielkością grupy, w jakiej prowadzone są zajęcia. Sprawują opiekę nad maksymalnie 25 dzieci, w przedszkolu natomiast liczba uczęszczających maluchów może być o wiele większa.

W punkcie przedszkolnym dzieci mogą przebywać zarówno przez cały dzień jaki i przez 3-4 godziny, w zespole wychowania przedszkolnego nawet w wybrane dni tygodnia. Taka forma opieki nad dziećmi jest więc dobrym rozwiązaniem dla rodziców, których maluszki nie muszą spędzać w placówce całego dnia lub uczęszczać do niej codziennie. Dzieci będą mogły za to przebywać z rówieśnikami i realizować program edukacyjny. Ze względu na to, że punkty przedszkolne są mniejsze, wychowawcy mają większy kontakt z dziećmi. Podobnie jak w przedszkolu, osoby sprawujące opiekę nad dziećmi mają wykształcenie pedagogiczne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki?

Przy obecnej zbyt małej liczbie przedszkoli wybór konkretnego jest zwykle uzależniony od posiadania przez nie wolnych miejsc. Nabory organizowane są już od listopada poprzedniego roku lub w trybie ciągłym, osobiście lub za pośrednictwem Internetu, więc im bliżej września tym bardziej gorączkowe poszukiwania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze interesujących nas placówek? Oto kilka wskazówek:

Ile czasu dziecko będzie przebywało w przedszkolu:Zastanów się nad tym, jak długo zajmie Ci dojazd do przedszkola z miejsca pracy. Jeżeli potrzebujesz godziny aby przedostać się z korkach z przedszkola do firmy, pobyt dziecka w placówce sporo się wydłuży. Z kolei jeżeli dziecko będzie odbierane już po 3-4 godzinach, warto rozważyć zapisanie malucha do punktu przedszkolnego.

Możliwość odebrania dziecka:Niestety, pierwsze miesiące dziecka w przedszkolu to dla większości rodziców czas nieustannych zwolnień lekarskich. Prędzej czy później maluch coś złapie i odbierzesz telefon z prośbą o odebranie chorego dziecka. Jeżeli w takich sytuacjach możliwa będzie pomoc babci lub cioci, weź pod uwagę ich możliwości dotarcia do przedszkola. Czasem rodzice muszą zostać dłużej w pracy – dodatkowe wsparcie jest wtedy nieocenione. Łatwiej będzie babci przeprowadzić wnuczka przez kilka ulic niż jechać autobusem przez pół miasta.

Opinie znajomych:Strony internetowe przedszkoli są przepiękne, opiekunki przemiłe, a każdy program edukacyjny najlepszy. Szukaj więc opinii rodziców, których dzieci uczęszczają do placówki i jak najwięcej pytaj. Pomocne okazują się również rozmaite fora internetowe dla mam. Co prawda trzeba zachować dystans do takich wypowiedzi, ale czasem można uzyskać cenne wskazówki.

Stan zdrowia dziecka:Jeżeli Twój maluch ma za sobą poważną chorobę, bardzo często choruje lub wiesz, że na infekcje reaguje szczególnie ciężko, np. ma drgawki przy gorączce lub traci przytomność, dowiedz się w jak dużej grupie dzieci będzie przebywał. Im więcej dzieci tym większe prawdopodobieństwo chorób. W mniejszej grupie opiekunki mogą poświęcić dzieciom więcej uwagi i szybciej zauważą niepokojące symptomy.

Organizacja dnia przedszkola:Plany zajęć w przedszkolach są zwykle dostosowane do możliwości trzylatka, warto jednak zapoznać się z nimi, aby już na starcie wychwycić możliwe problemy. Jeżeli Twoje dziecko zawsze śpi w dzień min. 2 godziny, będzie mu trudniej w przedszkolu, w którym nie ma leżakowania. I odwrotnie, jeżeli wiesz, że maluch od 2 roku życia nie zasnął w dzień, można łatwo przewidzieć że będzie protestował przeciwko odpoczynkowi.

(dja/sr)

Daria Jaworskawychowaniedziecko
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)