Osobowość borderline
Szacuje się, że 10 do 13 procent osób na świecie żyje z różnymi zaburzeniami osobowości. Około 2 proc. społeczeństwa wykazuje cechy osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline (dla porównania schizofrenia dotyka ok. 1 proc. społeczeństwa). Trzy czwarte z nich to kobiety.
Huśtawki nastrojów związane z zaburzeniami osobowości typu borderline są częstsze niż w przypadku choroby dwubiegunowej. Złość, brawura, strach, przygnębienie i inne niezwykle silne emocje mogą pojawiać się bardzo często, nawet kilka razy dziennie. Pomimo że stan emocjonalny osób chorych cały czas się zmienia, jednocześnie jest on stabilny i bywa określany jako "stabilna niestabilność".
Charakterystyczne są trudności w kontrolowaniu emocji, zmienność nastrojów, trudności w kontaktach społecznych, zachowania autodestrukcyjne. Najbardziej charakterystyczna dla osób z osobowością borderline jest bardzo silna potrzeba bliskości z drugą osobą przy jednoczesnym lęku, by nie zostać przez nią opuszczoną, ale także, by nie być zbyt blisko, nie dać się "pochłonąć". Prowadzi to do silnego napięcia emocjonalnego u osoby chorej, której "huśtawka nastrojów" jest tak gwałtowna i niezrozumiała, że osobom bliskim trudno jest to wytrzymać.