PMS
Zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) doświadcza około połowa dorosłych kobiet. PMS pojawia się zwykle pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, a jego objawy dają o sobie znać około piętnastego dnia cyklu, nasilają się tuż przed miesiączką i ustępują wraz z jej wystąpieniem. Jednym z najczęstszych syndromów PMS związanych ze sferą psychiczną są wahania nastrojów, uczucie rozdrażnienia, nagłe wybuchy złości, brak kontroli nad emocjami, a często także smutek, żal i lęk.
Objawy te (lekarze wyliczyli, że łącznie PMS daje ich ok. stu) długo były lekceważone, obecnie jednak syndrom napięcia przedmiesiączkowego uznaje się za chorobę, a u 20 procent kobiet dolegliwości z nim związane są tak silne, że wymagają leczenia farmakologicznego. Przyczyny choroby nie zostały jednoznacznie określone, jednak za główną z nich uznawane są wahania hormonalne związane z cyklem płciowym kobiety.
Objawy PMS nie muszą występować podczas każdego cyklu i nie zawsze są takie same. Jeżeli jednak nie ustępują wraz z pojawieniem się miesiączki, mogą świadczyć o innej chorobie. np. torbielach jajników lub mięśniakach macicy.
Tekst: Agnieszka Majewska/sr, kobieta.wp.pl