BMI nie wyższe niż 25
Otyłość i nadwaga znacznie zwiększają ryzyko chorób serca, układu krążenia i oddechowego, cukrzycy typu 2, ale także nowotworów, w tym raka piersi. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową wagę i ciągłe pilnowanie odpowiedniego wskaźnika BMI (jeśli wynosi on 25 do 29 oznacza nadwagę, a jeśli jest wyższy niż 30 - otyłość). Okazuje się bowiem, że tkanka tłuszczowa nie tylko magazynuje nadwyżki energii, ale produkuje również różne substancje. Wśród nich estrogen, którego wysoki poziom zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.
Amerykańscy naukowcy objęli badaniami blisko 4 tys. kobiet, u których zdiagnozowano raka sutka. Okazało się, że u tych, które były otyłe, stwierdzono o ok. 70 proc. wyższe ryzyko zgonu z powodu choroby niż u pań, których BMI nie wskazywało na otyłość.
Przez jakiś czas sądzono co prawda, że otyłość i zwiększona zachorowalność na raka piersi dotyczy kobiet po menopauzie, jednak badania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej nie pozostawiają wątpliwości. Młode, otyłe kobiety są o 34 proc. bardziej narażone na ryzyko śmierci z powodu raka piersi niż ich szczupłe koleżanki.