Olej kokosowy
To tłuszcz, który może zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w łazience, gdyż można stosować go do przygotowania potraw lub jako naturalny kosmetyk. Ważne jest, aby wybierać ten, który jest olejem virgin lub extra virgin, ponieważ tylko taki wytwarzany jest bez użycia środków chemicznych i dzięki temu zachowuje swoje cenne właściwości zdrowotne, jak i kokosowy aromat.
Olej ten w około 90 proc. zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, a tylko w niewielkiej ilości kwasy jedno- i wielonienasycone. Jednak nie obawiaj się stosować tego oleju w kuchni, gdyż wykazano, iż regularne jego spożycie - w ilości około 30g dziennie - sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, jak i pomaga w uzyskaniu odpowiedniego stosunku między frakcjami cholesterolu.
Z kokosa pozyskuje się również tzw. trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT), które dostarczają łatwo przyswajalnej energii, co wykorzystują sportowcy, budując masę mięśniową. Trójglicerydy średniołańcuchowe po dostaniu się do organizmu zostają przekształcane w energię, a nie w tkankę tłuszczową, dlatego są polecane osobom na dietach redukcyjnych zwłaszcza z otyłością brzuszną. Tłuszcze zawarte w oleju kokosowym spowalniają motorykę układu pokarmowego, co w rezultacie powoduje lepszą przyswajalność składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem. Dzięki tej lepszej przyswajalności olej kokosowy polecany jest osobom niedożywionym, rekonwalescentom, osobom starszym, a także niemowlętom i osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego.