Komosa ryżowa
Quinoa (czyli komosa ryżowa) należy do roślin szkarłatowatych, podobnie jak amarantus. Już od wieków była wykorzystywana jako źródło węglowodanów przez Inków i Azteków. Jest idealnym pokarmem dla wegetarian, ponieważ zawiera wszystkie egzogenne (czyli takie, których nasz organizm nie wytwarza i musi pobrać z pożywienia) aminokwasy. Jest produktem bezglutenowym, czyli może być spożywana przez alergików oraz osoby chore na celiakię. Ze względu na swój niski indeks glikemiczny może być częstym składnikiem diety cukrzyków czy osób odchudzających się. Stopniowo podnosi poziom cukru we krwi i dlatego dłużej pozostaje uczucie sytości po jej spożyciu. Komosę należy spożywać także ze względu na znaczne ilości magnezu, żelaza, miedzi, fosforu i wapnia. Ponad to zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym również kwasy omega-3 mające działanie antynowotworowe i antymiażdżycowe.
Nie bez znaczenia jest również obecność błonnika pokarmowego, który zapobiega zaparciom oraz oczyszcza organizm z toksyn. Nasiona komosy, w przeciwieństwie do innych zbóż, zawierają flawonoidy, co daje im działanie antyoksydacyjne.
Komosa polecana jest osobom z nietolerancją laktozy, gdyż zawiera więcej wapnia niż mleko. Możemy ją spożywać jako dodatek do dań mięsnych czy warzywnych, łączyć z innymi zbożami, mielić i dodawać do mąki z której wypieka się chleb.
Weronika Weremko - Oszuścik, dietetyk (Dieta4U)