ModaAlexander McQueen. Buntownik i outsider z dzielnicy robotniczej

Alexander McQueen. Buntownik i outsider z dzielnicy robotniczej

Alexander McQueen. Buntownik i outsider z dzielnicy robotniczej
Źródło zdjęć: © Getty Images

Do polskich kin wchodzi właśnie długo wyczekiwany dokument o Alexandrze McQueenie. Artysta, który uznawany jest za jednego z najzdolniejszych twórców mody na świecie, przeszedł długą drogę do sławy. Urodzony w dzielnicy robotniczej, nazywany buntownikiem i outsiderem, McQueen, swoją przygodę z modą rozpoczął bardzo wcześnie. W wieku 16-lat, jeszcze jako pulchny chłopiec, artysta porzucił szkołę na rzecz kursu krawieckiego. Kilka lat później został dyrektorem kreatywnym prestiżowego domu mody Givenchy, z którego odszedł w 2001 roku do Gucci.

Artysta zawsze lubił szokować. Do jednego z pokazów Givenchy zaprosił Aimee Mullins – modelkę bez nóg, która poruszała się po wybiegu na drewnianych kulach. Kolekcję pod jego nazwiskiem były jeszcze bardziej kontrowersyjne. W "Highland Rape” z 1995 roku modelki wyglądały jakby przed chwilą zostały brutalnie zgwałcone. Do innych dramatycznych wydarzeń nawiązywała kolekcja "Voss” z 2001 roku, która inspirowana była oddziałem psychiatrycznym.

Projekty McQueena pokochały gwiazdy. Artysta ubierał m.in. Davida Bowie, Madonnę, Bjork i Lady Gagę. Jego ubrania czterokrotnie zdobyły nagrodę Brytyjskiego Projektanta Mody Roku.

Zwłoki Alexandra McQueena znaleziono 11 lutego 2010 w jego apartamencie w Londynie. Projektant zmagał się z depresją i problemami z narkotykami. Wiadomo, że przed śmiercią spożywał kokainę i środki nasenne. Na pożegnanie zostawił krótki list, "Karm moje psy. Przepraszam. Kocham Cię, Lee”, który napisał prawdopodobnie do swojego partnera. W pogrzebie McQueena wzięło udział wiele gwiazd. Część z nich uczestniczyła w uroczystości ubrana w jego projekty.

1 / 4

Projektant gwiazd

Obraz
© Getty Images

Artysta ubierał m.in. Sarah Jessicę Parker i Madonnę. W latach 1996-1997 zaprojektował ubrania do trasy koncertowej Davida Bowie. McQueen współpracował także z Björk.

2 / 4

Jego projekty trafiły do muzeum

Obraz
© Getty Images

Rok po śmierci artysty, w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, otwarta została wystawa "Savage Beauty", na której można było zobaczyć najsłynniejsze prace projektanta.

3 / 4

Jego pokazy mody dopracowane były do perfekcji

Obraz
© Getty Images

"Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca” – mawiał McQueen.

4 / 4

Dom mody Alexander McQueen

Obraz
© Getty Images

Po śmierci projektanta, dom mody Gucci podjął decyzję o kontynuowaniu marki "Alexander McQueen". Dyrektorem kreatywnym mianowana została wieloletnia przyjaciółka projektanta Sarah Burton. Odpowiadała ona m.in. za projekt sukni ślubnej Kate Middleton.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)