UrodaAZS. Jakich kosmetyków używać przy skórze atopowej

AZS. Jakich kosmetyków używać przy skórze atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej to trudne wyzwanie. Jest wrażliwa i podatna na wiele czynników zewnętrznych. Codzienna dbałość o jej kondycję pomoże w złagodzeniu objawów, a życie atopika stanie się bardziej znośne.

AZS. Jakich kosmetyków używać przy skórze atopowej
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Julia Wiśniewska

29.01.2018 | aktual.: 29.01.2018 11:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

AZS jest zaburzeniem, w którym dochodzi do zakłócenia w produkcji lipidów odpowiedzialnych za tworzenie warstwy ochronnej skóry. Przyczynia się to do łatwiejszego przenikania przez skórę różnych alergenów oraz powstania reakcji alergicznych na wiele substancji. Osoby, które mają skórę atopową, są bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Jeżeli AZS ma łagodny przebieg, to odpowiednio dobrane kremy i balsamy zapobiegną powstawaniu zmian atopowych. Powinny mieć prosty skład i zawierać substancje natłuszczające oraz kojące. Dobrze, gdy zawierają składnik antybakteryjny i zmniejszający świąd.

Do pielęgnacji skóry osób z AZS wybieramy specjalistyczne dermokosmetyki dostępne w aptekach. Nawilżają i natłuszczają skórę, łagodzą świąd, zmniejszają zaczerwienienia i szorstkość. Warto stosować je systematycznie i kompleksowo (twarz, ciało, włosy). Dotyczy to również najmłodszych, u których ten problem może się pojawić już między 3 a 6 miesiącem życia.

Obraz
© WP.PL

Preparatami przeznaczonymi dla skóry atopowej są emolienty. To substancje odbudowujące wodno-tłuszczową warstwę ochronną skóry. Bardzo dobrym emolientem są oleje roślinne (np. olej canola w emulsji do rąk z kuracji dermatologicznej Ziaja Med). Cennym składnikiem jest również mocznik (krem regenerująco-natłuszczający z kuracji dermatologicznej Ziaja Med), ale w odpowiednim stężeniu (od kilku do kilkunastu procent). W takiej postaci bardzo dobrze nawilża i zmiękcza skórę. W preparatach dla atopików obecne jest również bardzo często masło shea, witamina E czy alantoina.

W kosmetykach do skóry atopowej nie powinno być natomiast substancji zapachowych, ponieważ mogą mieć działanie drażniące albo wręcz wywoływać alergię (np. lilial, geraniol czy linalol).

Aplikacja kosmetyków przy skórze atopowej jest również bardzo ważna. Maksymalnie 5 minut po krótkiej kąpieli w umiarkowanej temperaturze na skórę należy nałożyć kosmetyk. Najlepiej, żeby skóra była jeszcze wilgotna, delikatnie osuszona ręcznikiem.

Osoby z atopowym zapaleniem skóry muszą uważać zarówno z doborem kosmetyków, jak i z ich aplikacją. Jednak, gdy będą przestrzegać powyższych zasad i robić wszystko regularnie, to z pewnością będą mogły spodziewać się poprawy stanu swojej skóry.

Weryfikacja merytoryczna: lek. Joanna Sieniawska

Partnerem artykułu jest Ziaja

Źródło artykułu:WP Kobieta
kosmetykiazsskóra atopowa
Komentarze (7)