Blisko ludziBałtyckie złoto

Bałtyckie złoto

Bałtyckie złoto
Źródło zdjęć: © Magazyn Wesele/Jubiler Sezam

30.07.2014 14:20, aktual.: 30.07.2014 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Towarzyszył człowiekowi od prapoczątków jego obecności na terenach Europy. Przez miliony lat początkowo płynna żywica ulegała procesom twardnienia i utleniania, dzięki którym zawdzięcza swój tajemniczy urok i cenne właściwości. Bursztyn, nasz bałtycki skarb.

Towarzyszył człowiekowi od prapoczątków jego obecności na terenach Europy. Przez miliony lat początkowo płynna żywica ulegała procesom twardnienia i utleniania, dzięki którym zawdzięcza swój tajemniczy urok i cenne właściwości. Bursztyn, nasz bałtycki skarb.

Już od najdawniejszych czasów bursztyn był używany jako kamień ozdobny i leczniczy, wysoko ceniony w całej Europie. Najprostszy i najstarszy sposób na jego pozyskanie to po prostu zbieranie na plaży. Jego spore ilości spoczywają na dnie Bałtyku i są wyrzucane podczas sztormów.

Z bursztynowego lasu…

O powstaniu i właściwościach jantaru, czyli bursztynu, opowiada prof. dr Wiesław Krzemiński, kierownik Muzeum Przyrodniczego w Krakowie: Bursztyn to ciepły, przyjemny w dotyku „kamień”, który od najdawniejszych czasów fascynował ludzi. Naturalny jest jasnożółty, ale bałtycki charakteryzuje się ogromną różnorodnością barw i odmian. Jego kolorystyka, łatwość obróbki, tajemnicze właściwości oraz zawarte w nim ślady życia sprzed milionów lat powodują nieustające zainteresowanie tą skamieniałą żywicą. Już około 42-40 mln lat temu „bursztynowe lasy” i ich sosny rosnące w subtropikalnych puszczach na terenie obecnego Półwyspu Skandynawskiego, produkowały ogromne ilości żywicy, która rzekami była znoszona do morza, gdzie ulegała procesowi skamienienia. Do tej pory powód nadprodukcji żywicy nie jest jasny, być może spowodowane było to zmianami klimatu oraz działaniem szkodników. Na terenie Polski bursztyn został rozwleczony przez lodowiec w okresie wielkich zlodowaceń i jest znajdowany aż po Bełchatów w piaskach
polodowcowych. Najwięcej bursztynu znajdowano na terenie Pomorza oraz Kujaw – tłumaczy profesor.

Do tej pory największy bałtycki okaz, który znaleziono w okolicach Kamienia Pomorskiego, ważył 9,75 kg, można zobaczyć go w Muzeum Przyrodniczym w Berlinie. Jednak bryły liczące nawet 1 kg są rzadkością.

Słoneczny kamień

Dzisiaj bursztyn to przede wszystkim piękna i znana na całym świecie biżuteria. Jak wygląda i na czym polega jej produkcja tłumaczy Marcin Wesołowski, projektant i właściciel marki biżuterii bursztynowej NAC Amber w Gdańsku: Praca z bursztynem to prawdziwe wyzwanie i niewątpliwa przyjemność tworzenia. Wynika to z unikalności i wyjątkowości każdego kawałka surowego bursztynu. Droga od pomysłu do finalnego wzoru jest dość długa i zależy od tego jak bardzo skomplikowany jest wzór. Moim głównym celem przy produkcji biżuterii jest myśl, aby podkreślała piękno kobiet i zachwycała. Jestem osobą, lubiącą detale i dużo uwagi poświęcam szczegółom, które na pierwszy rzut oka mogą być niezauważalne, jednak w trakcie noszenia będą docenione. Bursztyn to nasz skarb, który na nowo jest doceniany zarówno w kraju, jak i za granicą. Dzieje się tak ze względu na jego nowy piękny wizerunek, na który razem z wieloma innymi twórcami i artystami z Polski ciężko pracuję. Ciepły, słoneczny kamień i naturalny most łączący nas z tak
odległą przeszłością.

Ogrzany w dłoni przyjemnie pachnie, a noszone na szyi bursztynowe korale podobno zapobiegają bólom gardła i głowy. Natomiast według dawnych wierzeń, jeżeli mężczyzna na pierwszy prezent podaruje kobiecie bursztyn, a najlepiej bursztynowy naszyjnik lub wisiorek, to na pewno zaprowadzi ją do ołtarza.

Oficjalne wydanie internetowe „Magazynu Wesele”: magazynwesele.pl/ Aleksandra Sibistowicz-Krzyżok

Źródło artykułu:WP Kobieta
biżuteriaślubbursztyn
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także