Blisko ludziBędą imitować chodzenie po piasku. Studentka z Łodzi chce stworzyć wyjątkowe buty

Będą imitować chodzenie po piasku. Studentka z Łodzi chce stworzyć wyjątkowe buty

Naukowcy nie mają wątpliwości: chodzenie boso po piasku wzmacnia nogi i zmniejsza częstotliwość doznawania urazów kończyn. Wnioski te w swoim autorskim projekcie wykorzystała studentka z Łodzi, która zaprojektowała Sandboots – obuwie, dające iluzję stąpania po piachu.

Będą imitować chodzenie po piasku. Studentka z Łodzi chce stworzyć wyjątkowe buty
Źródło zdjęć: © Fotolia
Anna Moczydłowska

11.05.2017 | aktual.: 28.05.2018 14:51

Aleksandra Sibilska to studentka trzeciego roku medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. – Na pomysł nietypowych butów wpadłam podczas pracy z pacjentami Kliniki Rehabilitacji Ortopedycznej i Pourazowej, którzy czasem zaznaczali, że niektóre ich dolegliwości złagodniały lub ustąpiły po pobycie nad morzem i chodzeniu po piasku – tłumaczy w rozmowie z WP.

Badaczka wraz z zespołem, po zdobyciu pięciu tysięcy złotych na badania, zamierza pracować nad oceną pracy stopy w prototypie buta. – Stworzenie prototypu do badań wymaga zaangażowania specjalistów z wielu branży, dlatego w najbliższym czasie planujemy podjąć rozmowy z Politechniką Łódzką w celu konsultacji np. z materiałoznawcami – wyjaśnia Sibilska.

W artykułach medycznych tematyka chodu po piasku była podejmowana już nie raz i za każdym razem udowodniono jego liczne zalety. Sam piasek kinetyczny, który ma zawierać obuwie Sandboots jest dostępny na rynku już od dłuższego czasu, a jego cena nie jest wygórowana. Jednak ostateczna cena i prototypu i produktu końcowego zależy od wielu innych czynników, stąd póki co trudno oszacować wstępne koszty.

Obraz
© Archiwum prywatne

Po lewej Aleksandsra Sibilska, autorka nietypowego pomysłu

– Oczywiście, końcowo chcielibyśmy otrzymać produkt, którego cena nie różniłaby się znacząco od cen innych butów sportowych. Sandboots wyglądac będą podobnie jak setki modeli dostępnych na rynku, różnić je będzie to, co znajdzie się w podeszwie – zaznacza autorka projektu, nad którym czuwa dr Marcin Piwnik, rezydent w Klinice Rehabilitacji Ortopedycznej i Pourazowej USK-WAM.

Piasek jak plastelina

Buty – jeśli chodzi o aspekt zdrowotny – będą adresowane głównie adresowane głównie do osób starszych. To im najczęściej bowiem doskwierają bóle nóg. Ale nie tylko, bo nietypowe obuwie będzie miały też pozytywne działanie profilaktyczne. Chodzenie po piasku sprawia bowiem, że stopy pracują intensywniej niż na twardej powierzchni pod względem elastyczności i wkładanej w chód siły.

Sandboots zawiarać w sobie mają przede wszystkim tzw. piasek kinetyczny. To połączenie 98 proc. piasku z 2 proc. specjalnego polimeru. Dzięki temu skutecznie imituje wilgotny piasek, przy czym jest nietoksyczny, tani i łatwo dostępny, a kojarzyć go możemy ze sklepów… dla dzieci. Jest ostatnio modny i porównać można go do sypkiego i wilgotnego zamiennika plasteliny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)